Saturday, 18 July 2015
21 October 2021
به بهانه سال‌روز درگذشت «باب راس»

«روزنگاشت/ لذت نقاشی با باب»

2010 July 04

محبوبه / رادیوکوچه

mahboobeh@koochehmail.com

چهارم جولای برابر با سال‌روز درگذشت «باب نورمن راس» نقاش معروف آمریکایی است او در سال 1942 زاده شد، باب با آرامش و شکیبایی‌ای که داشت، سازنده و مجری برجسته برنامه تلویزیونی «لذت نقاشی» بود  او در سن 53 سالگی در سال 1995 درگذشت.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«باب نورمن راس» در بیست و نهم اکتبر سال 1942 میلادی در شهری ساحلی در «فلوریدا» زاده  شد سال نهم دبیرستان بود که مدرسه را رها کرد و به نیروی هوایی پیوست و به‌هنگام اقامتش در «آلاسکا»  با نقاشی آشنا شد.

او علاقه خاصی به نقاشی داشت و به این سبب  بعد از پایان دوران خدمتش به مدارس زیادی برای یادگیری نقاشی رفت، اما از کندی رسم تابلوها با روش‌های کلاسیک خسته و ناکام شد و تصمیم گرفت در نقاشی تحولی ایجاد کند تا بتواند بسیار سریع‌تر نقاشی بکشد.

باب بعد از امتحان کردن روش‌های بسیاری در نقاشی، از جمله نقاشی آبرنگ، توانست روش ویژه خود را که برگرفته از روش «تر روی تر» است ابداع کند. در شیوه سنتی نقاشی رنگ روغن پس از رسم هر لایه از نقاشی باید تا خشک شدن رنگ روی بوم صبر کرد و بعد لایه دیگر را اضافه کرد ولی باب راس این شیوه را متحول نمود و کاری کرد تا بتوان در زمانی کمتر از یک ساعت یک تابلوی کامل و زیبا را خلق کرد.

ویدیوهای او تحت نام «لذت نقاشی با باب راس» از سال 1983 شروع به تولید شدند که میلیون‌ها نفر در سراسر دنیا این برنامه‌های تلویزونی را مشاهده می‌کرند. او در برنامه‌هایش به همه ثابت کرد که همه می‌توانند مانند او نقاشی بکشند.

باب با ابزار ساده‌ای که در اختیار دارد به طور حیرت‌آوری کار می‌کند او با انواع قلم‌موهای سوزنی و باد بزنی با سرعت و به راحتی هر چه تمام کار می‌کند، به طور مثال او با استفاده از کمی رنگ سبز و یک قلمو ی باد بزنی و  با دو حرکت به قول خودش ‌«چپ راست، چپ راست»  با آرامش یک بوته استثنایی و اعجاب انگیز را خلق می‌کند.

او با کلام شیوا و استعارات پر معنا  و خاص‌اش بینندگان بسیاری را جذب برنامه‌هایش کرد.

برنامه‌های تلویزیونی باب راس در ایران از سال 1380 در صدا و سیما آغاز به پخش شدند و در این مدت بینندگان بسیاری داشت.

و یکی از دلایل جذابیت این برنامه تلویزیونی در ایران به دلیل این بود که دوبلر صدای باب در ایران صدایی مشابه باب، نرم و آرام، دارد به‌هنگام دیدن فیلم دوبله شده باب به ذهن بیننده ایرانی این می‌رسد که گزافه نیست اگر تصور کند این خود باب است که دارد به آرامی به فارسی سخن می‌گوید.

باب در سخنانش می‌گوید: «هر روز، روز خوبی برای زندگی کردن است» و این جمله بسیاری از بینندگانش را به زندگی و آرامش تشویق می‌کرد. به همین دلیل است که میلیون‌ها نفر در سراسر دنیا برنامه‌های او را می‌بینند و او به‌حق عمق دوستی را با وجود خود نمایش می‌دهد.

اما باب راس هنرومند در چهارم جولای سال 1995، در سن 53 سالگی بر اثر ابتلا به سرطان درگذشت اما به‌راستی او را در برنامه‌هایش می‌توان زنده و شاد دید، گویی جاودانه مانده است.

هر چند که باب درگذشت اما می‌توان تصور کرد که او با همان موهایی که مانند برگ‌های یک درخت بر سر او سایه انداخته، آرام و با همان صدای آرام،  به فرشتگان تعلیم نقاشی می‌دهد!

بعد از فوت باب، یکی از دوستانش به‌نام «آنیت کوالسکی» روش باب را برای نقاشی گل‌ها توسعه‌ داده است.

منبع‌ها:

ویکی پدیا

لذت نقاشی

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,