Saturday, 18 July 2015
28 September 2021
کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران:

«مادر دو فرزند به‌اتهام زنا با سنگ‌سار روبه‌روست»

2010 July 04

مطلب‌هایی که در این بخش تارنمای رادیو کوچه منتشر می‌شود یا بر اساس ارسال مطلب توسط مدیر وبلاگ و یا انتخاب دبیر روز است و نگاهی بی‌طرفانه در آن حاکم است که می‌تواند از هر گروه یا دسته و یا مرامی باشد. این رادیو باز نشر وبلاگستان را فرصتی برای نقد و بررسی آن می‌داند. این بخش با هدف ایجاد فرصت نقد و بررسی در فضای رسانه‌ای وب منتشر می‌شود و بی‌شک نظر نویسندگان آن است و نه رادیو کوچه. کوچه خود را موظف به انتشار عمده نظرهایی می‌داند که در وبلاگستان منتشر می‌شود و از آن مطلع می‌شود.

۱۲ تیرماه ۱۳۸۹ – کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران از مقامات قضایی ایران خواست تا با مرور مجدد پرونده «سکینه محمدی‌آشتیانی» یا پذیرش تقاضای عفو او، مانع سنگ‌سار سکینه محمدی آشتیانی زن ۴۲ ساله و مادر دو فرزند شوند. سکینه محمدی به اتهام زنا محکوم به اعدام شده و با سنگ‌سار روبه‌روست. کمپین بین‌المللی حقوق بشر هم‌چنین از مجلس شورای اسلامی خواستار لغو فوری مجازات سنگ‌سار شد. حکم صادره برای خانم آشتیانی در قوانین ایران به معنای کشته‌شدن با سنگ‌هایی متوسط است تا او با عذاب فراوان و به تدریج جان دهد. سکینه محمدی‌آشتیانی تا همین الان هم به‌خاطر روابط نامشروع ۹۹ ضربه شلاق تحمل کرده است و دوباره برای همین رابطه نامشروع متهم به زنا شد که در قوانین ایران برای آن مجازات مرگ پیش‌بینی شده است. به گفته محمد مصطفایی وکیل وی در پرنده سکینه محمدی هیچ چیزی که توجیه‌کننده حکم زنا باشد وجود ندارد. عجز سکینه محمدی در درک زبان فارسی در دادگاه مانع دادرسی عادلانه بوده است.  سکینه از اقوام آذربایجانی است و عاجز از فهمیدن زبان فارسی در دادگاه بوده است.

«ارون رودز» سخن‌گوی کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران در مورد سنگ‌سار سکینه محمدی گفت‌: «سنگ‌سار وحشیانه خانم آشتیانی بخصوص با وضعیتی که پرونده او دارد تاییدکننده این نظر است قوه قضاییه کاملن خارج از هنجارهای شرافت انسانی و معیارهای بین‌المللی حقوق بشر عمل می‌کند.»

ارون رودز در ادامه گفت که ما خواستار توقف اعدام و ارجاع پرونده برای بررسی جدید هستیم. کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران یادآوری می‌کند که قوانین خانواده در ایران در وضعیتی که در ازدواج بحرانی به‌وجود بیاید، به زنان فشار وارد می‌کند و ضررهای بسیاری را به آن‌ها تحمیل می‌کند. زنانی که ازدواج آن‌ها با مشکل روبه‌رو می‌شود و قربانی خشونت خانگی هستند نمی‌توانند طلاق بگیرند و همین امر باعث افزایش  این احتمال  است که زنان  برای رهایی از ازدواج‌های تجاوزگرانه به خشونت علیه شوهران خود متوسل بشوند.

هیچ شواهدی در پرونده سکینه محمدی توجیه‌کننده حکم سبعانه سنگ‌سار برای او نیست

سکینه محمدی‌آشتیانی در روابط زناشویی گیر کرده بود که در آن مورد خشونت قرار می‌گرفت. سکینه با مرد دیگری آشنا شد و روابط آن‌ها منجر به قتل شوهر سکینه با هم‌دستی این مرد شد. خانواده شوهر سکینه تقاضای قصاص نکردند و این مرد به ده سال زندان محکوم شد. سکینه هم به‌عنوان شریک جرم محکوم به ده سال زندان شد.

متعاقب این احکام، هیتی مرکب از ۵ قاضی تصمیم گرفتند که سکینه را به‌خاطر روابط نامشروع با این مرد محاکمه کنند، در حالی‌که هیچ موردی در پرونده در این زمینه وجود نداشت. مصطفایی به کمپین گفت که دو قاضی حکم دادند که مستندات برای اتهام ناکافی است اما سه قاضی بر اساس علم قاضی و ارزیابی خود چنین تصمیم گرفتند که سکینه را محکوم به سنگ‌سار کنند.

ارون رودز در مورد حکم سکینه گفت: «هیچ سندی در پرونده آشتیانی برای توجیه حکم اعدام نیست و این حکم باید لغو بشود.»

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران به‌خاطر فقدان آشکار عدالت در این پرونده با شدت تمام به رییس قوه قضاییه اعلام می‌کند که این پرونده باید برای بازبینی به دادگاه دیگری ارجاع داده شود. کمپین هم‌چنین یادآوری می‌کند که باید به تقاضای عفو خانم سکینه محمدی‌آشتیانی اولویت فوری داده شود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,