Saturday, 18 July 2015
18 October 2021
با استفاده از ژن‌درمانی در سلول‌های بنیادی

«ایجاد سد برای ویروس ایدز»

2010 July 04

رادیو کوچه

محققان موفق شده‌اند با استفاده از ژن‌درمانی در سلول‌های بنیادی انسان و حذف ژن کد‌کننده گیرنده ویروس ایدز از ژنوم سلول‌های ایمنی حاصل از تمایز این سلول‌ها راه ورود این ویروس را به بدن سد کنند.

محققان موفق شده‌اند با مهندسی ژنتیکی سلول‌های بنیادی انسان، تزریق آن‌ها به موش‌های آزمایشگاهی و تکثیر آن‌ها به شکل جزیی از سیستم ایمنی، راه ورود ویروس مرگ‌بار ایدز را سد کنند.

به گزارش هلث‌دیلی، در این تحقیق شیوه متفاوتی برای آزمایش روی حیوانات به‌کار گرفته‌ شده و به عبارت دیگر موش‌ها «انسانی» شده‌اند.

آن‌ها به بخشی از سیستم‌ ایمنی بدن انسان مجهز شده‌اند تا در برابر بیماری که انسان‌ها را درگیر می‌کند، مقاومت کنند.

پائولا کانن یکی از محققان این روش و یکی از نویسندگان مقاله آن‌لاین منتشر‌ شده در نیچر‌بیوتکنولوژی که دانش‌یار میکروبیولوژی مولکولی دانشگاه کالیفرنیای جنوبی است می‌گوید: «اگر به نتیجه برسیم به‌یک درمان یک مرحله‌ای و دایمی دست یافته‌ایم».

در ژن‌درمانی پزشکان تلاش می‌کنند با ایجاد تغییراتی در ساختار ژنتیکی انسان، بدن را به‌انجام کاری تازه که تا پیش از این قادر به‌انجام آن نبوده وادارند. در این نمونه محققان از ژن‌درمانی برای بالابردن توان سیستم ایمنی بدن و مقابله با ویروس ایدز استفاده کرده‌اند. در این مطالعه جدید، محققان از سلول‌های بنیادی انسان (سلول‌هایی که امکان تمایز و تبدیل ‌به‌انواع متفاوتی از سلول‌ها را دارند) استفاده کرده‌اند تا نوعی در زیستی را که محل ورود ویروس ایدز به بدن افراد است، برای همیشه ببندند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,