Saturday, 18 July 2015
18 October 2021
چهاردهم تیر - پنجم جولای

«تقویم تاریخ چهاردهم تیر»

2010 July 05

مریم / رادیوکوچه

maryam.m@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • 571 میلادی – پس از اخراج حبشی‌ها از سرزمین یمن، یمن در قلم‌رو ایران قرار گرفت. مورخان عثمانی آغاز حکومت ایرانیان بر یمن را سال 575 ذکر کرده‌اند. بزرگان یمن درسال 570 میلادی از خسرو انوشیروان، شاه ساسانی ایران، خواسته بودند که لشکری بفرستد و حبشی‌ها را بیرون راند. سپاه اعزامی ایران که به فرماندهی «وهرز» ژنرال دیلمی با کشتی از راه خلیج‌فارس به یمن فرستاده شده بود حبشی‌ها را بیرون راند. حکومت ایرانیان بر یمن 57 سال بعد در 628 میلادی پس از مرگ خسرو پرویز و گسترش اسلام در جزیره‌العرب پایان یافت.
  • 1830 میلادی – دولت فرانسه درصدد تصرف «الجزایر» برآمد و پنجم جولای این سال شهر الجزیره و مناطق اطراف آن‌را گرفت. ولی برای تصرف همه الجزایر مجبور شد چهل سال جنگ کند که 17 سال، قهرمان این جنگ «عبدالقادر» فیلسوف صوفی و اندیش‌مند الجزایری بود که لقب قهرمان ملی الجزایری‌ها را به‌دست آورده است.
  • 1945 میلادی – «چرچیل» در انتخابات انگلستان شکست خورد. این انتخابات انگلستان «بلوغ دمکراسی» این کشور را ثابت کرد، زیرا انگلیسی‌ها احساس کرده بودند مردی‌که در زمان جنگ آنان را به پیروزی رساند، شاید نتواند در دوران صلح نخست‌وزیر خوبی برایشان باشد.
  • 1977 میلادی – ژنرال «ضیاالحق» فرمانده ارتش پاکستان در یک کودتای بدون خون‌ریزی دولت «ذوالفقار علی بوتو» را که از طریق انتخابات برسر کار آمده بود ساقط و وی را زندانی کرد که بعدن اعدام شد. بوتو رییس حزب مردم پاکستان و قبلن وزیرخارجه این کشور بود. بوتو پس از جداشدن پاکستان شرقی (بنگلادش) از جمهوری اسلامی پاکستان تلاش بسیار کرد که شیرازه امور از هم نپاشد.
  • 1374 خورشیدی – مدرسه بین‌المللی منجمان جوان در زنجان با حضور جمعی از دانشمندان و دانش‌پژوهان و اخترشناسان داخلی و خارجی گشایش یافت. هدف از تشکیل این مدرسه ارتقای دانش نجوم، ‌لزوم فراگیری آموزش‌های بین‌المللی برای منجمان جوان و بحث و تبادل نظر درباره آخرین یافته‌های علمی در زمینه نجوم عنوان شد. گفتنی است هزینه ایجاد این مدرسه به عهده انجمن بین‌المللی نجوم بوده است.
  • 1335 خورشیدی – افتتاح اولین خط اتوبوس‌رانی شرکت واحد در تهران.
  • 1361 خورشیدی – سه دیپلمات و خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران در بیروت، در چهل کیلومتری شمال این شهر در حالی‌که عازم محل کار خود در سفارت ایران بودند، توسط نیروهای حزب فالانژ لبنان ربوده شدند. در آن زمان ارتش اسراییل به لبنان حمله کرده بود و حزب فالانژ، هم‌کاری نزدیکی با این رژیم داشت. اگرچه ابتدا گفته می‏شد که سیدمحسن موسوی کاردار جمهوری اسلامی ایران در بیروت و همراهانش کشته شدند اما هنوز مدارکی مبنی بر زنده بودن یا نبودن این چهار نفر در دست نیست.
  • 1355 خورشیدی – «میرزا طاهر خوش‌نویس» فرزند عبدالرحمان، خطاط برجسته معاصر، در هشتاد و هشت سالگی درگذشت. وی تحصیلات خود را از هفت سالگی نزد پدر آغاز کرد و در محضر او به قرائت قرآن پرداخت. میرزاطاهر سپس صرف و نحو و فقه را فرا گرفت و چون علاقه وافری به هنر خوش‌نویسی داشت در اثر پشت‌کار و تمرین بسیار توانست در اصول و قواعد هنر خط به استادی برسد. مرتبه میرزاطاهر خوش‌نویس در هنر خوش‌نویسی به درجه‏ای است که استادان این فن به مهارت او در خط نسخ معترفند. این استاد گرانپایه در طول حیات خود کتب فراوانی را خوش‌نویسی کرد که «نهج‌البلاغه، صحیفه سجادیه، مفاتیح‌الجنان، منتهی‌الآمال و قرآن‏های متعدد» از آن جمله‏اند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,