Saturday, 18 July 2015
24 July 2021
محققان خبر دادند

«دم مارمولک دارای ذهن است!»

2009 September 10

مهر

محققان طی مطالعه بر روی خصوصیات فیزیکی مارمولک‌ها اعلام کردند دم این جانداران پس از جدا‌شدن از بدن از خصوصیاتی برخوردار است که تنها در صورت داشتن ذهنی مجزا قابل توضیح خواهندبود.

گونه‌های متعددی از مارمولک‌ها نه‌تنها قادرند برای گیج‌کردن مهاجمان دم خود را از بدن جداکنند بلکه حرکات دم آنها پس از جداشدن نشان می‌دهد این عضو از اندام مارمولک‌ها دارای ذهن مخصوص به خود است.

20090910-dan-lizard

محققان کانادایی دانشگاه کالگاری دریافتند دم جدا شده مارمولک‌های لئوپارد تنها از واکنش‌های مداوم و ریتم‌دار برخوردار نیست بلکه دارای حرکات پیچیده‌ای مانند حرکات پرشی تا ارتفاع سه سانتیمتری است.

این حرکات به واسطه بخشی هماهنگ‌کننده در نخاع درون دم کنترل می‌شوند سیگنال‌هایی که این حرکات را کنترل می‌کند از انتهای دم آغازشده و نشان می‌دهد نوعی مرکز کنترل‌کننده در این قسمت از اندام قراردارد. سیگنال‌های مرکز کنترل معمولن تحت پوشش مغز مارمولک قراردارند تا زمانی که جاندار تصمیم به جداکردن دم خود بگیرد.

به گفته دانشمندان باورکردنی‌ترین تئوری برای توضیح این پدیده این است که دم جدا‌شده براساس حس‌گرهای محیطی که بر روی سطح آن قراردارد از خود واکنش نشان می‌دهد و در جهات و اشکال خاصی باعث حرکت‌کردن عضو جداشده بدن مارمولک می‌شود.

براساس گزارش سی‌بی‌سی، مطالعه بر روی سیستم عصبی دم مارمولک‌ها نشان می‌دهد این اندام می‌تواند به‌عنوان نمونه‌ای مناسب برای انجام مطالعات عمل‌کردهای پیچیده عصبی نخاع در هنگام عدم حضور سیگنال‌های مغزی به شمار رود، شرایطی که هنگام قطع نخاع در موجودات به وجود می‌آید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|