Saturday, 18 July 2015
16 June 2021
مصطفا دانشجو حقوق‌دان

«بررسی امنیتی سیستماتیک بر اقلیت‌ها»

2010 July 06

اردوان روزبه /‌ رادیو کوچه

ardavan@koochehmail.com

اقلیت‌های اجتماعی و دینی بی‌شک در طول سه دهه پس از انقلاب در ایران بیش‌ترین ضربه‌ها را از عدم اجرای قانون، خود محوری‌ها و تصمیم‌گیری‌هایی که در بعضی موارد حتا مغایر با قانون اساسی کشور در زمینه حقوق اقلیت‌ها بوده است، خورده‌اند.

نگاه‌های متفاوت و متناقض در مسوولان وقت اجرایی کشور گاه تفاوت‌های فاحشی را در زمینه برخورد با اقلیت‌ها در ایران به وجود آورده است که هم‌راه برای این قشر از جامعه زندگی توام با تزلزل و دور از فردای روشن را فراهم کرده است.

این نوع برخورد در سال‌های اخیر روندی خشن‌تر و بی‌مهابا‌تر نیز به خود گرفته است. بی‌شک اگر اخبار ایران را دنبال کنید روزانه خبری در زمینه عدم رعایت حقوق اقلیت‌ها خواهید شنید. گاه خانه‌های بهایی‌ها را با بلدوزر تخریب می‌کنند و گاه محل کسب درویش‌های نعمت‌الهی را پلمب می‌کنند و شهروندان بهایی را از حق تحصیل محروم می‌کنند.

در شرایطی که در کشور ایران حاکمیت شیعه‌ای وجود دارد که امام اول آن وقتی خلخال از پای زن یهودی می‌کشند به عنوان خلیفه مسلمین اشک بر روی جاری می‌کند و فریاد وا اسفا سر می‌دهد، این رفتار  را نسبت به اقلیت‌های مذهبی چگونه می‌توان تعبیر کرد.

این مقدمه‌ای بود برای پرداختن به یکی از همین سلب حقوق قانونی در مورد یک اقلیت دینی که دست بر قضا بیش‌ترین انطباق را با فقه شیعه دارد. درویش‌های نعمت‌الهی که دیری است بر خلاف نص صریح قانون مورد آزار قرار می‌گیرند. طی چند روز گذشته دست‌گاه‌های امنیتی تعداد زیادی از این درویش‌ها را احضار و یا بازداشت کرده‌اند در شرایطی که جرم روشنی نیز بر آن‌ها متصور نبوده است.

اینک برخی از رسانه‌های نزدیک به این درویش‌ها اشاره می‌کنند وزارت اطلاعات با ارسال بخش‌نامه‌ای به کلیه ادارات خود در سطح شهرستان‌ها، دستور برخورد با دراویش، برخی اقلیت‌های مذهبی و هم‌چنین دگراندیشان عقیدتی را صادر کرده و از دوماه پیش نیز، براساس همین بخش‌نامه، برگزارکنندگان مجالس هفتگی دراویش در شهرستان‌ها به ادارات اطلاعات احضار شده‌اند.

این گزارش با بیان این‌که «طبق بخش‌نامه اخیر وزارت اطلاعات، دراویش گنابادی و اهل تسنن و بهاییان در تمام شهرهای ایران باید تحت نظارت‌های امنیتی قرار بگیرند و با آن‌ها برخورد شود» خاطرنشان کرد در ماه گذشته، مجلس‌داران دراویش شهرهای بهبهان، بندر گناوه، بندرلنگه، قائم‌شهر، ساری، مسجدسلیمان، کوار، اهواز، شهرکرد، گلپایگان، کاشان، بیدخت گناباد و چندین شهر دیگر به ادارات اطلاعات احضار و مورد تهدید واقع شده‌اند.

در همین رابطه، نهم تیرماه، ماموران با مراجعه به مغازه یکی از دراویش به‌نام «حسین دهقان» در بیدخت (گناباد)، اقدام به ارعاب و تهدید به پلمپ مغازه وی به‌دلیل استفاده از عبارت «هو ۱۲۱» کردند. «عباس صالحیان‌برزکی» از دراویش گنابادی ساکن گلپایگان نیز، صبح روز نهم تیرماه، توسط نیروی انتظامی گلشهر گلپایگان به‌صورت تلفنی احضار و پس از مراجعه وی توسط نیروهای اداره اطلاعات بازداشت شد. همان روز سه تن از دراویش گنابادی به نام‌های «حسین کاوه‌نوش‌آبادی » موذن نماز دراویش در کاشان و «عبداله علی‌مددکاشی» و «ناصر رحیمی» از دراویش این سلسله از سوی اداره اطلاعات کاشان تلفنی احضار و با مراجعه نام‌بردگان به ستاد خبری اطلاعات بازداشت شدند.

این در حالی است که «غلام‌عباس زارع‌حقیقی»، از دراویش گنابادی و متصدی مزار سلطانی بیدخت دستگیر و روانه زندان وکیل آباد مشهد شد. طی سال‌های اخیر و به‌ویژه یک‌سال گذشته، فشار زیادی بر دراویش و دگراندیشان عقیدتی در سراسر ایران وارد آمده است.

برای بیش‌تر دانستن در مورد این اعمال فشار‌ها و مشکلات وارده بر درویشان نعمت‌الهی گنابادی با «مصطفا دانشجو» حقوق‌دان صحبت کرده‌ام. «آزمایش» خود یکی از وکیل های پرونده تخریب حسینیه درویش‌های گنابادی در قم بود که به دلیل حضور در این پرونده پروانه وکالتش لغو شد.

گفت‌و‌گوی اردوان روزبه با مصطفا دانشجو را از این جا بشنوید:

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

شنیده می‌شود که 15 تن از درویشان نعمت‌الهی گنابادی  توسط دستگاه امنیتی و وزارت اطلاعات احضار شدند. این احضارها به چه علتی بوده است؟

15 نفر از دراویش در شهرهای مختلف ایران به صورت تلفنی و کتبی به مراکز امنیتی ایران  از جمله وزارت اطلاعات و اطلاعات سپاه پاسداران احضار شدند. احضار تلفنی در شهرهای «کاشان» و «گلپایگان» بوده است. دلیل این احضارها به دلیل برگزاری مجالس درویشی در این شهرها است.

چند تن از دراویش هم در کرج به صورت کتبی به اطلاعات سپاه پاسداران احضار شدند. این احضارها برخلاف قانون و مقررات داخلی و  بین‌المللی صورت می‌گیرد.

اشاره می‌شود که طبق نامه‌ی اخیر وزارت اطلاعات تمام اقلیت‌های ایران  از جمله درویشان نعمت‌الهی گنابادی  باید تحت نظارت امنیتی قرار بگیرند. شما این خبر را تایید می‌کنید؟

من هم در خبرها این موضوع را شنیدم که وزارت اطلاعات بخشنامه‌ای را در خصوص نظارت امنیتی بر اقلیت‌های دینی به خصوص اهل تسنن، درویشان نعمت‌الهی گنابادی  و جامعه‌ی بهایی ایران صادر کرده است. اما من اطلاعات چندانی از مفاد این بخشنامه ندارم. اما نظارت امنیتی و اطلاعاتی را برای اولین‌بار در بخشنامه‌های اطلاعاتی ایران می‌شنوم و مشخص نیست حدود این بخشنامه تا چه حدی است و چه‌قدر دست ماموران وزارت اطلاعاتی را باز می‌گذارد. اما نظارت اطلاعاتی به احضار تلفنی و تهدید و تحت فشار قرار دادن برای اخذ تعهد به منظور عدم برگزاری مجالس درویشی تعبیر و تفسیر می‌شود.

در خبرها می‌شنویم که این برخورد به صورت گسترده ای  در شهرهای بهبهان، بندر گناوه، قائم‌شهر، مسجدسلیمان، اهواز، کرج، کاشان، گناباد و دیگر شهرها صورت می‌گیرد. حتا اقدام به پلمب مغازه‌ها و محل کسب دراویش شده است. آیا شما تایید می‌کنید که حجم برخورد با دراویش نعمت‌الهی در حال افزایش است؟

بله. هر روز در گوشه و کنار ایران این خبرها به گوش می‌رسد.  با دراویش به علت اعتقاد و وابستگی آن‌ها به عرفان و درویشی برخورد می‌شود.  حجم برخورد نسبت به گذشته گسترده‌تر شده است اما شیوه‌ی برخوردها همان است. احضارها و برخوردها غیر‌قانونی و بدون دستور مقامات قضایی است و مشخص نیست این کشتی به کجا می‌رسد و  معلوم نیست آقایان چگونه برخوردهای غیرقانونی خود را توجیح می‌کنند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , 

۱ Comment