Saturday, 18 July 2015
21 October 2021
کتاب هفته

«گنجینه ایرانی»

2009 September 10

جواد لگزیان/ رادیو کوچه

دور از انتظار نبود که نائوکی کاواشیما با شنیدن خبر اعزام به ایران، برای یک مأموریت طولانی، نتواند اضطراب درونی خود را از دیگران پنهان دارد. سی و پنج سال داشت و بزودی امکان اعزام به یک کشور خارجی برایش فراهم می‌گردید. با وجود این آمادگی ذهنی، از میان همه‌ی کشورهای دنیا، خبر اعزامش به کشور ایران، او را  به‌طورکامل غافل‌گیر کرده‌بود.

تصویری که او از ایرانی‌ها در ذهن داشت، مربوط به ده سال پیش می‌شد. به خاطر می‌آورد که آن روزها، ایرانی‌هایی که به صورت غیرقانونی در ژاپن زندگی می‌کردند، در محله‌ی «اوئه‌نو» در شهر توکیو در کار خرید و فروش کارت‌های تلفن دست داشتند. هم‌چنین تصویر دیگری که از ایرانی‌ها در ذهن داشت، تصویر بازرگانان ایرانی بود که آنان را به صورت شخصیت‌های داستانی، در فیلم‌های تاریخی دیده‌بود.

با خود فکر کرد: «بهتر است فوراً در مورد ایران اطلاعاتی کسب کنم»

آتسوشی شیرایی متولد 1950 در ژاپن و فارغ‌التحصیل رشته فیزیک از دانشگاه شیزواکای ژاپن است.

شیرایی در یک روز بارانی با دیدن رنگین کمان زیبایی از پنجره اتاقش در آسمان شهر تهران، برآن شد تا در رمانی از ایران بنویسد.

او در این رمان به زیبایی از شگفتی‌های سرزمین باشکوه ایران می‌گوید و خواننده را به امواج دوست‌داشتنی سفری رویایی در تاریخ کهن می‌سپارد.

«گنجینه ایرانی» نوشته آتسوشی شیرایی و ترجمه آسیه صابر مقدم را انتشارات دات در 224صفحه و با قیمت 2500 تومان منتشر کرده‌است.

کتابی که از دوستی همه فرهنگ‌های انسانی و زیبایی گفت‌و گو و تفاهم می‌گوید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,