Saturday, 18 July 2015
23 June 2021
رویانیان:

«بنزین از پاییز تک‌نرخی می‌شود»

2010 July 06

خبر / رادیو کوچه

به گفته رییس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت ایران از نیمه دوم سال‌جاری بنزین به‌صورت تک‌نرخی و با قیمتی نیمه یارانه‌ای توزیع خواهد شد.

این در حالی است که در شرایط فعلی بنزین با دو نرخ آزاد و سهمیه‌ای عرضه می‌شود. براین اساس هر لیتر بنزین آزاد 400 تومان و بنزین سهمیه‌ای 100 تومان توزیع می‌شود. رویانیان در حالی رقم 900 تومان برای هر لیتر بنزین را رد می‌کند که طی روزهای گذشته شایعات زیادی در خصوص تصویب این قیمت مطرح بوده است. براساس اظهارات وی این رقم قطعن به تصویب نخواهد رسید .در این بین کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند هر لیتر بنزین در نیمه دوم امسال بیش از 400 تومان و کمتر از 700 تومان عرضه شود.

رویانیان هم‌چنان در جمع خبرنگاران با بیان این‌که در کنار طرح تک نرخی‌شدن عرضه بنزین یک سناریوی جدید برای حمایت از ناوگان حمل و نقل عمومی ارایه شده است، تصریح کرد: «در این سناریوی جدید پیش‌نهاد شده است ضمن تک نرخی‌کردن عرضه بنزین و در صورت موافقت مجلس برای برخی از خودروهای عمومی نرخی متفاوت از نرخ قیمت بنزین تعریف شود.

این مقام مسوول هدف از پیش‌نهاد این طرح جدید را کنترل تورم و حمایت از ناوگان حمل و نقل عمومی عنوان کرد و افزود: «تا کنون قیمت‌های مختلفی برای عرضه بنزین پس از هدف‌مندی یارانه‌ها مطرح شده است اما در این‌باره دولت تصمیم‌گیری می‌کند.»

رییس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور با اشاره به این‌که مطرح شدن قیمت 800 تا 900 تومان به‌عنوان قیمت تمام شده بنزین دلیلی بر عرضه این فرآورده نفتی با این قیمت‌های بالا ندارد، اظهار داشت: «برخی کارشناسان در محاسبه قیمت تمام شده بنزین میزان خرید از بازار فوب خلیج‌فارس، مالیات بر ارزش افزوده و هزینه‌های حمل و نقل را عنوان می کنند اما این دلیلی نمی‌شود که بنزین را به این قیمت عرضه کنیم.

این عضو کابینه دولت با تاکید بر این‌که قصد نداریم یارانه‌های سوخت را در فاز اول و به‌صورت یک‌باره حذف کنیم، اظهار داشت: «در نهایت با اجرای قانون هدف‌مندی یارانه‌ها بنزین را با یک نرخ نیمه یارانه‌ای‌تر نسبت به قیمت‌های فعلی عرضه خواهیم کرد.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,