Saturday, 18 July 2015
14 June 2021
به مریم زندی،

«چنین است رسم بزرگان هنر»

2010 July 07

رادیوکوچه

رضا دقتی عکاس حرفه ای ایرانی با اطلاع از خبر مربوط به مریم زندی در مورد رد دریافت نشان درجه یک هنری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اقدام به نوشتن نامه‌ای خطاب به وی کرده است که در ادامه می‌خوانید.

رضا دقتی

بزرگ بانوی تصویرگران

مریم زندی عزیز

خبر را که خواندم گفتم حقا که بزرگی‌ تو چکیده اصالت و شجاعت بزرگانی است که روبه‌روی دوربینت نشستند، به چشمان تو نگریستند تا تو بزرگی‌ روح آنان را به‌ما انتقال دهی‌.

رد «مدرک درجه یک هنری» این دولت ننگ، نشان بارز پای‌بندیت به رهایی و ناوابستگی هنرمند است. آن هم در دورانی که دیگران جایزه «هنر و نیایش» را بر سر می‌گذارند و یا پوزه خود را به آخور ملایان میسایند، به بهانه لقمه نانی.

اینان هنرمند نه، که «هنربند» هستند.

بانوی تصویر ایران، مریم زندی، میستایمت، هم‌چون جامعه که میستایدت، هم‌چون تاریخ هنر ایران زمین که ترا خواهد ستود.

با احترام

رضا دقتی‌

پاریس تابستان ۱۳۸۹

جناب آقای سید محمد حسینی

وزیر محترم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

با سلام

پاسخ به نامه شماره 1/7894 مورخ 89/3/18 مبنی بر دریافت مدرک درجه یک هنری، به اطلاع می‌رسانم، دریافت این مدرک برای همه کسانی که با سال‌ها تلاش خود در خدمت فرهنگ و هنر ایران و ایرانی بوده‌اند، مسلمن موجب افتخار و خوش‌حالی خواهد بود.

متاسفانه در حالی‌که حرفه عکاسی و عکاسان به شدت مورد تهاجم قرار گرفته و هیچ گونه امنیت حرفه‌ای و جانی برای عکاسان ایران وجود ندارد و تعدادی از آن‌ها فقط به جرم عکاسی یعنی انجام وظیفه‌شان مورد ضرب و شتم و زندان قرار گرفته‌اند و در زندان یا بیرون منتظر احکامشان هستند و تعدادی از عکاسان حرفه‌ای و غیرحرفه‌ای ما از ترس جان، سرگردان در اقصا نقاط دنیا و در شرایط بسیار نامناسب هستند و در حالی‌که من حتا از دست گرفتن دوربینم در خیابان باید بترسم و امکان انتشار کتاب عکس خود و بعضی از هم‌کارانم بدون سانسورهای سلیقه‌ای میسر نمی‌باشد. در چنین شرایطی برای گرفتن این مدرک، دلیل و اشتیاقی در خود احساس نمی‌کنم.

مسلمن اگر در شرایط دیگری بودیم دریافت چنین مدرکی شوق تداوم آن‌چه را که تا امروز برای وطنم، ایران، انجام داده‌ام «که ادای دین بوده است» مضاعف می‌کرد. به‌همین دلیل از دریافت چنین نشان‌هایی تا زمانه‌ای که شرایط چنین باشد معاف خواهم بود.

با احترام

مریم زندی

گفتنی است «رضا دقتی»، عکاس بنام ایرانی و فعال حقوق بشر و دارنده جایزه معتبر جاودانگی (‌Infinity award‌‌) در بخش ژورنالیسم و «مریم‌زندی»، عکاس سرشناس ایرانی است که چندی پیش از پذیرفتن  نشان درجه یک هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خودداری کرده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,