Saturday, 18 July 2015
25 October 2021
در بزرگ ترین رویداد سینمایی آسیا

«کلاری در بوسان فیلم‌سازی آموزش می‌دهد»

2009 September 11

در چهاردهمین جشنواره فیلم پوسان محمودکلاری به تدریس فیلم‌سازی می‌پردازد و «مردی که گیلاس‌هایش را خورد» به کارگردانی پیمان حقانی به همراه 11 فیلم دیگر برای جایزه 30 هزار دلاری بخش جریان‌های‌نو به رقابت می‌پردازند.

به‌گزارش مهر، هالیوود ریپورتر از سئول اعلام‌کرد چهاردهمین دوره جشنواره فیلم پوسان روز هشتم اکتبر با نمایش فیلم کمدی کره‌ای «صبح‌بخیر رئیس‌جمهوری» به کارگردانی جانگ‌جین درباره سه رئیس‌جمهوری خیالی این کشور در بندر بوسان دومین شهر بزرگ کره جنوبی آغاز می‌شود و 9 روز ادامه دارد.

20090911-cul-kalarypusan

در این دوره از بزرگ‌ترین رویداد سینمایی آسیا، 355 فیلم از 70 کشور در بخش‌های مختلف به نمایش درمی‌آید که نخستین نمایش جهانی 98 فیلم و نخستین حضور بین‌المللی 46 فیلم در پوسان خواهد‌بود. جشنواره امسال روز 16 اکتبر با نمایش تریلر جاسوسی «پیغام» به کارگردانی مشترک چن کو فو و گو کونشو درباره چین تحت اشغال ژاپن به پایان می‌رسد.

در بخش رقابتی جریان‌های نو 12 فیلم آسیایی از فیلم‌سازان نوظهور برای کسب جایزه 30 هزاردلاری رقابت می‌کنند که سینمای ایران در این بخش با «مردی که گیلاس‌هایش را خوردم پیمان حقانی حضور دارد. حمیدرضا کشانی، حسن پورشیرازی، آشا محرانی و حامد بهداد بازیگران فیلم هستند که به تهیه‌کنندگی امیر سمواتی تولید شده‌است.

فیلم‌های بخش جریان‌های نو عبارتند از «آرامش مرگبار»  ریتا هوی از هنگ کنگ، «به دردسر افتادم!» سو سانگ مین از کره، «آغاز» شوکت کرکی از عراق، «لن» جیانگ ونلی از چین، «بهشت گمشده در توکیو» شیرایشی کازویا، «تاریخ موندین» آنوچا سویچاکورنیپونگ از تایلند، «دختر من» شارلوت لیام لی کیون از تایلند، «پاجو» پارک چان اوک از کره، «فلاکت» جوزپه بده سمپدرو از فیلیپین، «ظهر واقعی» نصیر سعیداف از تاجیکستان و «چاه» اومش وینایاک کولکارنی.

امسال یک بخش رقابتی دیگر به نام جایزه فلش فوروارد در جشنواره پوسان ایجاد‌شده که ویژه آثار فیلم‌سازان نوظهور خارج از قاره آسیا است که در این بخش هم 12 فیلم از آمریکای لاتین، خاورمیانه و اتحادیه اروپا حضوردارند. در بخش نمایش «گالا» هم هفت فیلم از چهره‌های سرشناس سینمایی شش کشور به نمایش درمی‌آید.

در چهاردهمین جشنواره فیلم پوسان یک بخش آموزشی برای فیلمسازان جوان آسیایی هم تدارک دیده‌شده که «کیوشی کوروساوا» فیلم‌ساز سرشناس ژاپنی و رئیس آکادمی فیلم آسیا به همراه «محمود کلاری» فیلمبردار شناخته‌شده سینمای ایران و «هو یوهانگ» کارگردانی مالزیایی در آن تدریس می‌کنند.

در بخش جنبی طرح توسعه پوسان، فیلم‌سازان و تهیه‌کنندگان فرصت ملاقات با دیگر تهیه‌کنندگان و سرمایه‌گذاران را برای تولید مشترک خواهندداشت. بازار فیلم پوسان هم با حضور 72 شرکت تولید و توزیع فیلم از 22 کشور در سی‌کلاود هتل پوسان برگزارمی‌شود و امسال تعداد شرکت‌کنندگان آن افزایشی چشم‌گیر داشته‌است.

سازمان‌دهندگان جشنواره چهاردهم فیلم پوسان پیش‌بینی می‌کنند در این دوره بیش از 200 هزار نفر از برنامه‌های جشنواره استقبال کنند. در تمام قسمت‌های شهر پوسان گروه‌های پزشکی برای جلوگیری از شیوع ویروی آنفلوانزای خوکی مستقر شده‌اند، با این حال هنوز هیچ‌کدام از میهمانان جشنواره سفر خود را لغو نکرده‌اند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|