Saturday, 18 July 2015
28 September 2021
تماس شیرین عبادی با یکی از اولیای دم،

«قوت‌گرفتن‌ احتمال بخشش حدادی»

2010 July 07

خبر /رادیوکوچه

روز سه‌شنبه در پی گفت‌وگویی که اردوان روزبه با پدر محمدرضا حدادی انجام داده از دریافت حکم اعدام فرزندش خبر داده که در چند روز آتی قرار به اجرای حکم بوده است .

اما روز گذشته به گزارش کمپین بین‌المللی حقوق بشر در گفت‌وگویی که شیرین عبادی با مهدی رحمت یکی از پسران مقتول داشته، از وی درخواست برای تامل بیش‌تر در مورد حکم قصاص صادر شده توسط قوه قضاییه داشته است. هم‌چنین مهدی رحمت از نحوه برخورد رسانه‌ها با این مسئله انتقاد کرده است.

آن‌چه در پی می‌آید گفت‌وگویی تلفنی شیرین عبادی با کمپین بین المللی حقوق بشر است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خانم عبادی در خصوص این گفت وگو با آقای مهدی رحمت به کمپین گفت: «من با آقای رحمت امروز تلفنی صحبت کردم  و از پسر آن شادروان درخواست کردم که با عطوفت و محبت به این مسئله نگاه کنند و اکنون که حکم قصاص صادر شده و اجازه اجرای حکم از طرف ریاست قوه‌قضاییه صادر شده  و این نوجوان در آستانه‌ی اعدام است ایشان از موضع قدرت و به‌خاطر عطوفت و رافت اسلامی و برای آمرزش روح آن شادروان از خون این بچه بگذرند و از قصاص صرف‌نظر کنند.

وی در جواب پاسخ داد: «چون این مسئله بایستی در خانواده مطرح شود و رضایت همگان را بگیرند احتیاج به فرصت برای تماس دارند. من از ایشان خواهش کردم که مراتب را به اجرای احکام اطلاع بدهند شاید که اگر با خانواده اگر صحبت کنند سایرین را هم بتوانند راضی کنند که رضایت بدهند و ایشان با قول مساعد که اگر اعضای خانواده موافق تاخیر اجرا باشند ایشان چنین درخواستی را خواهند کرد و مکالمه‌مان قطع شد و من امیدورام که خانواده آن شادروان با عطوفت اسلامی به این مسئله نگاه کنند و از سر جوان مردی از خون این جوان بگذرند.»

مهدی رحمت در مصاحبه خود با کمپین به تفصیل به جزییات ماوقع و آن‌چه در پرونده قتل موجود است پرداخته است. آقای رحمت مصاحبه‌هایی که به زعم وی توسط برخی افراد نزدیک به پرونده که مسوولیت حقوقی دارند انجام شده را یکی از عواملی می‌داند که منجر به رنجش خاطرخانواده رحمت شده و به تعبیر وی «بخشش را بسیار دشوار کرده است.» در واقع آن‌چنان که از سخنان مهدی رحمت برمی‌آید، با آن‌که خانواده وی در مقام شاکی قرار دارند نحوه اطلاع‌رسانی در مورد پرونده وی به‌صورتی بوده است که موجب رنجش خاطر اعضای خانواده و فشار مظاعف بر آن‌ها و در نتیجه مصمم نشدن برای عدم رضایت آن‌ها شده است.

آقای مهدی رحمت هم‌چنین در چندین مورد به‌این موضوع اشاره کرده است که موارد زیادی به «دروغ» در خصوص پرونده توسط منابع متعدد منتشر شده است. از جمله این منابع وی به افرادی‌که مسوولیت حقوقی در قبال پرونده دارند نام برده است. ( کمپین از نام بردن اسامی افراد و مواردی مطرح شده توسط آقای رحمت تا چاپ کامل مصاحبه ایشان معذور است). او هم‌چنین در این گفت‌وگو بخش‌هایی از موارد مربوط به پرونده را که به زعم وی در رسانه‌ها تحریف شده است را مطرح کرده است.

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران با احترام به نظر خانواده مقتول و درک ملاحظاتی که توسط اعظای خانواده مطرح شده است، امیدوار است که اولیای دم ـ درحالی‌که هیچ مجازات و هیچ جای‌گزینی قادر به جبران خسارتی معنوی و عاطفی که به خانواده برای همه عمر آمده نیست. با اعطای رضایت از انجام قتلی دیگر جلوگیری کنند. با توجه به مطالب مطرح شده طی روزهای گذشته احتمال زیادی وجود دارد که خانواده رحمت با سعه صدر و بذل بخشش خود جان محمدرضاحدادی را نجات بخشند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , 

۲ Comments


 1. Reza
  1

  من تمام نظرات خانواده محترم مقتول و وکیل متهم و پدر او را نیز خواندم وشنیدم و عقیده ام راجع به موضوع کلاً عوض شد. البته این را هم نقص قانون می دانم و هم کوتاهی حکومت که در هیچ موردی – حتی این مورد اجتماعی و حساس- اطلاع رسانی نمی کند. به عنوان یک ایرانی از خانواده ی شریف مقتول – که همگی تحصیلکرده هم هستند- درخواست عفو و بخشش دارم و اضافه می کنم که آن متهم و همدستانش نیز صرفنظر از سن و سالشان از قربانیان همین جامعه و مستحق ترحم هستند. آنها از جامعه ی سردرگم و خالی از عدالت ما خشونت را یاد گرفته اند و چه خوب است که ما بخشش و گذشت را هم به آنها نشان دهیم
  یک پدر ایرانی

 2. 2

  مجازات قتل عمد، قصاص است که برگرفته از آیات قرآن و متون شرعی است. گرچه قرآن کریم مجازات قصاص را برای قتل عمد در نظر گرفته ولی در عین حال بر گذشت اولیای دم تاکید شده است آیه ۱۸۳ از سوره بقره

  خداوند می فرماید: با عفو و بخشش که زیباست ، از لغزشهای مردم در گذر

  امام علی (ع) می فرماید: زیباترین افعال قدرتمند، عفو و گذشت است
  با تسلیت خدمت خانواده محترم اقای رحمت .. اینشاالله با این بخشش و رحم که نامی از نامهای خداوند هست شما هم محمد رضا حدادی را خواهید بخشید که اینشالله ثواب دنیا و اخرت را بدرقه خود و خانواده محترم خواهید