Saturday, 18 July 2015
28 September 2021
پرسه – به بهانه‌ی روز جهانی جمعیت

«به شمارش درآمده‌ای؛ نیازت را بگو»

2010 July 07

سیمین/ رادیو کوچه

simin@koochehmail.com

«تو شمرده شده‌ای پس هر نیازی داری بگو»


امسال روز جهانی «جمعیت» (11 ژوئیه) با شعار «هرکسی شمرده می‌شود» با تاکید خاص بر روی زنان و کودکان گرامی داشته می‌شود. این موضوع با توجه به این که شمرده شدن هرکس بخشی جدایی‌ناپذیر از حقوق مسلم برابر بشری است انتخاب شده است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

روز جهانی جمعیت از سال 1989 با تمرکز بر روی توجه بیشتر به فوریت و اهمیت مسایل جمعیتی پایه‌گذاری شد.

روز جهانی جمعیت 2010 – هرکس شمرده می‌شود-  تاکید می‌‌کند بر اهمیت اطلاعات و توسعه و تلاشی است در جهت فهماندن این که چرا جمع‌آوری آمارها مهم است. این شعار  مشوق و افزایش‌دهنده مشارکت مردم در سرشماری‌هاست.

اطلاعات دموگرافیک صحیح، امری ضروری برای برنامه‌ریزی مدرسه‌ها، سیستم‌های بهداشتی و حمل و نقل عمومی، طراحی سیاست‌های آینده مبتنی بر پیش‌بینی جمعیت و نظارت بر ارایه خدمات بیشتر و موثرتر است.

امسال روز جهانی جمعیت تاکیدی دارد بر اهمیت اطلاعات برای توسعه.

امسال روز جهانی جمعیت تاکیدی دارد بر اهمیت اطلاعات برای توسعه

اساسن انتخاب چنین روزی به منظور جلب توجه افکار عمومی جهان به خطر افزایش جمعیت و تدابیر و برنامه‌های توسعه و نیاز به حل مشکلات ناشی از افزایش جمعیت جهان صورت گرفته‌است.

در اواسط سال 1995، جمعیت جهان 5.7 میلیارد نفر بود، و با احتساب افزایش جمعیت سالانه 86 میلیون نفر، در سال 2025، به حدود 8.5 میلیارد نفر می‌رسد و البته بر اساس پیش‌بینی دیگری ممکن است به مرز 9 میلیارد و چهار صد میلیون نفر نیز برسد.

در حال حاضر جمعیت جهان کمی بیش از 6 میلیارد و 856 میلیون نفر است. جمعیت جهان به شکل انفجاری در حال افزایش است و گفته می‌شود در تمامی طول عمر بشر سابقه نداشته که در طول 42 سال جمعیت جهان دو برابر شود. یعنی از رقم 2.5 میلیارد نفر در سال 1950 میلادی به میزان 5.5 میلیارد نفر در سال 1992، برسد.

براساس آمار، در هر دقیقه 232 نوزاد در جهان متولد می‌شوند و در یک شبانه روز زمین از 334000 نوزاد تازه وارد استقبال می‌کند.

این در حالی است که در هر دقیقه تنها 97 نفر انسان، یعنی روزانه 140000 انسان بدرود حیات می‌گویند. مقایسه این ارقام نشان می‌دهد که میزان تولد 2.4 برابر میزان مرگ و میر است و این امر سبب افزایش بی‌رویه جمعیت جهان می‌شود.

هرچندکه براساس تحقیقات محققان امریکایی گفته شده که جهان تا اواخر قرن بیست و یکم، نیمی از جمعیت خود را به علت خشکسالی، بروز تغییرات جوی و بحران غذا از دست می‌دهد.

اما به هرحال با این رشد جمعیت گفته می‌شود که جمعیت جهان در سال 2011 یا 2012 به 7 میلیارد نفر می‌رسد. براساس اعلام سازمان غیرانتفاعی جمعیت و سرشماری (PRB ) در قرن بیستم 90 درصد رشد جمعیت جهان مربوط به کشورهای درحال توسعه بوده‌است.

کارشناسان مسایل جمعیت، کاهش میزان مرگ و میر را اصلی‌ترین علت رشد جمعیت کشورهای در حال توسعه در قرن بیستم عنوان کرده و تاکید کرده‌اند که چنان‌چه این وضع ادامه پیدا کند در فاصله سال‌های 2008 تا 2050، افزایش جمعیت به طور کامل در کشورهای در حال توسعه صورت خواهد گرفت. براساس این گزارش، در کشورهای ثروتمند که جمعیت افراد مسن رو به افزایش است دو استثنا وجود دارد؛ امریکا و کانادا در نتیجه ورود مهاجران از کشورهای درحال توسعه، پویایی جمعیتی غیرمنتظره‌ای پیدا کرده‌اند.

گفته می‌شود که در آفریقا از هر 22 زن یک نفر در دوران بارداری یا زایمان جان خود را از دست می‌دهد در حالی که در کشورهای ثروتمند از هر شش هزار مورد یک نفر بر اثر عوارض بارداری می‌میرد.

تنظیم خانواده و کنترل جمعیت یکی از اصلی‌ترین راه‌کارهای جهان امروز

به هر روی، نگاهی به شعارهای تعیین شده برای روز جهانی جمعیت در سال‌های گذشته نیز حاکی از این حقیقت است که تنظیم خانواده و کنترل جمعیت یکی از اصلی‌ترین راه‌کارهای جهان امروز است.

به نظر می‌رسد در حالی که افزایش تعداد انسان‌ها تغییرات خطرناکی در شرایط زیست محیطی ایجاد می‌کند، بهترین کار تلاش در جهت ثابت ماندن جمعیت است.

هم‌اکنون بسیاری از کشورهای اروپایی با بهره‌بردن از روش‌هایی هم‌چون برنامه‌های آموزشی ملی در زمینه جمعیت، همگانی کردن و در دسترس قراردادن خدمات تنظیم خانواده، تشویق به داشتن خانوداه‌های کوچک تر و انجام اصلاحات گسترده در شرایط اقتصادی و اجتماعی توانسته‌اند نرخ زاد و ولد و مرگ و میر را به تعادل برسانند.

از سوی دیگر در این کشورها به اشتغال زنان در بیرون خانه در شرایطی برابر با مردان توجه شده که این توسعه اشتغال در کاهش نرخ موالید بسیار تاثیرگذار بوده و به عنوان یکی از مهم‌ترین عوامل اجتماعی موثر در کنترل جمعیت به شمار می‌رود.

به هرحال افزایش جمعیت اثرات نامطلوبی بر بخش‌های گوناگون دارد: افزایش جمعیت و گسترش شهرنشینی، کاربرد نامناسب و استفاد بی‌رویه از زمین و محیط زیست را به دنبال دارد و دشواری‌های بی‌شماری را در بخش اقتصاد کشورهای در حال توسعه فراهم می‌آورد.

از سوی دیگر، این رشد پرشتاب، آثار نامطلوبی بر نظام آموزش و پرورش کشورها دارد. در کشورهایی که رشد جمعیت آن‌ها بیش از 5 درصد است، درصد با سوادی بزرگسالان کمی بیش از 60 درصد است این در حالی است که در کشورهای توسعه یافته صنعتی که رشد جمعیت سالانه آن‌ها مهار شده؛ 99 درصد بزرگ‌سالان از نعمت سواد برخوردارند.

بد نیست بدانید که در حال حاضر  چین با یک میلیارد و 240 میلیون نفر عنوان پرجمعیت‌ترین کشور جهان را دارد. و پس از این کشور، هند، امریکا، اندونزی، برزیل، روسیه، پاکستان، بنگلادش، نیجریه و مکزیک در شمار ده کشور پرجمعیت جهان قرار دارند.

موضوعات روز جهانی جمعیت در چند سال گذشته از این قرارند:

تم سال گذشته (2009) این بود که زمانی که دختران در مدرسه به تحصیل مشغولند فقر هیچ شانسی ندارد و تاکیدی براین مساله که سرمایه‌گذاری روی زنان یک انتخاب هوشمندانه است.

–          2008 برنامه‌ریزی برای خانواده برنامه‌ریزی برای آینده

–          2007 مشارکت مردان در زندگی می‌تواند تاثیر زیادی بر زندگی زنان و سلامت مادران  داشته باشد

–          2006 جوانان و اهداف توسعه هزاره

–          2005 تاکید بر برابری دراختیارداشتن قدرت دارد و بر این حق زنان و دختران که براساس حقوق بشر باید از فرصت‌ها و امکانات یکسان در سراسر جهان برخوردار باشند بدون توجه به این که کجا زاده شده یا کجا زندگی می‌کنند.

–           2004 با اشاره به مادرانی که هرسال از دست می‌روند به حمایت از مادران تاکید دارد

–          2003 بهداشت باروری نوجوانان

منبع

دفتر توسعه سازمان ملل

آمار به روز جهان

لوموند

ویکی پدیا

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,