Saturday, 18 July 2015
17 June 2021
به بهانه سال‌روز درگذشت «لاله و لادن»،

«روزنگاشت/ مرگ تلخ، پایان‌ جدایی»

2010 July 08

محبوبه / رادیو کوچه

mahboobeh@koochehmail.com

هفدهم تیرماه برابر با هشتم جولای و مصادف با سال‌روز مرگ «لاله و لادن بیژنی» دوقلوهای به‌هم چسبیده ایرانی است. لاله و لادن در دهم دی‌ماه سال 1352 متولد شده بودند و پس از عمل جراحی به قصد جداسازی پس از 29  سال در چنین روزی در سال 1382 خورشیدی، به فاصله چند ساعت از یک‌دیگر درگذشتند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«لاله و لادن» در دهم دی‌ماه سال ۱۳۵۲ خورشیدی در «فیروز‌آباد» استان فارس متولد شدند. پدر و مادر آن‌دو به‌نام‌های «مریم خاتون» و «داداله بیژنی»، کشاورز و اهل روستای «لهراسب» بودند که پس از تولد آن‌ها را رها کردند و در بهزیستی نام ‌آن‌ها را لاله و لادن گذاشتند.

دکتر «علیرضا صفاییان» لاله و لادن را در سال ۱۳۵۴ به فرزندی پذیرفت و برای آن‌ها شناس‌نامه مجزا گرفت و به خانه خود در حومه کرج برد. لاله و لادن مانند سایر هم‌سالان خود به مدرسه می‌رفتند. اما شرایط خاص آنان مشکلات متعددی در کلاس درس و محیط مدرسه برای این دو دانش‌آموز علاقه‌مند ایجاد می‌کرد.

شاید بهتر بود که آنان در منزل و با معلمان خصوصی آموزش می‌دیدند. اما اصرار پدرخوانده لاله و لادن و اراده‌ی قاطع آن‌دو برای حضور در مدرسه و قبول موقعیت خاص خود، دوقلوها را در پیمودن هرچه سریع‌تر پله‌های ترقی یاری می‌کرد.

آن‌ها پانزده ساله بودند که از وجود خانواده اصلی‌شان و هویت واقعی خود مطلع شدند و بهزیستی آن‌ها را از خانواده صفاییان جدا کرد و سازمان ثبت احوال شناس‌نامه‌های دیگری با اسامی لاله و لادن بیژنی برای دوقلوها صادر کرد.

با اصرار والدین اصلی دوقلوها، مجتمع قضایی تهران از لاله و لادن خواست که در حضور پدر و مادرشان و خانواده صفاییان، یکی از آن‌ها را انتخاب کنند که دختران نپذیرفتند و از آن پس در خانه‌ای مستقل به زندگی ادامه دادند.

لاله و لادن که ابتدا در کنکور دانشگاه‌ها در دو شهر مجزای یزد و کرج برای ادامه تحصیل پذیرفته شده بودند، با مراجعه پدرخوانده‌شان به رییس‌جمهور وقت، توانستند مجوز تحصیل در یک شهر و یک رشته را پیدا کنند. آن‌ها تحصیلات خود را در رشته «حقوق» در «دانشگاه تهران» آغاز کردند.

از زمان کودکی برای جداسازی آن‌ها اقدام شده بود. وقتی در 25 دی 1354 کمیسیون ویژه‌ای برای بررسی ابعاد قانونی و پزشکی جداسازی دوقلوها تشکیل شد، متخصصان نتیجه عمل جداسازی را مرگ یکی از آنان اعلام کردند.

در تیرماه 1356 نیز آزمایش‌های پزشکی مفصلی در کلینیک دانشگاه «بن» در آلمان‌غربی روی دوقلوها انجام شد. پزشکان آلمانی، پس از بررسی نتایج، از انجام دادن عمل جداسازی خودداری کردند. در اواسط سال 1368 خورشیدی، چهار پزشک مقیم آلمان برای جداسازی دوقلوهای به‌هم‌ چسبیده ایرانی اعلام آمادگی کردند. یک سال بعد، در «کنگره‌ی بین‌المللی پدیده‌های نوین جراحی مغز و اعصاب»، راه‌کارهایی برای جداسازی لاله و لادن ارایه می‌شود.

تا آن‌که موفقیت جداسازی دوقلوهای «نپالی» که مانند آن‌ها از سر به هم چسبیده بودند به‌دست «کیت گوا» جراح سنگاپوری در سال ۲۰۰۱ میلادی باعث شد که لاله و لادن تصمیم جدی به جدایی بگیرند.

و بعد از مذاکره، در دهم خرداد ۱۳۸۲ اعلام شد که جراحان در سنگاپور تصمیم نهایی خود را درباره انجام عمل جراحی جداسازی لاله و لادن، دوقلوهای به‌‌هم‌ چسبیده ایرانی، اعلام خواهند کرد.

بعد از موافقت پزشکان متخصص این گروه جراحی، لاله و لادن راهی سنگاپور شدند و پس از انجام آزمایش‌ها و معاینات در ۱۷ خرداد ۱۳۸۲ خورشیدی، دکتر کیت گوا، تاکید کرد که امکان مرگ یا فلج شدن آن دو وجود دارد و تمامی این موارد برای آن‌ها توضیح داده شده ‌است. اما لاله و لادن تصمیم خود را گرفته بودند.

در آخرین گزارش که با آن‌ها شده بود، لادن گفته: «می‌خواهد به شهرستان زادگاهش برگردد و به وکالت بپردازد و لاله گفته می‌خواهد در تهران بماند و روزنامه‌نگار شود. دوقلوها گفته بودند اگر شرایط ما به‌همین نحو ادامه داشته باشد، دیگر نمی‌توانیم آن‌را تحمل کنیم.»

گروه جراحی خواهران به‌‌هم‌ چسبیده ایرانی به سرپرستی دکتر کیت‌گوا شامل ۳۵ متخصص، پنج جراح اعصاب، یک متخصص جراحی عروق، شش متخصص جراحی پلاستیک، هشت رادیولوژیست و در مجموع ۱۲۵ نفر پزشک بود.

عمل جراحی جداسازی لاله و لادن در بیمارستان «رافلز» سنگاپور آغاز می‌شود، ۵۲ ساعت می‌گذرد، پزشکان بیش از ۸۰ درصد بافت‌ها را از یک‌دیگر جدا کرده‌اند که خون‌ریزی شروع می‌شود. گردش خون در بدن لادن مختل می‌شود و لادن جان می‌سپارد.

بعد از مرگ لادن، بلافاصله فعالیت پزشکان برای نجات لاله که به‌حالت اغما فرو رفته ‌است شروع می‌شود و یک ساعت و نیم بعد، با وجود تزریق خون و تلاش بسیار پزشکان، لاله هم می‌میرد. خبر مرگ لادن و لاله، پس از عمل جراحی 52 ساعته جداسازی، به‌سرعت به سراسر جهان مخابره می‌شود. برخی از شبکه‌های مهم تلویزیونی با قطع برنامه‌ی خود این خبر را اعلام می‌کنند.

سرانجام لاله و لادن که بهای هویت مستقل خود را با جانشان پرداخته بودند در تابوت‌هایی جداگانه به ایران بازگشتند و در قریه لهراسب در کنار هم اما در دو قبر جدا‌گانه دفن شدند.

حضور مردم در مراسم تشییع جنازه آن‌ها به حدی بود که جاده لهراسب به فیروزآباد و ۳۰ کیلومتر از جاده فیروزآباد به شیراز مملو از اتومبیل‌های مردم بود.

منبع‌ها:

ویکی پدیا

بیوگرافی لاله و لادن

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,