Saturday, 18 July 2015
21 June 2021
در پی ادامه اعتصاب بازار تهران رخ داد،

«بازداشت نماینده صنف پارچه‌فروشان»

2010 July 08

خبر / رادیو کوچه

در تداوم اعتراضات بازاریان تهران، اعتصاب کنندگان اعلام کرده‌اند که تا «از بین رفتن قانون افزایش مالیات‌های کلان» دست از اعتصاب نخواهند کشید. هم‌زمان یکی از رهبران اعتصاب بازار، توسط ماموران امنیتی و لباس شخصی‌ها بازداشت و به محل نامعلومی منتقل شده است.

گزارش شاهدان عینی و منابع خبری نیز حاکی از آن است که معتمدیان، نماینده صنف بازار پارچه‌فروشان، در هنگام فراخوان برای تجمع روز پنج‌شنبه بازاریان، بلافاصله دستگیر شده است.

به گزارش جرس و به نقل از هرانا، نماینده صنف بازار پارچه‌فروشان، در حالی که از پشت بلندگو وضعیت موجود را محکوم کرده و از مردم به‌خصوص بازاریان می‌خواست فردا پنج‌شنبه از ساعت نه صبح در سبزه میدان تجمع کنند، با شلیک گاز اشک‌آور روبه‌رو شده که جو بازار مجددن به خشونت گرایید و نیروهای انتظامی و چند لباس شخصی، به وی دست‌بند زده و به محل نامعلومی منتقل کرده‌اند.

روز گذشته محمدعلی ضیغمی، معاون وزیر بازرگانی در این زمینه خاطرنشان کرده بود افزایش 70 درصدی مالیات اصناف منتفی شده و تنها یک اشتباه در انتقال مطلب و برداشت از قانون بودجه بوده است. در حالی که آن‌چه در بودجه به‌عنوان افزایش مالیات واحدهای صنفی در سال 89 بیان شده و مبنای ارزیابی قرار گرفته، نسبت به سال قبل کم‌تر از ٣۰ درصد افزایش داشته است.

منابع خبری، این گفته را عقب‌نشینی دولت خوانده و البته بازاریان به‌این افزایش سی درصدی نیز معترضند.

نیروی انتظامی در دومین روز اعتصاب (چهارشنبه)، با بلندگو از اعتصابیون خواست که در مغازه‌های خود را بازکنند که آن‌ها نیز دست به اعتراض زده‌اند.

یکی از بازاریان تهران در گفت‌وگو با گزارش‌گر هرانا اعلام داشت که صنف پارچه‌فروشان تا حذف قانون مالیات مستقیم اصناف به اعتصاب خود ادامه خواهد داد و تعویق قانون به آینده را راه‌حل پایان این مناقشه نمی‌دانند.

لازم به یادآوری است اعتراضات بازاریان تهران، از صبح سه‌شنبه 15 تیرماه 89 و از بازار طلا و پارچه آغاز شد، که با اعتصاب و تحصن کسبه، این نقطه مهم، دو روز متوالی بحرانی و دست‌خوش نا‌آرامی شد، به‌طوری که به نقاط و اصناف دیگر بازار نیز کشیده شده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,