Saturday, 18 July 2015
16 September 2021
هجدهم تیر 1388 - نهم جولای 2010

«تقویم تاریخ هجدهم تیر»

2010 July 09

محبوبه / رادیو کوچه

mahboobeh@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • 1378 خورشیدی: حمله به کوی دانشگاه تهران، یک رشته تظاهرات دانشجویی بود، که منجر به ورود پلیس و گروهی دیگر که رسانه‌ها عنوان «شخصی پوش» به آنان داده بودند در ساعات شب به خواب‌گاه اصلی دانشجویان دانشگاه تهران، معروف به «کوی امیرآباد» شد. در این روی‌داد تلفاتی وارد آمد، به ساختمان‌های کوی دانشگاه آسیب رسید و گروهی نیز دستگیر و زندانی شدند. گفته شده است که توقیف روزنامه «سلام» توسط دادگاه مطبوعات، جرقه این تظاهرات بوده است.
  • 1384خورشیدی: درگذشت «کریم امامی» مترجم، ویراستار، نویسنده، روزنامه‌نگار و کارشناس کتاب و نشر ایرانی، ترجمه «گتسبی بزرگ»، اثر «اف. اسکات فیتزجرالد» معروف‌ترین اثر اوست و هم‌چنین ترجمه 24 داستان «شرلوک هولمز» در ایران او را به عنوان مترجم سنتی ماجراهای این کارآگاه مشهور کرد که از سوی انتشارات طرح نو در چهار جلد به چاپ رسید.
  • 1792 میلادی: سال‌روز مرگ «ادموند بورک» فیلسوف محافظه‌کار و دولت‌مرد انگلیسی وی از مخالفان انقلاب فرانسه و هر گونه تغییر در نظامات یک کشور از طریق انقلاب بود و عقیده داشت که زیان تخریب وارده، بیش از منفعت حاصل از آن است او ترجیح می‌داد که هرگونه تحول به طرق دمکراتیک و بدون برهم خوردن نظم و وضعیت جامعه و تدریجی صورت گیرد.
  • 1378 خورشیدی: «فرشته علی‌زاده» فعال دانشجویی دانشگاه الزهرا و مسوول برد انجمن این دانشگاه بود که در میان درگیری‌های پس از حمله‌ی لباس شخصی‌ها و پلیس به خوابگاه دانشجویان در «کوی دانشگاه تهران» ناپدید شد. منابع دانشجویی معتقدند که وی در زندان و در اثر شکنجه کشته شده ‌است.
  • 1868 میلادی: در اصلاحیه چهاردهم قانون اساسی آمریکا که در چنین روزی به اجرا درآمد سیاه‌پوستان هم تبعه‌ی این کشور شدند. با وجود این، تا نیمه دهه 1960 یعنی صد سال بعد سیاهان مشمول حقوق مدنی نبودند و دارای مدارس جداگانه بودند و در اتوبوس‌های عمومی، جای مخصوص به خود داشتند و به هر شغلی گمارده نمی‌شدند.
  • 1388 خورشیدی: اولین سال‌روز در گذشت «مهدی آذر‌یزدی» نویسنده کودک و نوجوان ایرانی‌، معروف‌ترین اثر او مجموعه «قصه‌های خوب، برای بچه‌های خوب» نام دارد او جایزه «یونسکو» و نیز جایزه «سلطنتی» کتاب سال را پیش از انقلاب 1357 دریافت کرده بود و سه کتاب او، توسط شورای کتاب کودک به ‌عنوان کتاب برگزیده سال انتخاب شده بودند او در سن 87 سالگی درگذشت.
  • 1347 خورشیدی: در چنین روزی دولت وقت ایران نسبت به عضویت «بحرین» در فدراسیون امارات اعتراض کرد. دولت وقت در این اعلامیه اعتراضیه خود یادآور شده بود که بحرین یک استان ایران است. سال‌ها پیش از آن، مجلس شورای ملی بر پایه اسناد و شواهد تاریخی، با تصویب یک قانون «بحرین» را استان چهاردهم ایران اعلام کرده بود. پس از انقلاب، یک مورد از اتهامات «امیر عباس هویدا» نخست وزیر وقت بی حق کردن ایرانیان و نقض تمامیت ایران بود، هیچ مقامی در هیچ کشوری، بدون انجام رفراندم و کسب مجوز از مردم اختیار تجزیه وطن را ندارد و اگر چنین کند، عمل او غیرقانونی است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,