Saturday, 18 July 2015
05 August 2021
با تلاش موسسه فناوری ایتالیا

«کودک مصنوعی حرف‌زدن یاد گرفت»

2009 September 12

20090912-robat-koocheh

iCub عنوان یک روبات کودک مجهز به هوش مصنوعی پیشرفته است که پنج سال قبل ساخته شد و تاکنون حرف زدن و بازی با توپ و لگو را آموخته است.
به گزارش خبرگزاری مهر، iCub که از نظر ظاهری شبیه به یک کودک چهار ساله است دارای دو کره چشم با قابلیت پلک زدن است که روی آنها دو دوربین ویدیویی نصب شده است.
انگشتان دست این روبات توانایی درک فشار را دارند. وزن روبات کودک 22 کیلوگرم و قد آن 104 سانتیمتر است.
«جورجو متا»(Giorgio Metta)  از اعضای اصلی پروژه iCub در موسسه فناوری ایتالیا (IIT)  است.
او درباره‌ی این روبات می‌گوید: «ایده این پروژه در حقیقت مطالعه بر روی توسعه هوش از طریق ساخت مدلها و آلگوریتم‌ها در یک روبات انسان‌نما است. این ایده در سال 1995 و 1996 شکل گرفت. در آغاز به دلیل مشکلاتی که در ساخت سخت‌افزارهای لازم داشتیم با روبات‌های بسیار ساده‌تری کار کردیم.
در سال 2003 ما ایده یک پروژه اروپایی را مطرح کردیم که بودجه آن را کمیسیون اروپا تامین می‌کرد. این پروژه، ساخت یک روبات انسان نما را پیش بینی می‌کرد. به این ترتیب این پروژه با هدف توسعه برخی توانایی‌های شناختی آماده شد و این روبات به عنوان یک پروژه«منابع آزاد» (Open Source) در اختیار محققان دانشگاههای مختلف دنیا قرار گرفت.
سرانجام پروژه توسعه iCub  در سال 2004 با بودجه 5/8 میلیون یورویی برای یک دوره پنج ساله از سوی کمیسیون اروپا تصویب شد. از این تاریخ ما پروژه این روبات کودک را آغاز کردیم و ساختار سخت افزاری و نرم افزاری مربوط به توانایی‌های حرکتی و بینایی اولیه آن را آماده کرده و 12 نمونه از آن را ساختیم. هم اکنون نمونه‌های دیگر این روبات در حال آماده سازی هستند. در پایان ژانویه 2010 نیز این پروژه به اتمام می رسد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|