Saturday, 18 July 2015
23 June 2021
نوزدهم تیر - دهم جولای

«تقویم تاریخ نوزدهم تیر»

2010 July 10

مریم / رادیوکوچه

maryam@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • 610 میلادی – مبعث پیامبر اسلام «محمدبن عبداله». وی قبل از بعثت، در بعضی از اوقات برای تفکر و عبادت به غار «حرا» در کوهی واقع در شمال مکه پناه می‏برد تا این‌که در این روز، فرشته‏ی وحی، جبرییل امین، بر او نازل شد و به او بشارت نبوت و رسالت داد. این واقعه به‌طور مشهور، در روز 27 رجب، سیزده سال قبل از هجرت و در سال چهلم عام‌الفیل برابر با سال 610 میلادی روی داد. اولین آیاتی که بر وی نازل شد در ابتدا آیات نخستین سوره‏ی علق و سپس مدثر بود.
  • 1320 خورشیدی – «سیدحسین بهجتی‌گنابادی» شاعر و ادیب ایرانی بر اثر ابتلا به بیماری سل در زادگاهش گناباد درگذشت. پدر او سیدمحمدتقی مهدوی از دانشمندان روحانی گناباد به‌شمار می‌رفت. سید حسین در یازده سالگی برای تحصیل عازم مشهد شد. سپس عازم نجف شد و در پایان تحصیلات و انجام سفر حج به تهران برگشت. دیوان اشعار بهجتی شامل چهار هزار بیت شعر است. وی هم‌چنین رساله‌ای به‌نام «نیروهای روان» نوشته است.
  • 1287 خورشیدی – یک کاپیتان روسی به بهانه این‌که اسبش به خاک ایران فرار کرده، به هم‌راه شش سرباز روسی وارد خاک ایران شدند و دو ایرانی ساکن در آن منطقه را کشتند. اقوام کشته‌شدگان نیز به انتقام از این رفتار، کاپیتان روسی و دو هم‌راه او را کشتند. روس‏ها که خود در پی بهانه بودند، پس از آگاهی از این ماجرا، به روستایی در بین مرز دو کشور حمله کردند و پس از کشتن 37 تن از مردم ، 135 خانه را به آتش کشیدند و سپس به غارت روستا پرداختند.
  • 1328 قمری – خلع سلاح ستارخان و باقرخان و مجاهدین تحت فرمان آن‏ها در تهران: به‌دنبال ترور و کشته شدن آیت‏اله سیدعبداله بهبهانی از رهبران روحانی مشروطه، دولت و مجلس تصمیم گرفتند که اسلحه را از دست مجاهدان بگیرند. اما همین‌که قانون جمع‏آوری اسلحه از مردم غیرنظامی، از تصویب مجلس گذشت، ستارخان و باقرخان و برخی دیگر از رهبران مجاهدان، حاضر به تسلیم اسلحه نشدند. قیمت اسلحه‏ها بهانه‏ی ظاهری ستارخان بود ولی مطلب اصلی، رقابت با بختیاری‏هایى بود که اسلحه را در دست داشتند و قسمت عمده‏ای از کشور ایران را در حیطه‏ی حکومت خود گرفته بودند. از این رو، ستارخان و یارانش تصمیم به مقاومت گرفته و در پارک اتابک تجمع کردند. سرانجام جنگی بین مجاهدان و نیروهای دولتی رخ داد که به شکست مجاهدان انجامید. عاقبت با تسلیم مجاهدان، سلاح‏ها از آنان گرفته شد و ستارخان نیز مجروح شد.
  • 1962 میلادی – «تلستار ـ 1» نخستین ماهواره مخابراتی به فضا پرتاب شد. با قرارگرفتن این ماهواره در مدار زمین، از طریق آن امواج هر فرستنده تلویزیونی که تا آن زمان منحصر به پوشش منطقه محدودی از سطح کره زمین بود همانند رادیوهای موج کوتاه به سراسر جهان رسیدند و برنامه‌های تلویزیونی نیز جهانی شدند.
  • 1741 میلادی – سرزمین آلاسکا در شمال غربی قاره آمریکای شمالی و در هم‌سایگی کانادا واقع شده است. این سرزمین توسط «وایتس برینگ» کاشف دانمارکی که در خدمت روسیه بود، کشف و ضمیمه روسیه شد. آلاسکا پس از آن بیش از دو قرن در اختیار روسیه بود، سرانجام ایالات متحده آمریکا آن‌را به مبلغ 7 میلیون دلار از روسیه خرید و از آن پس به عنوان ایالت چهل و نهم این کشور شناخته شد.
  • 302 میلادی – «نرسی» شاه وقت ایران از سلسله ساسانی پس از این که شنید یک واحد از ارتش ایران مورد شبیخون رومی‌ها قرار گرفته و متحمل تلفات شده از فرط اندوه بیمار شد و همان روز بعد از ده سال پادشاهی به سود پسرش هرمز کناره‌گیری کرد، اما هرمز تا روزی‌که پدر زنده بود عنوان «شاه» بر خود ننهاد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,