Saturday, 18 July 2015
15 June 2021
گفت‌وگوی روز-از اظهارات حجت‌الاسلام مدنی در گناباد

«باید درویشان را چون موش کشت»

2010 July 11

اردوان روزبه / رادیو کوچه

ardavan@koochehmail.com

«این‌ها مثل موش خانگی هستند که باید سم ریخت. اگر سکوت کنند، این‌ها جوان‌ها را فریب می‌دهند. گنابادی‌ها که این‌ها را و تجاوزات و تعدی‌های این‌ها را می‌شناسند، صوفی نمی‌شوند، ولی جوانان غیر گنابادی در معرض خطر هستند. در این‌جا کتاب‌خانه مجهزی نیست که جوان‌ها مراجعه و مطالعه کنند و آگاهی خودشان را بالا ببرند و این‌ها می‌توانند با چاپ کتاب‌هایی جوان‌ها را اغفال کنند…»

این‌ها بخشی از سخنان آقای مدنی است. حجت‌الاسلام «محمد مدنی» سابقه‌ای نیز در امر مبارزه با درویش‌های نعمت‌الهی دارد بنا بر نقل قول سایت «جوان آنلاین» او به دلیل مبارزات‌اش با دراویش، از سوی آیت‌اله «سید محمود شاهرودی» به «ناشرالاسلام گنابادی» شهرت یافته است.

این رسانه بر روی سایت خود به تازگی مصاحبه‌ای از این روحانی در گناباد منتشر کرده است که در آن درویش‌ها را به موش خانگی تشبیح کرده است که باید برایشان سم ریخت. این اظهارات که درست در پی احضار گروهی از درویش‌های نعمت‌الهی از سوی دستگاه‌های امنیتی ابراز می‌شود موج تازه‌ای از برخورد با درویش‌ها را ممکن است به هم‌راه داشته باشد.

پیش از این نیز گروهی از بنیاد گرایان به حسینیه این درویش‌ها در شهر کرج یورش برده بودند. از سویی دیگر در چندین شهر ایران از ابتدای ماه تیر درویش‌ها به دستگاه‌های امنیتی فراخوانده شده‌اند و تعدادی از مراکز کسب آنان پلمب شده است.

این در حالی است که برخی از روحانیان تند‌رو این اقلیت و سایر اقلیت‌های دینی در ایران را دست نشانده عوامل خارجی می‌خوانند و حضور آنان را موجب خطر برای جامعه اما با توجه به برگزاری برنامه‌های عبادی این دروایش و افزایش علاقه‌مندان به آن به نظر می‌رسد نگرانی‌های حاکمیت در این ناحیه افزایش یافته است.

به هر روی اظهارات اخیر آقای مدنی که به نوعی می‌تواند چراغ سبزی برای خشونت بیش‌تر بر علیه درویش‌ها و یا سایر اقلیت‌های دینی در ایران باشد، آیا موج تازه‌ای از برخورد با این اقلیت را دامن می‌زند؟
در پی این اظهارات کمیته بین‌المللی حمایت از دانش‌جویان و دراویش طی بیانیه‌ای اظهارات این روحانی را مورد انتقاد قرار داده است.

«حسن متوسلی» سخن‌گوی این کمیته در اروپا در گفت‌و‌گویی به بیانیه کمیته و ارزیابی ابراز این سخن‌ها با رادیو کوچه پرداخته است که در پی می‌آید:

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

حجت‌الاسلام مدنی اخیرن در ارتباط  برخورد با دراویش نعمتالهی و اقلیتهای دینی منتسب اظهاراتی داشته است.  از سویی در طول ماههای  گذشته تهدیدها و برخوردهای جدی دستگاه امنیتی  با دراویش در برخی از شهرها را داشتیم. اظهارات حجت‌الاسلام مدنی در ارتباط با دراویش چه چیزی بوده است؟

ایشان در مصاحبه با  نشریه‌ی «جوان آن‌لاین» که خبرگزاری رسمی سپاه پاسداران است، مصاحبه‌ای کرده که در روز چهارشنبه 16 تیر ماه انتشار یافته است. گفته است که «پیروان مکتب تصوف درویشی مانند موش‌های خانگی هستند که باید به آن‌ها سم مهلک داد و همه‌ی آن‌ها را از بین برد.» در رابطه با همین مسئله و حملاتی که به دراویش در هفته‌های اخیر  در شهرستان‌های مختلف صورت گرفته، کمیته‌ی جهانی حمایت از دراویش و دانشجویان بیانیه‌ای صادر کرده است.

آیا اظهارات او در شهر گناباد و  در جایی که محل جدی حضور دراویش  نعمت‌الهی است انجام شده است؟

ایشان به «ناشر‌الاسلام گنابادی» معروف است که دشمنی و کینه‌توزی طولانی مدت با پیروان نعمت‌الهی گنابادی داشتند. ایشان در این‌جا این مصاحبه را داشتند.

اشاره کردید که کمیته‌ی بین‌المللی حمایت از دراویش دانشجو در مقابل این اظهارات عکس‌العمل نشان داده است.  توضیح دهید که عکس‌العمل این کمیته چه بوده است؟

کمیته بیانیه‌ای را صادر کرده که من برای شما می‌خوانم:

«طرح‌های شوم سپاه و دستگاه‌های اطلاعاتی  برای از میان برداشتن پیروان مکتب تصوف و درویشی در داخل و خارج از کشور»

با استناد به مطالب اظهار شده توسط آخوند مدنی مشهور به «ناشر‌الاسلام گنابادی» که در دشمنی و کینه‌توزی طولانی مدت با پیروان  مکتب تصوف درویشی به خصوص طریقت نعمت‌الهی گنابادی مشهور است، به نظر می‌رسد که سر کردگان و دستگاه‌های امنیتی نظام حاکم در ایران طرح‌های شومی را در دست تهیه دارند.

آخوند مدنی در مصاحبه‌ای که در جوان آنلاین خبرگزاری رسمی سپاه پاسداران به تاریخ 16 تیر ماه انتشار یافته می‌گوید: «پیروان مکتب تصوف درویشی مانند موش‌های خانگی هستند که باید به آن‌ها سم مهلک داد و همه‌ی آن‌ها را از میان برداشت.» عطف به این اظهارات توجه مقامات مسوول دولت‌ها و سازمان‌های مدافع حقوق بشر و حقوق اقلیت‌های مذهبی را به شرایط بسیار خطرناکی که علیه درویشان و پیروان تصوف مقدمه‌چینی شده است، جلب می‌نماییم.

با توجه به این‌که درویشان نعمت‌الهی گنابادی در ایران بیش از چهار میلیون هستند و علاوه بر آن پیروان سایر طرایق تصوف در ایران تعدادشان به بیش از 20 میلیون نفر  می‌رسد که در سراسر مناطق کشور حضور دارند، تشبیه این تعداد بسیار زیاد از هم‌وطنان به موش خانگی و صدور نظر شرعی برای از میان برداشتن آنان، اقدام به ارتکاب جنایت علیه بشریت به شمار می‌رود که در دادگاه‌های ذی‌صلاح  بین‌المللی قابل تعقیب و پیگیری است. هم‌چنین مطالبات مردم ایران از جامعه‌ی بین‌المللی محکوم کردن این قبیل اظهارات خطر آفرین و  به تعطیلی کشاندن مراکز وابسته به نظام ملاها در خارج از ایران است.

در این زمینه واکنش دفتر نخست‌وزیری دانمارک به سخنان «محمدجواد لاریجانی» در رابطه با توهین به دانمارک بود که  کاری جز توطئه و خطر آفرینی برای شهروندان ایرانی و شهروندان این ممالک ندارد.

کمیته‌ی بین‌المللی حمایت از حقوق درویشان و  دانشجویان ایران

18 تیر ماه 1389 خورشیدی برابر با نهم جولای 2010 میلادی

با توجه به برخوردهایی که در طول چند روز گذشته در ارتباط با دراویش نعمت‌الهی وجود داشته،  فکر می‌کنید اظهارات آقای حجت‌الاسلام مدنی هدف خاصی را دنبال می‌کند؟

بله.  چون نظام هیچ تعریف دیگری را از اسلام قبول ندارد و دراویش نعمت‌الهی را بزرگ‌ترین گروه در ایران می‌داند که بیشتر جوانان به این طریقه گرویده‌اند. هنوز هم بیشتر جوانان به نظام روی بر می‌گردانند و به تصوف و درویشی روی می‌آورند. چون می‌دانند اسلامی که در حکومت ایران از آن صحبت می‌شود هیچ ربطی به اسلام ندارد. همین موضوع باعث ایجاد ترسی در دل نظامیان  شده است. به همین دلیل از چندین سال پیش شروع به برخورد با دراویش کرده‌اند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,