Saturday, 18 July 2015
16 September 2021
سوت- ‌دایی به‌عنوان منتقد اول این ماجرا،

«آخر و عاقبت، چالش قطبی و باشگاه‌ها»

2010 July 11

محمدرضا / رادیوکوچه

mohamadreza@koochehmail.com

کش و قوس بین سرمربی تیم‌ملی و باشگاه‌های لیگ برتری به‌فاصله دو روز مانده به‌برپایی اردوی 10 روزه تیم‌ملی در کمپ «لیون هارد» اتریش از وقوع یک بحران تازه در فوتبال ایران حکایت دارد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

به‌رغم اعتراض گسترده مربیان لیگ برتری که اکنون دوران بدن‌سازی را در اردوهای خارج از کشور سپری می‌کنند، افشین‌ قطبی با حمایت‌های آشکار مدیران ارشد فدراسیون فوتبال از برپایی قطعی اردوی تیم‌ملی در اتریش خبر می‌دهد.

در کشاکش مجادله پنهان با علی ‌دایی، قطبی حتا تهدید کرد، چنان‌چه بازیکنان ملی‌پوش پرسپولیس به‌سرپرست تیم‌ملی مراجعه نکنند از فهرست تیم‌ملی خط خواهند خورد. پیش از این، عزیز محمدی، رییس سازمان لیگ هم از ارجاع بازیکنانی که از حضور در اردوی تیم‌ملی امتناع کرده‌اند، به‌ کمیته انضباطی خبر داده بود.

در حالی‌که انتقاد از برنامه آماده‌‌سازی تیم‌ملی به‌نقطه اوج رسیده، قطبی از مجادلات رسانه‌ای پرهیز می‌کند و اردوی 10 روزه اتریش را مفری برای عبور از هجمه انتقادهایی می‌داند که پس از بازگشت از سفر پرماجرایش ابعاد تازه‌ای پیدا کرده است.

سرمربی تیم‌ملی پاسخی برای اظهارات بی‌پرده سیدجلال یحیا‌زاده هم ندارد که دو روز پیش صراحتن خواستار مدارک مستدلی که حضور او در آفریقای‌جنوبی را تایید کند، شده بود. قطبی از سوی رییس کمیته تربیت‌بدنی مجلس در مظان اتهام قرار گرفته اما تاکید می‌کند جواب هر منتقدی را نمی‌دهد.

طبق برنامه قبلی تیم‌ملی صبح روز یک‌شنبه 20 تیرماه عازم اتریش می‌شود و پس از یک استراحت کوتاه اردوی 10 روزه آغاز خواهد شد. این در حالی است که قریب به‌اتفاق تیم‌هایی که بازیکنان کلیدی و تاثیرگذار تیم‌ملی را در اختیار دارند، اردوی آماده‌سازی پیش فصل را در مناطق خوش آب و هوای اروپا برپا کرده‌اند. شهاب گردان، محمدرضا خلعتبری، سیدمحمدحسینی و قاسم حدادی‌فر چهار بازیکنی هستند که از تیم ذوب‌آهن به‌اردوی تیم‌ملی دعوت شده‌اند، این در حالی‌است که تیم ذوب‌آهن در کمپ «گلباشی» ترکیه به‌سر می‌برد.

استیل‌آذین هم که قرار بود علی‌ کریمی، مهرزاد معدن‌چی، حسن اشجاری و میلاد زنیدپور را به‌اردوی تیم‌ملی بفرستد، به‌دلیل آماده‌سازی‌ تیمش در اتریش و با حضور تمباکوویچ به‌سر می‌برد.  تراکتورسازی و سایپا هم که محمد نصرتی و کریم انصاری‌فرد را به عنوان بازیکن ملی‌پوش در اختیار دارند، اکنون در کشور ترکیه به‌سر می‌برند. پرسپولیس هم که اردوی آماده‌سازی‌اش را در «دورتموند» آلمان برپا کرده، از دادن بازیکنانش مثل علیرضا حقیقی، هادی نوروزی و غلامرضا رضایی به‌تیم‌ملی معذور است.

پرویز مظلومی به‌عنوان یکی از منتقدان سرسخت برنامه‌های قطبی، استقلال را به اردوی سرعین برده و ایمان مبعلی، فرزاد آشوبی، حنیف عمران‌زاده و میلاد میداوودی نیز در اردوی اتریش حضور نخواهند داشت. تنها شانس افشین قطبی پایان اردوی آماده‌سازی سپاهان و بازگشت این تیم از ترکیه است. این احتمال وجود دارد که پنج بازیکن ملی‌پوش سپاهان هم‌راه تیم‌ملی به‌اتریش بروند اما مخالفت امیر قلعه‌نویی، حضور این بازیکنان را ابهام‌آمیز جلوه می‌دهد.

سرمربی سپاهان می‌گوید اگر اوساسونا، نکونام و شجاعی را به‌تیم‌ملی داد، ما هم با حضور این پنج بازیکن در اردوی اتریش مخالفتی نداریم. با توجه به‌ سفر ناگهانی آندرانیک تیموریان به ‌آلمان که برای شرکت در تست فنی و پزشکی چند تیم بوندس‌لیگایی عازم این کشور شده و با احتساب بازیکنان ملی‌پوش سپاهان، تیم‌ملی در خوش‌بینانه‌ترین حالت با 9 بازیکن تهران را به‌مقصد اردوی «لیون‌هارد» اتریش ترک می‌کند.

درگیر و دار انتقاد از برنامه آماده‌سازی تیم‌ملی و فهرست جدید تیم‌ملی، علی دایی به‌عنوان منتقد اول این ماجرا با طرح یک پرسش کلیدی، اتهامی فراتر از عمل‌کرد ضعیف سرمربی تیم‌ملی را مطرح می‌کند. دایی که از «دورتموند» آلمان خبرها را رصد می‌کند پس از خط خوردن چهار بازیکن پرسپولیس از لیست اولیه تیم‌ملی، با طرح یک سوال، سازوکار نامتعارف دعوت بازیکنان به‌اردوی تیم‌ملی را به‌ چالش می‌کشد و می‌گوید: «اصلن من علی دایی هیچ چیز از فوتبال نمی‌فهمم، اما آقایان که همه چیز را می‌فهمند به‌این سوال من جواب بدهند. چرا 35 بازیکن قبل از فصل نقل و انتقالات به تیم‌ملی دعوت می‌شوند اما بدون یک جلسه تمرین و قبل از پایان فصل نقل و انتقالات خط می‌خورند.» این بخشی از گفت‌وگوی دایی با وب‌سایت رسمی باشگاه پرسپولیس است. او با این اظهارات تردیدهای بزرگی را درباره نیت سرمربی تیم‌ملی از دعوت بازیکنان به‌اردوی تیم‌ملی مطرح کرده است.

ماجرای امتناع باشگاه‌ها از دادن بازیکن به تیم‌ملی و سیاست تهدید و ارعاب فدراسیون فوتبال، چالش قدیمی فوتبال ایران است اما در دوران مربی‌گری قطبی در تیم‌ملی رو به وخامت گذاشته است. به‌نظر می‌رسد این بار باشگاه‌های لیگ برتری با یک ترفند تازه و اتحاد نامحسوس برای در اختیار داشتن بازیکنان‌شان به‌ راه‌کارهای قانونی متوسل شده‌‌اند.

احمدرضا براتی، وکیل اتحادیه فوتبال، طی شدن روند قانونی را به‌نفع باشگاه‌ها می‌داند: «فدراسیون فوتبال اعلام کرده بازیکنان غایب در اردوی اتریش را به کمیته انضباطی واگذار می‌کند. البته این حق برای باشگاه‌ها محفوظ است که به‌حکم‌ کمیته انضباطی اعتراض کنند و شکایت خود را به‌کمیته استیناف ببرند. اگر کمیته استیناف حکم را نقض کند که ناخودآگاه مسئله حل است اما اگر حکم‌کمیته انضباطی مورد تایید قرار بگیرد، باشگاه‌ها می‌توانند شکواییه خود را به «کمیته وضعیت بازیکنان» فیفا ببرند.

براتی به‌واسطه آشنایی با قوانین حقوقی فوتبال در سطوح بین‌المللی، حکم فیفا در قبال چنین پرونده‌ای را قابل پیش‌بینی می‌داند: «جریمه بازیکنانی که در این مقطع از حضور در اردوی تیم‌ملی امتناع می‌کنند یک تهدید پوشالی و بی‌پشتوانه است. برابر مقررات، فیفا مطمئنن حکم‌کمیته انضباطی را نقض خواهد کرد.»

استدلال منطقی تیم‌های لیگ برتری این است که دوران سخت و طاقت‌فرسای بدن‌سازی را به‌تازگی پشت سر گذاشتند و فدراسیون فوتبال هم اردوی اتریش را تنها مجال برای جمع‌آوری همه بازیکنان تیم ملی می‌داند.تیم‌های لیگ برتری البته شفاهن تعهد داده‌اند بازیکنان ملی‌پوش را از اردوی اروپا مستقیمن راهی اتریش کنند. اگر چنین تعاملی برقرار نشود شاید فیفا آخرین مرجع قانونی برای حل این اختلاف کهنه باشد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,