Saturday, 18 July 2015
17 June 2021
افشاگری متهمان بازداشتی،

«حوادث پس ازانتخابات دردادگاه انقلاب بابل»

2010 July 11

آن‌چه در این بخش می‌آید فقط انتخابی از رادیو کوچه در بین رسانه‌ها است و این رادیو دخل و تصرفی در آن ندارد.

روز سه‌شنبه 15 تیر، دادگاه هشت فعال سیاسی استان مازندران که در حوادث پس از 22 بهمن 88 دستگیر شده بودند برگزار شد. به گزارش این خبر به نقل از منابع آگاه استان مازندران دادگاه این هشت متهم به ریاست قاضی باقریان در شعبه دادگاه انقلاب بابل برگزار شد. هم‌چنین منابع آگاه گزارش می‌دهند فعالان سیاسی و دانشجویی شهرستان بابل به افشای شرایط نامناسب و اسفناک دوران بازجویی پرداختند و کیفرخواست مطرح شده توسط  دادستان را فاقد وجاهت حقوقی دانستند. گفتنی است این دادگاه که قرار بود به‌صورت علنی برگزار شود با تدابیر شدید امنیتی برگزار شد. در این دادگاه ابتدا معاون دادستان به قرائت کیفرخواست طرح شده از سوی دادستان پرداخت، سپس هریک از هشت متهم این پرونده به دفاع از خود پرداختند.

دکتر علی‌اکبر سروش: «پاک‌ترین فرزندان این جامعه را بر اساس بغض و کینه‌ورزی به قربانگاه نفرستید.»

متهم ردیف اول دکتر علی‌اکبر سروش عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت و عضو هیت علمی دانشگاه علوم و فنون بابل بوده که در تاریخ  22/12/88 توسط وزارت اطلاعات دستگیر شد و در دوران 50 روزه بازداشت خود را در زندان اداره اطلاعات ساری و متی‌کلای بابل سپری کرد. وی در ابتدای دفاعیات خود ضمن رد اتهام اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام با خطاب دادن قاضی دادگاه گفت: «شما در پیشگاه خداوند و وجدان جامعه مسوول هستید و باید بر اساس عدالت و مستقل قضاوت کنید. «رییس ستاد انتخاباتی دکتر معین در انتخابات ریاست جمهوری سال 84 خاطرنشان کرد: «بدون این‌که ضابط دستگاه دیگر باشید با حفظ استقلال قاضی به داوری بنشینید و پاک‌ترین فرزندان این جامعه را بر اساس بغض و کینه به قربانگاه نفرستید.»

رییس سابق اداره آموزش و پرورش شهرستان بابل وضعیت 48 روز انفرادی و بازجویی‌های ملال‌آور را تکان‌دهنده توصیف کرد و از همه مواضع تحلیل‌های مندرج در اوراق بازجویی دفاع کرد و با بیانی از قرآن و کلام حضرت امیر (ع) انگیزه‌های شرافت‌مندانه و اصلاح‌گرایانه خود و دوستانش را نشریح کرد. دکتر علی‌اکبر سروش در پایان، دفاعیات خود با کلامی از قرآن به پایان رساند: «ان ارید و الا الاصلاح»

سید احمد میری:  «اراده سیاسی در حکم قضایی ایران»

متهم ردیف دوم سیداحمد میری در تاریخ 8/1/89 به اتهام اقدام علیه امنیت ملی توسط وزارت اطلاعات بازداشت شده بود و دوران بازداشت 33 روزه خود را در زندان اداره اطلاعات ساری و متی‌کلای بابل سپری کرد. وی در ابتدای سخنان خود دفاعیات را بی‌اثر خواند و از اراده سیاسی وزارت اطلاعات که در تصمیمات دادگاه سایه انداخته اعتراض کرد. وی از پای‌مال شدن حقوق اولیه شهروندی خویش و سایر بازداشتیان در طول دوران بازداشت و حتا بعد از آزادی سخن گفت و افزود: «در واقع دستگاه قضایی به‌عنوان ضابط وزارت اطلاعات عمل می‌کند بنا به‌این شواهد محکومیت ما از پیش تعیین شده است.»

وی از این‌که شاکی پرونده وزارت اطلاعات بوده اعتراض کرد و گفت: «وزارت اطلاعات هم نماینده دولت احمدی‌نژاد است و هم بازجو کننده، به‌عنوان مثال اگر احمدی‌نژاد از مهندس موسوی بازجویی کند و بعد حکم را رییس قوه‌قضاییه صادر کند آیا انتظاری جز محکومیت دارید؟ زیرا حکم، بر اساس گزارش القا شده صادر می‌شود.

وی در ادامه گفت: «آینده روشنی در پیش است و ما حاضریم برای آزادی ملت ایران هرگونه هزینه ای پرداخت کنیم.»

فرماندار سابق بابلسر در ادامه خاطرنشان کرد: «ما در صدد اصلاح این راه کج که توسط دولت فعلی ایجاد شده بود هستیم. این خانه نیاز به اصلاح دارد وگرنه ویران می شود.»

احمد میری گفت: «اگر راه اصلاح را ببندید راه انقلاب هموار می‌شود. اگر به مردم اجازه اصلاحات ندهید مردم به حاکمان انقلاب می‌دهند.»

عضو فعال ستاد میرحسین موسوی منابع جرم خود را به سه دسته تقسیم کرد و افزود:

«سه مرجع و منبع جرمی برای من و هم‌فکران من بوده است:

  1. اعتراف دیگران علیه بنده
  2. شنود و مکالمات تلفنی
  3. گزارش نیروهای لباس شخصی که همه موارد فوق واقد وجاهت قانونی بوده است.‍«

قایم‌مقام جبهه مشارکت مازندران در پایان دفاعیات خود گفت: «ما هیچ جرمی مرتکب نشده‌ایم و نمی‌دانیم مصداق اقدام علیه امنیت ملی از دیدگاه وزارت اطلاعات چه بوده است؟ ما به جرم بیان عقیده و مخالفت با دولت احمدی‌نژاد محاکمه می‌شویم. همه اتفاقات جاری در یک شهر کوچک اتفاق افتاده و آن‌ها مساله را چنان فربه کردند که یک جلسه محفل قرآن و یک آهنگ اکنون از دیدگاه وزارت اطلاعات مصداق اقدام علیه امنیت ملی شده است.»

علیرضا شهیری: «من بازداشت شده دو نظام هستم»

متهم ردیف سوم علیرضا شهیری رییس ستاد انتخاباتی مهندس موسوی بوده که در تاریخ 22/12/88 به اتهام اقدام علیه امنیت ملی بازداشت شد. وی ضمن رد اتهامات وارده از سوابق انقلابی خود قبل و بعد از انقلاب سخن گفت و افزود: «من بازداشت شده دو نظام هستم. یکی در سال 57 در نظام شاهنشاهی و دیگری در سال 88 در نظام جمهوری اسلامی. همان نظامی که برای آن سال‌های متوالی زحمت کشیده‌ام ولی اکنون مزد زحمات مرا با زندان می‌دهند.» رییس اداره آموزش و پرورش در دوران اصلاحات مجموع دفاعیات خود و دوستانش را به‌عنوان برگی ثبت شده در تاریخ عنوان کرد.

اتهام آریا آرام‌نژاد: «خواندن آهنگ علی برخیز»

متهم ردیف چهارم آریا آرام‌نژاد فعال هنری استان مازندران بوده که در تاریخ 26/11/88 توسط وزارت اطلاعات به‌اتهام اقدام علیه امنیت ملی به‌واسطه خواندن آهنگ «علی برخیز» برای جنبش سبز دستگیر شده و دوران بازداشت خود را در زندان اداره اطلاعات ساری و متی‌کلای بابل سپری کرد. وی در تاریخ 11/1/89 با سپردن وثیقه آزاد شد. وی مجموعه دفاعیات خود را به وکیل خویش واگذار کرد.

علیرضا فلاحتا: «بدون اثبات اتهام مرا از کار برکنار کردند»

متهم ردیف پنجم علیرضا فلاحتا بوده که در تاریخ 28/11/88 به‌اتهام اقدام علیه امنیت ملی دستگیر شد و دوران یک‌ماهه بازداشت خود را در زندان اداره اطلاعات ساری و متی‌کلای بابل سپری کرد. وی در ابتدا ضمن رد اتهامات وارده از سابقه انقلابی خود و خانواده‌اش که چهار شهید را تقدیم انقلاب کرده سخن گفت. وی سپس با اشاره به فعالیت در ستاد 88 ذیل عنوان رییس ستاد، ضمن برشمردن فعالیت‌های خود، رای 85 درصدی ناشی از این انتخابات را حاصل تلاش شبانه‌روزی خود و دوستانش در ستاد‌های کشور اعلام نمود.

رییس ستاد 88 شهرستان بابل در تشریح شرایط اسفناک دوران بازجویی عنوان کرد که به صورت طویل‌المدت نمی‌توانست از سلول خارج شود و فقط دستی را می‌دید که برای او غذا می‌آورد. او از شرایطی گفت که در بین بازجویی‌ها ارتباط تلفنی را با منزل ایشان برقرار می‌کردند و دختر 12 ماهه او پشت خط تلفن او را صدا می‌زد و بازجویان دیدار نوزادش را منوط به اعتراف علیه خود و دیگران کرده بودند. وی سپس به تشریح وضعیت پدر معلول خود پرداخت که برای دیدار من ساعت‌ها با توجه به وضعیت نامناسب جسمی در مقابل اداره اطلاعات می‌نشست. مسوول شاخه جوانان جبهه مشارکت استان مازندران سپس به شرایط نامناسب بهداشتی و سلول‌های انفرادی زندان متی‌کلای بابل اشاره کرد که مجبور بود برای رفتن به دست‌شویی مدت‌ها در بزند اما کسی جواب‌گو نبود و در نهایت مجبور به …..«سپس بعد از آزادی موقت، بدون اثبات هیچ‌گونه جرمی بنده را از کار اخراج کردند.»

محمدرضا کربلایی ملکی: «اعترافات در شرایط اسفناک اخذ شده است»

محمدرضا کربلایی‌ملکی متهم ردیف ششم که در تاریخ 29/11/88 به اتهام اقدام علیه امنیت ملی توسط وزارت اطلاعات دستگیر شد و مدت یک‌ماهه بازداشت خود را در زندان اداره اطلاعات ساری و متی‌کلای بابل سپری کرد. این فعال دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل ضمن کذب خواندن خیلی از موارد اتهامی موجود در پرونده‌اش که کاملان مغایر با اعترافات ایشان بود به شرایط بازجویی و فضای بد زندان و فشار‌هایی که از طرف بازجویان  اداره اطلاعات به ایشان وارد می‌شد پرداخت.

محمدرضا کربلایی‌ملکی ضمن مفتضح بودن شرایط بهداشتی و غذایی به مجاور بودن سلول انفرادی خود با معتادان مبتلا به ایدز و هپاتیت و مجرمان خطرناک (که چند فقره قتل را در کارنامه خود داشتند) اشاره نمود، سپس وی به موارد بسیار زیاد خودزنی که اتفاق می‌افتاد و خون این افراد مبتلا به بیماری‌های گوناگون در راه‌رویی که محل رفت‌و‌آمد خود و دوستانش بود پرداخت و به آقای قاضی متذکر شد که اظهارات متهمان در چنین فضایی از آن‌ها اخذ شده است.

محمد معصومیان: «پتوی من در انفرادی پر از مدفوع بود»

محمد معصومیان متهم ردیف هفتم که در تاریخ 8/12/88 توسط وزارت اطلاعات به اتهام اقدام علیه امنیت ملی دستگیر شده بود و دوران 15 روزه بازداشت خود را در زندان اداره اطلاعات ساری و متی‌کلای بابل سپری کرد. وی که دانش‌جوی کارشناسی ارشد در رشته روان‌شناسی است در مجموع دفاعیات خود عنوان کرد: «من و دوستانم عاشق وطنمان هستیم وگرنه اگر عشق به ایران نداشتیم هرگز خودمان را درگیر نمی‌کردیم.» وی در ادامه گفت: «همه ما از شرایط نسبتن خوب خانوادگی برخورداریم ولی چیزی که باعث شد ما نسبت به‌این شرایط اعتراض کنیم باید مورد بررسی قرار گیرد نه تنبیه و اتهام»

این فعال دانش‌جویی استان مازندران با ذکر سابقه دینی و انقلابی خانواده خود خاطرنشان کرد: «تمام اظهارات او تحت فشار فضای سلول انفرادی و فشارهای اداره اطلاعات بوده است.»

وی در پایان به شرح ماجرایی تاسف‌بار پرداخت و گفت: «پتویی که بنده در سلول انفرادی از آن استفاده می‌کردم از مدفوع زندانی قبلی آلوده شده بود و مسوولان زندان متی‌کلا و بازجویان هیچ‌گونه توجهی به‌این وضع نامناسب نداشتند.»

آخرین متهم و متهم ردیف هشتم مصطفا ابراهیم‌تبار بوده که در تاریخ 8/12/88 توسط وزارت اطلاعات دستگیر شد و مدت 15 روز بازداشت خود را در زندان متی‌کلای بابل سپری کرد. وی که دانش‌جوی کارشناسی ارشد در حقوق از دانشگاه تهران مرکز است به دفاع حقوقی و قانونی از خود پرداخت و خود را از اتهامات وارده مبرا دانست… پس از دفاع متهمان نوبت به دفاع وکلا از موکلان خود رسید که به‌دلیل کمبود وقت ادامه دادگاه به وقت دیگری موکول شد.

از نکات حاشیه‌ای این دادگاه آن بود که وقتی برخی از متهمان قاضی باقریان را به استقلال در تصمیم‌گیری فرا می‌خواندند قاضی خود را مستقل خواند و عنوان کرد هیچ نهادی تا کنون با من در مورد پرونده شما تماس نگرفته است. ولی متهمانی که پرونده خود را مطالعه می کردند شاهد آن بودند که در بخش ملاحضات توسط وزارت اطلاعات خطاب به قاضی پرونده نوشته شده بود: «متهم نام‌برده هم‌کاری با وزارت اطلاعات نداشته و خواهش‌مند است مجازات برای متهم در نظر گرفته شود.»

نکته حاشیه‌ای دیگر این دادگاه کیفرخواست نماینده دادستان بوده که برخی از متهمان این پرونده را به ارتباط با عناصر افراطی جنبش سبز فتنه در استان مازندران از جمله «محسن برزگر و اشکان ذهابیان» متهم کرد.

هم‌چنین در ادامه کیفرخواست مطرح شده دادستان فعالان دانش‌جویی را به ارتباط با سران جنبش سبز فتنه استان مازندران از جمله «احمد میری، علی‌اکبر سروش و علی‌رضا شهیری» متهم کرد که موجب اعتراض وکلای این متهمان شد. وکلای این متهمان در دفاع از این بند عنوان کردند: «هنوز اتهام موکلان ما اثبات نشده» و باعث اعتراض این فعالان سیاسی استان مازندران شد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,