Saturday, 18 July 2015
17 June 2021
زاکومی- جهان زیر پای ماتادورها

«اسپانیا قهرمان جام‌جهانی ۲۰۱۰»

2010 July 12

محمدرضا / رادیو کوچه

mohamadreza@koochehmail.com

در بیست‌وپنجمین‌‌ روز مسابقات‌ جام‌جهانی تیم‌ملی فوتبال اسپانیا با برتری یک بر صفر مقابل هلند برای نخستین بار فاتح جام‌جهانی شد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

این دیدار در ورزشگاه «ساکر سیتی» شهر «ژوهانسبورگ» آغاز شد. دقایق ابتدایی با برتری کامل اسپانیا هم‌راه بود و این تیم چندین موقعیت به‌دست آورد، اما پس از حدود 10 دقیقه بازی متعادل شد و نیمه نخست بدون جذابیت و با تساوی بدون گل خاتمه یافت.

در نیمه دوم نیز بازیکنان با احتیاط بازی را آغاز کردند، ولی با گذشت دقایقی از بازی، موقعیت‌هایی به‌وجود آمد. در دقیقه 63 «آرین روبن» در یک موقعیت تک‌به‌تک می‌توانست گل نخست بازی را به سود هلند به‌ثمر برساند، اما «کاسیاس» با پا مانع ورود توپ به دروازه شد.

در دقیقه 69 «ناواس» که دقایقی قبل به میدان رفته بود، موقعیتی بسیار مناسب برای «داوید ویا» خلق کرد اما بهترین گل‌زن اسپانیا نتوانست دروازه هلند را باز کند.

در دقیقه 83 روبن بار دیگر صاحب موقعیتی مناسب شد، اما باز هم کاسیاس مانع گل‌زنی وی شد تا بازی در پایان 90 دقیقه برنده‌ای نداشته و به‌وقت اضافی کشیده شود.

در دقایق ابتدایی 15 دقیقه اضافی اول،‌ «اینیستا» و پس از آن «ژاوی» در محوطه جریمه هلند متوقف شدند، اما داور انگلیسی اعتقادی به خطای پنالتی نداشت.

در دقیقه 95 فابرگاس روی پاس عمقی اینیستا با دروازه‌بان هلند تک‌به‌تک شد، اما «استکلنبرگ» ضربه هافبک تعویضی اسپانیا را مهار کرد. دقایقی بعد اینیستا موقعیتی بسیار مناسب به‌دست آورد، اما تعلل وی باعث شد این موقعیت نیز از دست برود.

در دقیقه 110 «هیتینگا» پشت محوطه جریمه هلند روی اینیستا مرتکب خطا شد و با دریافت دومین کارت زرد از بازی اخراج شد تا نارنجی‌پوشان 10 دقیقه پایانی را 10 نفره ادامه دهند.

بالاخره حملات اسپانیا نتیجه داد و در دقیقه 117 اینیستا از داخل محوطه جریمه دروازه هلند را گشود تا بازی به پنالتی نکشد و قهرمان اروپا یک بر صفر پیروز شده و در ادامه موفقیت‌های خود، جام‌جهانی را نیز برای نخستین بار فتح کند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,