Saturday, 18 July 2015
24 June 2021
به بهانه سال‌روز درگذشت «گریگوری پک»

«روزنگاشت / اسب کهر را بنگر»

2010 July 12

محبوبه / رادیو کوچه

mahboobeh@koochehmail.com

دوازدهم جولای برابر با سال‌روز مرگ «الدرد گریگوری پک» بازیگر آمریکایی است او که متولد سال 1916 میلادی بود، در سال ۱۹۹۹ نام او توسط انستیتوی فیلم آمریکا در ردیف دوازدهم لیست بزرگ‌ترین هنرپیشگان مرد تاریخ قرار گرفت و در سال 2003  به علت کهولت سن درگذشت.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«الدرد گریگوری پک» معروف به‌ »گریگوری پک» در پنجم آوریل سال 1916 میلادی در کالیفورنیای، آمریکا زاده شد. در شش سالگی پدر و مادرش از هم جدا شدند و سرپرستی او را مادر‌بزرگش برعهده گرفت او بعد از گذراندن مراحل تحصیلی از کالج «سن دیه گو» فارغ التحصیل شد و سپس به دانش‌گاه «برکلی» رفت.

او به‌دلیل علاقه بسیار به بازیگری بعد از اتمام تحصیلات دانشگاهی راهی «برادوی» شد تا بخت خود را در عرصه بازیگری بیازماید.

پک نقش خود را در نمایش «ستاره صبح»  ایفا کرد و پس از آن او برای بازی در فیلم «روزهای افتخار» انتخاب شد. گریگوری پک در سال ۱۹۴۴ وارد هالیوود شد و از همان آغاز به عنوان یک ستاره درخشید. او ظرف پنج سال ۴ بار نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین بازیگر شد.

پک اولین نقش مهم خود را در سینما با بازی در فیلم «طلسم شده» به کارگردانی «آلفرد هیچکاک» تجربه کرد او در فیلم‌های کلاسیک و به یادماندنی مانند: «کشتن مرغ مقلد»، «تعطیلات رومی»، «اسب کهر را بنگر» و «برف‌های کلی‌مانجارو»  بازی کرده است.

کاراکترش در فیلم کشتن مرغ مقلد در نظرسنجی «انستیتوی فیلم آمریکا» بهترین و محبوب‌ترین قهرمان در فیلم‌های سینمایی تاریخ هالیوود شناخته شد. پک برای بازی در این فیلم «اسکار» بهترین بازیگر نقش اول را گرفت.

او از آن دست بازیگرانی بود که نمی‌شد نقش های منفی را به آن‌ها سپرد. پک دوبار آدم بد قصه‌ها شد یکی در فیلم «جدال در آفتاب»  و دیگری در فیلم «پسران برزیلی».

پک پنج دهه متوالی ستاره‌ صحنه‌ بود و جدا از بازیگری به دلیل فعالیت‌های عام‌المنفعه، دیدگاه لیبرال و دفاع از جنبش‌های مدنی سیاهان آمریکایی، چهره‌ای به شدت مردمی داشت و دو سالی هم ریاست آکادمی علوم و هنرهای سینمایی را عهده‌دار بود «زندگی یک بازیگر» که شرح حال خود اوست، درسال 1978 منتشر شد و تنها اثر مکتوبی است که از وی برجامانده است.

هنگامی که‌ پک‌ در سال‌ 1968 جایزه‌ «انسان‌ دوستی» جین‌ هرشولت‌ را گرفت، گفت‌ از این‌ که‌ یک‌ انسان‌ دوست‌ نامیده‌ شود معذب‌ است، زیرا تنها به‌ آن‌ چه‌ اعتقاد داشته‌ عمل‌ کرده‌ است. او از آخرین بازمانده‌گان مرد بزرگ هالیوود بود. فیلم «گرینگوی پیر» که در سال ۱۹۸۹ ساخته شد، آخرین هنرنمایی پک در سینما بود .

گریگوری پک در دوازدهم جولای ۲۰۰۳ و در سن 87 سالگی در حالی‌ درگذشت‌ که‌ دست‌ همسرش‌ را در دست‌ داشت او بعد از مرگ‌ پک‌ به‌ خبرنگاران‌ گفته بود: «درست‌ مثل‌ این‌ که‌ به‌ خواب‌ رفت. چند وقتی‌ می‌شد که‌ پیرتر و ضعیف‌تر شده‌ بود بیماری‌ مشخصی‌ نداشت، فقط‌ دیگر بدنش‌ قدرت‌ زندگی‌ نداشت‌ و به‌ علت‌ کهولت‌ از دنیا رفت.»

از معروف‌ترین فیلم‌های او می‌توان به طلسم شده، برف‌های کلیمانجارو، موبی‌دیک، تنگه وحشت، تعطیلات رومی، توپ‌های ناوارون، کشتن مرغ مقلد، اسب‌کهر را بنگر، طالع نحس و تنگه وحشت نام برد.

منبع‌ها:

ویکی‌پدیا

نقدسینما

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,