Saturday, 18 July 2015
17 June 2021
بیست و یکم تیر‌- ‌دوازدهم جولای

«تقویم تاریخ بیست و یکم تیر»

2010 July 12

مریم / رادیوکوچه

maryam.m@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • 1314 خورشیدی – قیام مسجد «گوهرشاد» مشهد علیه کشف حجاب. پس از آن‌که زمزمه نقشه رضاخانی در قالب کشف حجاب به مردم رسید، اعتراضات سراسری ایران را فرا گرفت. در این میان یکی از علمای مشهد در شورای مجتهدان شهر، به‌عنوان نماینده معرفی شد تا با رضاخان مذاکره کند، ولی به محض رسیدن به تهران، به‌دستور رضاخان بازداشت و در ری ممنوع‏الملاقات شد. در ادامه اعتراضات، در چنین روزی، در مسجد گوهرشاد، شعارهای ضد سلطنت و ضد حجاب‌زدایی داده شد. قوای دولتی که تجمع مردم را دیدند به‌دستور رضاخان به اجتماع آنان یورش برده و بین 2 تا 5 هزار نفر را کشته شدند.
  • 605 میلادی – ارتش ایران به تصمیم «خسروپرویز» شاه وقت، برای جنگ با روم‌شرقی از دو سمت – جنوب‌شرقی و جنوب‌غربی – به‌سوی قلم‌رو این کشور به حرکت درآمد. واحدهای این دو ستون پس از تصرف سوریه و ارمنستان، در سال 608 از کوه‌های «تاروس» گذشتند تا به سوی قسطنطنیه پیش تازند. تاریخ از این لشکرکشی به‌عنوان جنگ غیرضروری که باعث تضعیف هر دو امپراتوری و رفتن هر دو دولت، یکی پس از دیگری شد نام برده است.
  • 1819 میلادی – «چارلز کینگزلی» نویسنده انگلیسی قرن نوزدهم به‌دنیا آمد، 56 سال عمر کرد و 36 کتاب و عمدتن داستان تاریخی درباره قهرمانان ملی و روی‌دادهای جالب کشورهای مختلف از یونان تا مصر و حتا آمریکای‌جنوبی نوشت. کینگزلی رشته تاریخ ملل و تاریخ‌نگاری را در کمبریج تحصیل کرده و حرفه داستان‌نگاری را بر پایه روی‌دادهای جالب و جاذب و قهرمانی تاریخ پیشه خود ساخته بود. زیرا که عقیده داشت از این‌راه بهتر می‌تواند به بشر خدمت و احساسات نهفته را بیدار کند.
  • 1543 میلادی – «هنری هشتم» پادشاه انگلستان در این روز با ششمین زن خود «کاترین پار» ازدواج کرد. کاترین که امیرزاده انگلیسی بود آخرین همسر هنری هشتم به‌شمار می‌رود. این پادشاه انگلستان که به سبب مخالفت پاپ با ازدواج‌های پی‌درپی‌اش و ابطال این ازدواج‌ها، کلیسای انگلستان را از حیطه قدرت پاپ جدا کرده و خود را رییس آن اعلام داشته بود در تاریخ، به پادشاه گردن‌زن هم شهرت یافته است. وی به‌جای طلاق، دو تن از همسران خود را، هر یک به بهانه‌ای متهم کرد و به‌دست جلاد سپرده بود تا گردن بزند.
  • 1920 میلادی – آب‌راه «پاناما» که میان دو اقیانوس اطلس و آرام حفر شده است، به‌روی رفت و آمد عادی کشتی‌ها باز شد. این آب‌راه که در کنترل دولت آمریکا بود اخیرن به دولت پاناما واگذار شده است، ولی نیروهای نظامی آمریکا هنوز در آن‌جا هستند. این آب‌راه قبل از این تاریخ، یک‌بار افتتاح شده بود، ولی آغاز کار عادی آن از 12 جولای سال 1920 است.
  • 2006 میلادی – آغاز جنگ اسراییل و لبنان که به‌مدت ۳۳ یا ۳۴ روز بین نیروهای دفاعی اسراییل و لبنان به‌وقوع پیوست و دامنه آن شمال اسراییل و سراسر لبنان را دربرگرفت.
  • 1946 میلادی – انفجار هتل «ملک داود» در بیت‏المقدس توسط اسراییلی‌ها. نزدیک به دو سال پیش از اعلام موجودیت اسراییل،  هتل ملک‌داود در بیت‌المقدس توسط گروه اسراییلی «ایرگون» منفجر شد. این هتل محل رفت و آمد فراوان شهروندان فلسطینی و اقامت مسافران بود و در اثر انفجار بمب‏هایی که در زیرزمین هتل کار گذاشته شده بود، بیش از دویست تن کشته شدند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,