Saturday, 18 July 2015
16 September 2021
دادخواه وکیل برجسته کشور :

«بیانیه انصارکرمانشاه تهدید واقدام مجرمانه است»

2010 July 14

آن‌چه در این بخش می‌آید فقط انتخابی از رادیو کوچه در بین رسانه‌ها است و این رادیو دخل و تصرفی در آن ندارد.

کرمانشاه پست – به گزارش کرمانشاه پست در پی انتشار بیانیه انصار حزب‌اله که در آن مسوولیت لغو کنسرت حسام‌الدین سراج را بر عهده گرفته و استان‌دار کرمانشاه تهدید به اقدام خشونت‌طلبانه شده است کرمانشاه پست گفت‌وگوی ویژه‌ای با محمدعلی دادخواه وکیل برجسته کشور انجام داده که چکیده ای از آن را منتشر می‌کنیم .

محمدعلی دادخواه در این گفتگو جملات پایانی بیانیه انصار حزب‌اله کرمانشاه را کاملن تهدید می‌داند که اقدام مجرمانه را تداعی می‌کند. در بخش پایانی این بیانیه خطاب به استان‌دار آمده است : «به احتمال قوی در این تقابل و رویارویی پیش‌رو، شما [استان‌دار] در پوشش برقراری نظم و … به حمایت از جبهه‌ مقابل وارد خواهید شد که البته باید هزینه آن‌را بپردازید، ما نیز متقابلن وصیت‌نامه‌های خویش را نوشته و امید به لطف و مدد الهی و دعای خیر حضرت ولی‌عصر(عج) داریم.»

دادخواه در این‌باره می‌گوید : «این جملات کاملن تهدید است. ما در این‌جا با یک تهدیدی روبه‌رو هستیم که افاده به یک اقدام مجرمانه را تداعی می‌کند. از نظر قوانین داخلی جرم و بین‌المللی خلاف است.»

دادخواه در پاسخ به سوال کرمانشاه پست که آیا دستگاه قضایی می‌تواند موضوع را پی‌گیری کند می‌گوید : «بله، مقامات قضایی قاعدتن می‌توانند پی‌گیری کنند.»

دادخواه در پاسخ به‌این سوال که چرا در بیانیه وصیت‌نامه سیاسی امام و سخنان رهبری ملاکی برای اقدامات خشونت‌طلبانه این گروه بوده می‌گوید: «این یک سو استفاده است. تفسیر و تعبیر شخصی از امری برای یک امر خلاف پذیرفتنی نیست. ما در کشور قانون داریم. هیچ‌کس نمی‌تواند قانون را زیر پا بگذارد.»

وکیل برجسته کشور در پاسخ به‌این سوال که موازین اجتماعات از نظر قانون ایران چیست می‌گوید: در اصل 27 قانون اساسی صراحتن تشکیل اجتماعات بدون حمل سلاح و به‌شرط آن‌که مخل به مبانی اسلام نباشد آزاد می‌باشد. هم‌چنین دولت ایران در سال 1354 به میثاق‌های سیاسی سازمان ملل پیوسته که مطابق ماده 9 قانون مدنی قابل اجراست. در اعلامیه جهانی حقوق بشر بر تساوی همه در برابر قانون تاکیده شده است. پس چنین اقداماتی هم مطابق قانون داخلی جرم است و هم مطابق قوانین بین‌المللی خلاف است که حیثیت کشور را زیر سوال می‌برد .

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,