Saturday, 18 July 2015
18 October 2021
دفتر حفظ منافع ایران در واشنگتن:

«شهرام امیری پیش ماست»

2010 July 13

خبر ویژه/ رادیو کوچه

شهرام امیری کسی که دانش‌مند هسته‌ای ایران خوانده می‌شود یکی از خبر‌سازان ماه‌های گذشته رسانه‌های داخل و خارج بوده است.

وقتی پیرامون او خبر‌سازی‌ها افزایش یافت که گمانه‌زنی‌ها حکایت از عدم بازگشت وی از مراسم حج در عربستان سعودی شدت گرفت. اما موضوع شهرام امیری وقتی جدی‌تر شد که دولت ایران، ایالات متحده را به ربودن وی در کشور عربستان متهم کرد و از سوی دیگر دولت آمریکا نیز اظهار داشت که وی به این کشور نه تنها پناهنده شده است بلکه دارای مدارک و مستندات مهمی در زمینه فعالیت‌های هسته‌ای ایران داشته است که آن را در اختیار سازمان‌های مربوطه در آن کشور قرار داده است.

اما این اظهارات با انتشار ویدئو‌هایی از وی که به صورتی متناقض تهیه شده بود مورد شک قرار گرفت.

اینک شب گذشته به وقت محلی واشنگتن دوشنبه دوازدهم جولای دفتر حفظ منافع ایران در ایالات متحده آمریکا اعلام کرده که شهرام امیری به این دفتر پناهنده شده است.

این در حالی است که چندی پیش شبکه تلویزیونی ای‌بی‌اس آمریکا در گزارشی اعلام کرده بود که شهرام امیری ‌دانشمند اتمی ایران که تابستان گذشته در سفر به مکه در عربستان ناپدید شده به آمریکا پناهنده شده و با سازمان سیا در حال هم‌کاری است.

از سویی دیگر آقای متکی در یک نشست خبری در تهران اظهار داشته است: «با توجه به‌این‌که آقای امیری در کشور عربستان سعودی ربوده شده است، ایران این موضوع را از طریق سفارت عربستان و دفتر حفظ منافع و دبیر کل سازمان ملل پی‌گیری می‌کند. در یکی از فیلم‌ها که از تلویزیون ایران پخش شده است، شخصی که خود را شهرام امیری، کارشناس و محقق دانشگاه صنعتی مالک اشتر معرفی می‌کند می‌گوید که در جریان سفر حج در کشور عربستان سعودی توسط ماموران امنیتی آمریکا ربوده و به‌این کشور منتقل شده است.»

دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی از جزییات این خبر اطلاعات بیش‌تری را ارایه نداده است. برخی از کارشناسان امنیتی و نظامی به رادیو کوچه در رابطه با انتشار این خبر اظهار داشتند این حرکت می‌تواند در راستای معامله بین دو کشور در زمینه عودت برخی شهروندانشان در راستای تبادل مورد توافق باشد.

پیش از این نیز در روز پنج‌شنبه در تاریخ 18 تیرماه اعلام شد ایالات متحده ده تن از جاسوسان روسی را در قبال بازگشت 4 جاسوس خود به این کشور معامله کرده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , 

۱ Comment


  1. ARIA
    1

    ببخشیدها، ول کنید جریان این مرتیکه بی هویت مزدور را، این جریان هم شده مثل سریالهای بی سر و ته صدا و سیما… این هم شده یک سوژه برای سر کار گذاشتن من و شما. که پس پرده کارهای خودشون را بکنند. آخر داستان هم مثل فیلمهای هندی معلومه، یا سر ایشون میره زیر آب، یا یه پول قلمبه میگیره و با خانواده از صحنه میره بیرون و یک زندگی باحال با پول ما بیچاره ها برای خودش دست و پا میکنه… خلاصه که ما نباید این موضوع را گندش کنیم، چون هدف فقط همینه و بس