Saturday, 18 July 2015
15 June 2021
بیست و دوم تیر - سیزدهم جولای

«تقویم تاریخ بیست‌ودوم تیر»

2010 July 13

مریم / رادیوکوچه

maryam.m@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • 1534 میلادی – نیروهای «سلیمان قانونی» سلطان وقت عثمانی درجریان لشکرکشی تازه خود به ایران، شهر تبریز را تصرف کردند و سپس متوجه شروان، سلطانیه و حتا گیلان شدند. عثمانی‌ها با استفاده از درگیری شاه طهماسب صفوی با ازبکان در شمال خاوری ایران و دشواری‌هایی که با برادرانش داشت، پای به ایران گذاشته بودند.
  • 1288 خورشیدی – جنگ خیابانی میان مشروطه‌خواهان و قوای قزاق به فرماندهی لیاخوف در تهران آغاز شد. این جنگ به‌مدت سه روز به‌طول انجامید و سرانجام با پیروزی مشروطه‌خواهان و جاهدان پایان یافت. لیاخوف از ادامه جنگ دست کشید. پس از آن محمدعلی شاه به هم‌راه درباریان طرف‌دار استبداد در پناه پانصد تن قزاق به سفارت روس در زرگنده شمیران پناهنده شد. لیاخوف فرمانده دولتی قوای قزاق نیز به اتفاق امیر مجاهد تقاضای تامین جایی کرد تا از ایران خارج شود. اندکی بعد محمدعلی‌ شاه از سلطنت خلع و به روسیه پناهنده شد.
  • 64 میلادی – «نرون» امپراتور روم که در 17 سالگی موجب قتل پدرخوانده‏اش شد، به‌مدت 14 سال بر مسند امپراتوری تکیه زد. حکومت وی با وعده‏های طلایى آغاز شد، اما از آن‌جا که مردی ضعیف‏النفس و تحت تاثیر اطرافیان بود به دیکتاتوری روی آورد. از حوادث مهم تاریخ حکومت نرون، وقوع آتش‏سوزی در شهر رم بود که به دستور وی در تاریخ 13 جولای سال 64 میلادی انجام گرفت. از آن‌جا که بسیاری از بناها در آن زمان از چوب بود، در مدت کوتاهی، قسمت اعظم شهر باستانی رم، در کام آتش فرو رفت و عده زیادی از اهالی این شهر کشته شدند. این آتش‏سوزی همه شهر را فرا گرفت و مدت 6 روز ادامه داشت به طوری‌که از 14 محله شهر فقط 4 محله باقی ماند. این آتش‌سوزی بهانه مناسبی به نرون داد تا با متهم کردن مسیحیان به‌دست داشتن در ایجاد حریق رم، بیش از یک‌صد هزارتن از آن‏ها را قتل عام کند. وی سپس طرح شهر جدیدی بر خاکسترهای شهر سوخته ریخت اما چهار سال بعد در پی قیام مردمی مجبور به خودکشی شد.
  • 1388 خورشیدی – «فرخ‌لقا هوشمند» بازیگر پیش‌کسوت تاتر، سینما و تلویزیون درگذشت. فرخ‌لقا هوشمند سابقه حضور در بیش از ۷۰ فیلم سینمایی را دارد که از میان آن‌ها می‌توان به شب قوزی، خواستگار و مجوعه فیلم‌های صمد اشاره کرد. او در سال ۱۳۱۰ در رشت به‌دنیا آمد. بازی در تاتر را از سال ۱۳۲۴ تا سال ۱۳۳۵ در گیلان و سپس در تهران و بازی در سینما را سال ۱۳۳۶ با ایفای نقش کوتاهی در «نردبان ترقی»، با هم‌کاری «پرویز خطیبی» آغاز کرد. سرانجام وی به‌دلیل عارضه‌ مغزی درگذشت.
  • 1298 خورشیدی – «عباس زریاب‌خویی» مورخ، ادیب، نسخه‌شناس، نویسنده و مترجم ایرانی در شهر خوی به‌دنیا آمد.
  • 1942 میلادی – «هریسون فورد» بازیگر آمریکایی و از چهره‌های قدیمی هالیوود در ایالت شیکاگو به‌دنیا آمد و فرزند «دوروتی نیدل‌من» بازیگر و گوینده رادیو و «کریستوفر فورد» بازیگر تبلیغاتی است. اجداد مادری او یهودی بوده و از روسیه مهاجرت کرده‌اند. اما اجداد پدریش کاتولیک مذهب بوده و اصلیت آن‌ها ایرلندی و آلمانی می‌باشد. رشد او در عرصه بازیگری بسیار بالا بوده است به‌طوری که در این زمینه، نفر دوم می‌باشد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,