Saturday, 18 July 2015
19 June 2021
با فن‌آوری جدید،

«دیگر نگران آنتن درموبایل نباشید»

2010 July 13

رادیو کوچه

گروهی از پژوهش‌گران استرالیایی فناوری جدیدی را توسعه داده‌اند که تماس با تلفن هم‌راه حتا در مناطق بدون آنتن را هم امکان‌پذیر می‌کند.

محققان مدرسه علوم رایانه‌ای دانشگاه فلایندرز در آدلاید این فناوری را با استفاده از تداخل «وای- فای» که به طور عادی در اتصالات اینترنتی کاربر دارد توسعه داده‌اند.

در این فناوری با کمک تداخل وای- فای و بدون نیاز به سیگنال‌هایی که از یک نقطه مرکزی (آنتن) صادر شده‌اند می‌توان صدا را منتقل کرد.

اکنون با استفاده از این فناوری سیگنال می‌تواند بین تلفنهای هم‌راه مختلف منتقل شود هرچند درحال حاضر از فاصله چند صد متری امکان انتقال صدا با این روش وجود دارد اما در آینده با افزودن فرستنده‌ها و تجهیزات جانبی جدید می‌توان مسافت و کیفیت صدا را ارتقا داد.

براساس گزارش ABC NEWS، این محققان در این خصوص اظهار داشتند: «با استفاده از تداخل وای- فای که امروزه بسیاری از تلفن‌های هم‌راه به آن مجهز هستند می‌توانیم صدا را انتقال دهیم. این سیستم می‌تواند در توسعه یک شبکه اضطراری تلفن‌های هم‌راه در زمان وقوع بلایایی چون زلزله که در آن‌ها دکل‌های آنتن‌های موبایل می‌توانند خراب شوند مورد استفاده قرار می‌گیرد.»

این محققان افزودند: «این سیستم می‌تواند در زمان وقوع زلزله و تنها پس از مدت چند دقیقه ارتباطات موبایل میان گروه‌های امدادرسانی و مردم منطقه را برقرار کند.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,