Saturday, 18 July 2015
23 June 2021
مطبوعات چهار‌شنبه ایران،

«‌انتقاد اصول‌گراها از رییس‌جمهوری‌»

2010 July 14

محمدرضا / رادیو کوچه

mohamadreza@koochehmail.com

مهم‌ترین عنوان‌های مطبوعات امروز ایران:

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

ایران

http://www.iran-newspaper.com/

1(رسوایی تازه آمریکا در جنگ اطلاعاتی با ایران.

متکی، وزیر امور خارجه: آمریکا مانع بازگشت شهرام امیری به ایران و پیوستن وی به خانواده‌اش نشود.

شهرام امیری، پژوهش‌گر فیزیک بهداشت دانشگاه مالک‌اشتر: «پس از انتشار فیلم من در اینترنت و رسوایی دولت آمریکا به‌خاطر این آدم‌ربایی، آن‌ها می‌خواستند مرا بی ‌سروصدا و از طریق خطوط هوایی برخی کشورها به ایران بازگردانند تا بتوانند با انکار اصل قضیه، بر این آدم‌ربایی سرپوش بگذارند. در 14 ماه گذشته تحت فشارهای روحی فراوان بودم و افراد مسلح من را تحت نظر داشته‌اند. از روزی که سخنان من در اینترنت منتشر شد آمریکایی‌ها خود را بازنده این ماجرا دیدند.

کراولی، سخن‌گوی وزارت خارجه آمریکا: «شهرام امیری قرار بود دوشنبه به ایران برگردد، اما به‌دلیل این‌که نتوانست ترتیبات لازم را انجام دهد از سفر بازماند.

2) پرواز هواپیمای ساخت ایران در آسمان اروپا

منوچهر منطقی: «هواپیمای ملی«ایران 140» تا پایان برنامه پنجم در کشورهای اروپایی به پرواز درخواهد آمد و هم‌چنین صادرات این نوع از هواپیماها آغاز می‌شود.»

ایران در ساخت هواپیماهای کوچک و متوسط تمام پتانسیل‌ها و قابلیت‌ها را دارد و برای ساخت قطعات هواپیماهای پهن‌پیکر آمادگی کامل دارد .ایران به 4 تا 6 هزار فروند هواپیمای منطقه‌ای با ظرفیت 90 تا 110 نفر نیاز دارد.

جام جم

1) قاچاق ‌زنان به چین

http://www.jamejamonline.ir/newstext.aspx?newsnum=100880317145

با گذشت بیش از سه دهه اجرای سیاست تک‌فرزندی در چین این طرح با عواقب غیرمنتظره‌ای روبه‌رو شده است. به‌دلیل سنت ترجیح دادن پسران به دختران در این کشور هزاران زوج چینی به سقط جنین‌های دختر روی آورده و دولت چین اعلام کرده که سال گذشته در برابر هر 119 نوزاد پسر فقط 100 نوزاد دختر به‌دنیا آمده است. کمبود زن در چین موجب رشد پدیده قاچاق انسان در این کشور شده و خانواده‌ها با هدف یافتن همسری برای پسران خود به قاچاق دختران و زنان روی آورده‌اند.

2) تکلیف اموال مجهو‌ل‌المالک از سوی ولی فقیه تعیین می‌شود

http://www.jamejamonline.ir/newstext.aspx?newsnum=100880302973

نمایندگان مجلس شورای اسلامی تاکید کردند: «تکلیف اموال مجهول‌المالک در پروژه‌های اجرایی طرح‌های احیا و نوسازی شهری باید از سوی ولی‌فقیه مشخص شود. رییس قوه مقننه با بیان این‌که اموال مجهول‌المالک در اختیار رهبری است، ‌گفت: «بر این اساس این اموال باید در اختیار مقام معظم رهبری باشد نه دولت.»

همشهری

1) سپاه سنگر صیانت از ارزش‌های الهی است.

http://www.hamshahri.net/News/?id=119234

رییس‌جمهوری در نوزدهمین مجمع سراسری فرماندهان و مسوولان ارشد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، سپاه را سنگر مستحکم صیانت از همه ارزش‌های الهی خواند. به گزارش ایسنا دکتر محمود احمدی‌نژاد در این نشست، فرا رسیدن روز پاسدار را به تمامی پاسداران انقلاب اسلامی تبریک گفت و اظهار امیدواری کرد که برگزاری این نشست گامی بلند در شناخت ماموریت‌ها و برنامه‌های آینده سپاه پاسداران باشد. وی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را نه تنها نقطه اطمینان و امنیت خاطر ملت ایران بلکه همه یگانه‌پرستان آزادی‌خواه و عدالت‌طلب جهان دانست و تصریح کرد: «امروز سپاه به نماد تعالی انسان، شکوفایی و خودباوری یک ملت در برابر ستم‌گران و دفاع از مظلومان جهان تبدیل شده است.»

2) کارشکنی ‌آمریکا و اسراییل در برنامه هسته‌ای اردن

http://www.hamshahri.net/News/?id=119247

درحالی‌که مقام‌های آمریکا و اردن در طول هفته‌های گذشته رسانه‌ها را به بزرگ‌نمایی اختلاف هسته‌ای 2کشور متهم کرده بودند، اکنون گزارش‌ها نشان می‌دهد که کاخ سفید انان را تهدید به قطع کمک‌های مالی درصورت عدم ‌هماهنگی این کشور با اسراییل در رابطه با برنامه هسته‌ای‌ خود کرده است. گزارش‌ها نشان می‌دهد که این تهدید واشنگتن پس از آن صورت گرفت که دولت اردن درخواست اسراییل را برای مشارکت در استخراج و غنی‌سازی‌ اورانیوم این کشور نپذیرفت.

تهران امروز

1) تداوم انتقاد چهره‌های اصول‌گرا از رییس‌جمهوری

http://www.tehrooz.com/1389/4/23/TehranEmrooz/322/Page/2/?NewsID=37406

علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی، حجت‌الاسلام سیداحمد خاتمی، عضو مجلس خبرگان رهبری، حجت‌الاسلام پورمحمدی، رییس سازمان بازرسی کل کشور و نبی حبیبی، ‌دبیرکل حزب موتلفه، اصول‌گرایانی بودند که دیروز در اظهاراتی جداگانه از سیاست‌های اقتصادی،‌ فرهنگی و مدیریتی دولت احمدی‌نژاد انتقاد کردند. لاریجانی که در روزهای اخیر،‌ در زمینه قانون‌گرایی، تذکراتی به دولت داده بود،‌ این‌بار در زمینه عدم اجرای مطلوب اصل 44 لب به انتقاد گشود. احمد خاتمی به روال ماه‌های اخیر در حوزه فرهنگ منتقد بود و به بهانه سخنان رییس‌جمهوری درباره کراوات و تراشیدن ریش، از رییس‌جمهور خواست که از ورود چالش‌زا در مسایل فرهنگی و دینی بپرهیزد و پورمحمدی باز هم از عدم رعایت ضابطه و قانون در دستگاه‌های اجرایی سخن به میان آورد. حبیبی نیز از اظهارات اخیر رییس‌جمهوری درباره احزاب انتقاد کرد.

2) آمریکا مدعی کناره‌گیری ترکیه از پرونده هسته‌‌ای ایران شد.

http://www.tehrooz.com/

تلاش هیلاری برای متقاعد ساختن احمد.

یک مقام آگاه آمریکایی مدعی شد که ترکیه رضایت داده است تا خود را از دخالت در پرونده هسته‌ای ایران کنار بکشد که این توافق در پی مکالمه تلفنی 45 دقیقه‌ای بین «هیلاری کلینتون» وزیر امور خارجه آمریکا با «احمد داوود اوغلو» همتای ترک خود شکل گرفته است.

آفرینش

1) باید فضای کسب و کار در کشور تسهیل شود

http://www.afarinesh-daily.com/afarinesh/News.aspx?NID=66415

رییس مجلس شورای اسلامی با اظهار این‌که توسعه کشور ما مدلی ایرانی – اسلامی می‌طلبد، تاکید کرد: «هدفمند کردن یارانه‌ها باید به تولید و افزایش سرمایه‌گذاری در کشور کمک کند نه این‌که جلوی آن سنگ‌اندازی کند.» وی اعلام کرد: «هرچند دولت تلاش کرده است و خدمات زیادی صورت گرفته، اما هنوز به نتیجه مطلوب دست نیافته‌ایم. وی با بیان این‌که اصل این نیست که چند کارخانه را به فروش برسد بلکه باید فضای کسب و کار در کشور تسهیل شود. لاریجانی یکی از اهداف مهم سیاست‌های اصل 44 را کوچک کردن دولت دانست و اظهار داشت: «باید تلاش کرد که بودجه کشور از درآمدهای نفتی منفک شود و آن‌چه از فروش نفت و گاز به‌دست می‌آید صرف آبادانی کشور شود.»

2) فضای جامعه اسلامی و تعلیم و تربیت کشور را به انفاس قدسی و روحانی قرآن مجید معطر کنیم.

http://www.afarinesh-daily.com/afarinesh/News.aspx?NID=66419

با پیام دکتر جاسبی رییس دانشگاه آزاد اسلامی سومین جشنواره قرآنی دانش‌آموزان و دانش‌جویان سما سراسر کشور از روز سه‌شنبه به‌مدت سه روز به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی مشهد در مشهد الرضا(ع) کار خود را آغاز کرد. در خاتمه این پیام آمده است: از مسوولین و متولیان فرهنگی کشور به‌ویژه از مدیران و مربیان دل‌سوز سما انتظار می‌رود تا با کار و کوشش بیش‌تر و مداومت در برنامه‌های آموزش قرآن، نسل جوان و تشنه معارف دینی را با روح متعالی قرآن کریم آشنا کرده و زمینه عمل به احکام و اخلاق الهی را در جامعه اسلامی فراهم کنند.

کیهان

1) اجاره نشین دیگر خوش‌نشین نیست دربه‌در به‌دنبال یک خانه اجاره‌ای

http://www.kayhannews.ir/890423/6.htm#other600

علی‌رغم وعده‌های داده شده از سوی مسوولان برای کنترل قیمت اجاره بها، در حال حاضر قیمت اجاره واحدهای مسکونی آن‌طور که باید و شاید پایین نیامده و پیدا کردن یک واحد اجاره‌ای در شهر تهران این روزها به‌راحتی میسر نیست. بازار آشفته اجاره مسکن بیش از این نیازمند قانون مداری است. از این‌ها گذشته و به گفته مردم نباید نقش برخی آژانس‌های زنجیره‌ای را در افزایش کرایه مسکن اجاره‌ای بی تاثیر دانست.

2) اعلام رضایت اصناف از مالیات تعیین شده

http://www.kayhannews.ir/890423/4.htm#other401

رییس شورای اصناف کشور با تاکید بر این‌که با توجه به تعامل سه جانبه اصناف از مالیات تعیین شده راضی هستند گفت: «اعتصابی در بازار رخ نداده است.»

قاسم نوده‌فراهانی در گفت‌وگو با مهر با اشاره به رضایت اصناف از مالیات تعیین شده برای سال جاری گفت: «تعیین مالیات و وصول آن به عهده وزارت امور اقتصادی و دارایی است و این وزارت‌خانه هر سال می تواند بخشی از این مسوولیت خود را تفویض اختیار کند.»

رییس شورای اصناف کشور با رد بروز هرگونه اعتصاب در بازار به‌دلیل افزایش مالیات افزود: «چنین موضوعی صحت ندارد و بازار کشور، تعطیلی نداشته است.»

وی تصریح کرد: «براساس تعامل وزارت‌خانه‌های بازرگانی و امور اقتصادی و دارایی با جامعه صنفی کشور مبنی بر تعیین مالیات برای سال 89، رضایت اصناف کشور جلب شده است.»

دنیای اقتصاد

1) واکنش ایران به ادعای جدید روس‌ها

http://www.donya-e-eqtesad.com/Default_view.asp?@=214950

ادعای جدید روس‌ها علیه فعالیت هسته‌ای ایران با واکنش مقامات تهران مواجه شده است. در همین حال آمریکا با استقبال از تازه‌ترین اظهارات دیمیتری مدودف، رییس‌جمهوری روسیه مدعی شد که مسکو در نگرانی واشنگتن درباره این‌که برنامه‌ هسته‌ای ایران می‌تواند به «نقطه بدون بازگشت» برسد، شریک است. به‌دنبال ادعای مدودف، رییس‌جمهوری روسیه مبنی بر این‌که ایران به توانایی ساخت سلاح هسته‌ای نزدیک شده است، منوچهر متکی، وزیر خارجه ایران اظهارات وی را خلاف واقع دانست و بروجردی رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس نیز به وی هشدار داد که فریب اطلاعات سرویس‌های امنیتی آمریکا و انگلیس را نخورد.

2) رکوردزنی بورس در ارتفاع 15 هزار

http://www.donya-e-eqtesad.com/Default_view.asp?@=214841

بازار سهام تهران دومین بورس پربازده جهان شد.

بورس اوراق بهادار روز گذشته شاهد اوج‌گیری شاخص کل بود و شاخص توانست برای نخستین بار از مرز 15هزار واحد عبور کند. هم‌زمان، تازه‌ترین آمار فدراسیون جهانی بورس‌ها که تحولات 54 بورس عضو خود را طی 6 ماه اول 2010 مورد بررسی قرار داده است، نشان می‌دهد که بورس تهران توانسته رتبه دوم بیش‌ترین رشد «شاخص» و رتبه سوم بیش‌ترین رشد «ارزش بازار» را به‌دست آورد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,