Saturday, 18 July 2015
21 June 2021

«گالری / گردهمایی ۱۸ تیر در تورنتو»

2010 July 14

گزارش مراسم گرامی‌داشت سال‌گرد 18 تیر در تورنتو کانادا

18 تیر قداست فقها شکسته شد

جبهه متحد دانش‌جویی در کانادا –  به مناسبت یازدهمین سال‌گرد وقایع 18 تیرماه سال 1378، مراسم باشکوهی در شهر تورنتو کانادا به میزبانی جبهه متحد دانش‌جویی در کانادا و دفتر برون مرزی کمیته دانش‌جویی دفاع از زندانیان سیاسی برگزار شد. در این برنامه، منوچهر محمدی، غلامرضا مهاجری‌نژاد و حسن زارع‌زاده اردشیر، سه نفر از فعالان سابق دانش‌جویی که از زندانیان 18 تیر به شمار می‌روند از جمله سخن‌رانان برنامه بودند.

گرامی‌داشت یازدهمین سال‌گرد جنبش 18 تیر 78 در روز شنبه 19 تیرماه در سالن اجتماعات شهرداری منطقه نورت‌یورک در تورنتو برگزار شد و دکتر فرخ زندی استاد دانشگاه یورک، دکتر رضا مریدی نماینده پارلمان، فراز صانعی نماینده سازمان دیده‌بان حقوق بشر از نیویورک، ماشااله عباس‌زاده کارمند ارشد سابق وزارت کشور در زمان وقایع 18 تیر، منوچهر محمدی زندانی 18 تیر، غلام‌رضا مهاجری‌نژاد زندانی 18 تیر، حسن زارع‌زاده‌اردشیر زندانی 18 تیر، و نمایندگان انجمن‌های دانش‌جویی دانشگاه‌های تورنتو و فدراسیون دانش‌جویان کانادا سخن‌رانی کردند.

هم‌چنین در این برنامه دو گروه موسیقی، حسام فریاد و نیمه‌ها، برنامه اجرا کردند که با استقبال حاضران روبه‌رو شد.

در این مراسم یاد و نام زندانیان سیاسی گرامی داشته شد و با نصب تصاویر تعدادی از آن‌ها در قسمت‌های مختلف سالن از آن‌ها تقدیر به‌عمل آمد.

دکتر فرخ زندی استاد دانشگاه یورک و سخن‌گوی انجمن سکولارهای سبز ایران در تورنتو اولین سخن‌ران برنامه بود. وی گفت: «18 تیر به درستی نقطه پایانی بود به تمام خوش باوری‌های کسانی که امید به اصلاح دستگاه ولایت فقیه داشتند.»

دکتر زندی به سخنان حشمت‌اله طبرزدی از پایه‌گذاران جبهه متحد دانش‌جویی در ایران اشاره کرد که گفته بود در اردوی سیزدهم اتحادیه دانش‌جویان در مشهد در سال 1376، دیدگاه‌های رهبر جمهوری اسلامی را نقد کرده و سپس تاکید کرده بود که تا زمانی‌که دین و سیاست از هم جدا نشوند حکومت راه به جایی نمی‌برد.

سخن‌گوی انجمن سکولارهای سبز در تورنتو در ادامه گفت: «راه نجات سرزمین ما انحلال رژیم و برقراری جمهوری سکولار بدور از هرگونه ایدئولوژی و مذهب و مبتنی بر منشور حقوق بشر است.»

سپس دکتر رضا مریدی نماینده مردم ریچموندهیل در پارلمان انتاریو در جایگاه قرار گرفت و گفت: «دمکراسی‌خواهی دانش‌جویان سوابق طولانی دارد و 18 تیر تداوم جنبش آزادی‌خواهی است که از زمان مشروطیت شروع شده و تا روزی‌که به ثمر برسد ادامه خواهد داشت.»

دکتر رضا مریدی افزود: «آن‌هایی که صحبت از اصلاحات می‌کردند و یا می‌گفتند افراد میانه‌رویی در رژیم است اشتباه می‌کردند چون در سیستمی که بر مبنای ظلم و ستم و تحجر پایه‌گذاری شده اصلاحات معنایی ندارد.»

وی گفت: «برخی فکر می‌کنند با سیستم پارلمانی و وجود انتخابات آزاد می‌توان دمکراسی را برقرار کرد. احزاب و مطبوعات آزاد جایگاه مهمی در دمکراسی دارند و باید در سیستم آینده مطبوعات آزاد را به‌عنوان یکی از ارکان دمکراسی برقرار کرد.»

دکتر رضا مریدی در ادامه افزود: «این رژیم با سیاست‌های بسیار خطرناکش نه تنها کشور عزیز ما ایران بلکه منطقه خاورمیانه را با بحران مواجه کرده است. این رژیم بی‌لیاقت است و باید از مملکت ما برود.»

وی در پایان سخنانش به‌ایجاد یک شورایی از کوشندگان دمکراسی خواه اشاره کرد و خطاب به اپوزیسیون ایرانی گفت: «چرا امروز دور هم جمع نمی‌شوید تا دنیا بداند با چه کسانی باید گفت‌وگو کند. نباید اشتباه شود که عده‌ای در داخل اگر رنگ سبز پوشیده‌اند رهبران جنبش هستند.»

در ادامه، محمدرضا نماینده دانش‌جویان دانشگاه واترلو گفت: «بعد از گذشت یک‌سال از حوادث انتخابات و اعتراضات گسترده مردمی که با شعار رای من کجاست آغاز و شعار استقلال آزادی جمهوری ایرانی ادامه یافت، مردم ایران هم‌چنان به دنبال حقوق پای‌مال شده خود هستند.»

او افزود: «فریاد بی‌صدای مردم ایران را به صدا تبدیل کنیم و بگوییم این روزها در کشور عزیز ما ایران چیزی که وجود ندارد دمکراسی، عدالت و آزادی است و جواب حق‌خواهی زندان و شکنجه است.»

تایاز، نماینده دانش‌جویان دانشگاه رایرسون و فدراسیون دانش‌جویان کانادا با شرح کوتاهی از تجربه دوران دانش‌جویی خود در دانشکده فنی دانشگاه تهران از سال 1382 تا 1387، گفت: «برای کمک به آینده جنبش دانش‌جویی، او و دیگر دانش‌جویان ایرانی در کانادا دست به فعالیت‌های مختلفی از جمله راه‌اندازی نشریه و تشکل‌های دانش‌جویی زده‌اند. نشریه دانش‌جویی پرسپولیس و تاسیس فدراسیون دانش‌جویان ایرانی در کانادا از جمله گام‌هایی است که دانش‌جویان ایرانی برداشته‌اند و تایاز به آن‌ها اشاره کرد.

او گفت: «تلاش می‌کنیم نیروهای پراکنده دانش‌جویی را در قالب فدراسیون سازمان‌دهی کنیم و برای همین منظور از دانش‌جویان دعوت به هم‌کاری کرد.»

در ادامه فراز صانعی پژوهش‌گر امور خاورمیانه و شمال آفریقای سازمان دیده‌بان حقوق بشر به‌عنوان نماینده این سازمان بین‌المللی مدافع حقوق بشر در جایگاه قرار گرفت. وی در سخنان خود تاکید کرد که سازمان دیده‌بان حقوق بشر همواره مدافع حقوق دانش‌جویان و پی‌گیر وضعیت سرکوب دانش‌جویان در ایران است.

فراز صانعی گفت: «سازمان دیده‌بان حقوق بشر به‌دنبال وقوع 18 تیر در نامه‌ای به رهبر جمهوری اسلامی، حمله بی‌رحمانه به دانش‌جویان در 18 تیرماه را شدیدن محکوم کرد و از مقامات دولتی خواست تمام اشخاصی که مسوولیت حمله به دانش‌جویان را به عهده دارند و در سرکوب دانش‌جویان نقش داشته‌اند محاکمه کند و کلیه دانش‌جویانی که بازداشت شده بودند آزاد کند.»

به گفته وی، دیده‌بان حقوق بشر یک هفته بعد از این نامه، از مقامات دولت خواسته بود تا اسامی صدها دانش‌جو و دیگرانی که در طی عملیات سرکوب‌گرانه 18 تیر بازداشت شده‌اند را اعلام کرده و افرادی که به هیچ جرمی متهم نشده‌اند را آزاد کند.

فراز صانعی گفت: «ما از تشکل‌های دانش‌جویی حمایت می‌کنیم و می‌خواهیم اطمینان حاصل کنیم که صدا و پیام آن‌ها به جامعه بین‌الملل برسد.»

این مدافع حقوق بشر در ادامه تاکید کرد که سازمان دیده‌بان حقوق بشر 6 سال پیش در بیانیه‌ای گفته است با آن‌که جامعه بین‌المللی حملات به کوی دانشگاه را محکوم کرده اما مقامات جمهوری اسلامی به هیچ‌وجه اتفاقات 18 تیر را به‌طور جدی رسیدگی نکرده و آن‌هایی که مسوولیت این حملات را برعهده دارند تا بحال مجازات نشده‌اند.

وی افزود: «در ادامه پی‌گیری‌های موضوع 18 تیر، دیده‌بان حقوق بشر در جولای 2004 خواستار محاکمه عوامل حمله به کوی دانشگاه شد. هم‌چنین در سال 2006 پس از درگذشت اکبر محمدی در زندان، این سازمان خواستار تشکیل کمیسیون مستقلی از حقوق‌دانان و پزشکان برای تحقیق درباره مرگ اکبر محمدی شده بودند.»

نماینده سازمان دیده‌بان حقوق بشر هم‌چنین از بهروز جاوید تهرانی یاد کرد که از متهمان کوی دانشگاه تهران است و هم‌چنان در شرایط بدی در زندان به‌سر می‌برد.

منوچهر محمدی از پایه‌گذاران جبهه متحد دانش‌جویی در ایران و از متهمان اصلی وقایع کوی دانشگاه تهران سخن‌ران بعدی بود که سخنان خود را با یاد شهدای دانش‌جویی کوی دانشگاه، عزت ابراهیم‌نژاد، فرشته علیزاده، تامی حامی‌فر، سعید زینالی و اکبر محمدی آغاز کرد. او با اشاره به این‌که به تازگی از موضوع کشته‌شدن سعید زینالی عضو جبهه متحد دانش‌جویی در کوی دانشگاه آگاه شده است، گفت افتخار می‌کنم که دو شهید از طرف جبهه متحد دانش‌جویی، اکبر محمدی و سعید زینالی، داده‌ایم.

او سپس از حشمت‌اله طبرزدی به‌عنوان بزرگ‌مرد تاریخ یاد کرد که با تشویق حاضران روبه‌رو شد. منوچهر محمدی گفت: «نشریه پیام دانش‌جو به مدیریت طبرزدی اولین نشریه‌ای بود که توانست انتقاد کند و حرمت رهبری را بشکند و از هاشمی‌رفسنجانی که آن موقع کسی جرات انتقاد نداشت انتقاد کند.»

او با شجاع نامیدن طبرزدی، که اینک در زندان رجایی‌شهر به سر می‌برد، از برخی سازمان‌های حقوق بشری به‌دلیل عدم اعطای جایزه به طبرزدی انتقاد کرد و گفت: «به‌جای این‌که فرهنگ صحیح اخلاقی حاکم باشد فرهنگ روابط حاکم است و در طول 8 سال یک جایزه به‌او تعلق نگرفته است. محمدی افزود: «یکی از دلایلی که نتوانستیم بعد از 30 سال به آزادی برسیم به خاطر این بی‌عدالتی‌ها است که در درون خودمان ادعای مبارزات می‌کنیم اما تبعیض را در کارمان قرار می‌دهیم.

منوچهر محمدی در سخنان خود از زندانیان سیاسی از جمله خالد هردانی، بهروز جاویدتهرانی، مجید توکلی، احمد زیدآبادی، بهاره هدایت، شبنم مددزاده و ابوالفضل عابدینی نیز یاد کرد.

او در پایان گفت: «اگر امروز کسانی به‌عنوان رهبران سبز مطرح هستند و به مردم نزدیک شده‌اند تا مردم آن‌ها را ببخشند پس مردم هم خواهند بخشید چون مردم امروز انتقام را در شان خود نمی‌دانند. در غیراین‌صورت فرقی میان مردم و رژیم نمی‌توانند داشته باشند.

او تاکید کرد: آن‌هایی که از جنس اندیشه نیستند و به کلمه سبز حساسیت دارند همان اندازه ناآگاه هستند که رژیم ناآگاه است.

سخنران بعدی ماشاله عباس‌زاده، کارمند ارشد سابق وزارت کشور در زمان 18 تیر بود. او در نگاهی به 18 تیر گفت: «ترس رژیم از دانش‌جویان و دانش محوران و این‌که دست به‌این همه سرکوب زده ، از آن تعارض و تضاد ذاتی سرچشمه می‌گیرد که بین دانش و توسعه‌گرایی از یک سو و قوم فقها و فقیهان از سوی دیگر شکل پرفته است. به گفته وی، فقیهان در قبال قشر پیش‌رو دانشگاهی سرخوردگی تاریخی دارند.

ماشااله عباس‌زاده گفت: «در 18 تیر قداست قوم فقها شکسته شد و برای نخستین بار ولی فقیه و ساختار حکومت به چالش کشیده شد. شعار قاتلین فروهر زیر عبای رهبر مصداق این ادعاست.»

وی در مورد بازداشتگاه منهای 4 در وزارت کشور گفت: «این بازداشتگاه در زمان 18 تیر مورد استفاده برای سرکوب قرار نگرفت و آقای تاج‌زاده آن‌جا را به محل انبار صندلی تبدیل کرده بود. اما سال گذشته و پس از حمله به کوی دانشگاه به‌عنوان بازداشتگاه استفاده شد.»

وی تاکید کرد که در زمان حضور در وزارت کشور جدال قدرت جناح جای حاکم را از نزدیک شاهد بوده است.

غلامرضا مهاجری‌نژاد عضو سابق شورای مرکزی جبهه متحد دانش‌جویی در تهران و از متهمان وقایع 18 تیر سخنران بعدی بود که به صورت ویدیویی در برنامه حضور داشت. او گفت: «جمهوری اسلامی فکر می‌کرد با سرکوب دانش‌جویان می‌تواند صدای آزادی‌خواهی مردم ایران را خفه کند اما ده سال بعد این صدا با قدرت بیش‌تری طنین‌انداز شد و مردم ایران نشان دادند که ایرانی می‌میرد ذلت نمی‌پذیرد.»

مهاجری‌نژاد به ارتباط جنبش 18 تیر و سبز اشاره کرد و گفت: «وقتی نداها و سهراب‌ها و کیانوش‌ها در راه آزادی ایران جان باختند راهی را برگزیدند که اکبرها و عزت‌ها برگزیده بودند.»

این فعال دانش‌جویی و نویسنده کتاب نسل زنده، همگان را به هم‌بستگی دعوت کرد و گفت: «امروز باید برای ساختن ایرانی آزاد و آباد در کنار هم قرار بگیریم و از جنبش آزادی‌خواهی حمایت کنیم.»

سخن‌ران پایانی برنامه حسن زارع‌زاده‌اردشیر، دبیرکل کمیته دانش‌جویی دفاع از زندانیان سیاسی، سخن‌گوی سابق جبهه متحد دانش‌جویی در تهران و دیگر زندانی و متهم 18 تیر بود.

زارع‌زاده اردشیر سخنان خود را با یاد شهدای جنبش دانش‌جویی اکبر محمدی، عزت ابراهیم‌نژاد و کیانوش آسا آغاز کرد و از این‌که در این برنامه، دانش‌جویان 18 تیری حضور دارند ابراز خوش‌حالی کرد.

او افزود: «خوش‌حالم عضو جبهه متحد دانش‌جویی در ایران بودم که در زمانی که بذر اصلاحات کاشته می‌شد از بانیان سکولار دمکراسی در کشور بود و بر عدم اصلاح‌پذیری رژیم جمهوری اسلامی تاکید می‌کرد. چه بسا که فعالیت‌های آن در 18 تیر به اوج خود رسید و پس از آن هم تداوم یافت.

زارع‌زاده‌اردشیر گفت: «اتفاق مهمی که در 18 تیر افتاد این بود که پایه های رژیم اسلامی متزلزل شد و با بحران مشروعیت روبه‌رو شد و امروز نتیجه این بحران مشروعیت بدانجا رسیده که حتا بازاری که در اختیار و نفوذ رژیم بوده در برابر آن قرار گرفته است.»

این زندانی سابق 18 تیر، در پایان با تاکید بر ای‌که جنبش آزادی‌خواهی بهترین فرصت‌ها را در اختیار دارد، گفت بعد از یک دهه مبارزه، فصل جدیدی در آن ایجاد شده و از سال گذشته نیز ورق جدیدی زده شده است. پس این فرصت را باید مغتنم بشماریم برای هم‌بستگی، اتحاد و ائتلاف و قدرت بخشیدن به جنبش آزادی‌خواهی در ایران.

در این مراسم بیانیه جبهه متحد دانش‌جویی در سال‌گرد 18 تیرماه که از تهران ارسال شده بود، توسط مهدی حویزی قرائت شد. اجرای این مراسم بر عهده علی علوی و آزاده ایرانی دو دانش‌جوی دانشگاه رایرسون و هم‌کاران جبهه متحد دانش‌جویی در کانادا بود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

TAGS: , , , ,