Saturday, 18 July 2015
17 June 2021
در نشست ماه سپتامبر گروه 1+5:

«حضور ترکیه و برزیل منتفی است»

2010 July 15

خبر / رادیو کوچه

وزیر خارجه روسیه روز پنج‌شنبه اعلام کرد حضور ترکیه و برزیل در مذاکرات گروه 1+5 در مورد برنامه هسته‌ای ایران را منتفی است.

به گزارش ریانوستی، «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه در واکنش به خواست ایران برای مشارکت ترکیه و برزیل در مذاکرات شش جانبه در مورد موضوع هسته‌ای این کشور گفت: «بحثی در این مورد مطرح نیست.»

وی با اشاره به توافق سه جانبه تهران که در آن کشورهای برزیل و ترکیه آمادگی خود را برای میان‌جیگری در مبادله سوخت هسته‌ای ایران اعلام کردند، افزود: «شورای امنیت سازمان ملل شش کشور را به عنوان مراجع غیررسمی رسیدگی به موضوع هسته‌ای ایران به رسمیت شناخته است.»

به گفته لاوروف علاوه بر شش کشور مذکور که عبارتند از روسیه، آمریکا، انگلیس، فرانسه، چین و آلمان، برخی کشورها نیز از جمله ترکیه و برزیل برای میان‌جیگری در این مسئله ابراز علاقه‌مندی کرده‌اند، اما این مسئله در دستور کار گروه 1+5 قرار ندارد.

لازم به ذکر است دور جدید مذاکرات گروه 1+5 در مورد برنامه هسته‌ای ایران در ماه سپتامبر انجام خواهد شد. روز گذشته «منوچهر متکی» وزیر خارجه ایران از خواست تهران برای حضور ترکیه و برزیل در این گفت‌وگوها خبر داده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,