Saturday, 18 July 2015
18 October 2021
بیست‌و‌پنجم تیر 1389، شانزدهم جولای 2010

«تقویم تاریخ بیست‌و‌پنجم»

2010 July 16

محبوبه / رادیوکوچه

mahboobeh@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • 26 هجری قمری: سال‌روز تولد «ابوالفضل عباس» فرزند علی امام اول شیعیان و ام‏البنین، وی از پدر و برادرانش حسن و حسین درس‌های علمی، معنوی و اخلاقی برگرفت و پس از کشته شدن پدر از هم‌راهی و یاری برادرانش فروگذاری نکرد و سرانجام به هم‌راه حسین‌ابن‌علی در صحرای کربلا کشته شد.
  • 931میلادی: در چنین روزی «مرداویز» قهرمان ملی ایرانیان که برای احیا کشور مستقل ایران کمر همت بسته بود شهر همدان را از عوامل خلیفه عباسی پس گرفت و آن‌جا را به نام «ایران» تصرف کرد. همدان که از آن به عنوان نخستین پایتخت ایران در هزاره اول پیش از میلاد نام برده می‌شود در سال 642 میلادی یعنی سال شکست ارتش ایران از اعراب مسلمان در نهاوند، سقوط کرده بود.
  • 622 میلادی: مبدا تقویم قمری، «عمرخلیفه دوم»، هجرت پیامبر اسلام از مکه به مدینه را مبدا تقویم قمری اسلامی اعلام کرد. قبل از آن، سال شکست «ابرهه حبشی» در حمله به مکه که در آن از فیل هم استفاده کرده بود به نام «سال فیل» مبدا تقویم بود. سال قمری دارای 354 روز و تقریبا 11 روز کمتر از سال خورشیدی است. سال قمری اسلامی از اول محرم آ‎غاز می شود. قدیمی ترین نامه به دست آمده با تقویم قمری اسلامی بر روی «پاپیروس» نوشته شده و در موزه محفوظ است.
  • 1872 میلادی: زادروز «روئال آمونسن» جستجوگر نروژی دو قطب شمال و جنوب، او نخستین سفر اکتشافی قطب جنوب را میان سال‌های 1910 تا 1912 رهبری کرد و نخستین کسی بود که به هر دو قطب شمال و جنوب رسید، هم‌چنین او  را نخستین کسی می‌دانند که گذرگاه شمال غربی را درنوردید  آمونسن یکی از رهبران اصلی دوره اکتشافات قهرمانانه قطب جنوب بود که در ژوین ۱۹۲۸ در طی یک عملیات نجات ناپدید گشت.
  • 1321 خورشیدی: زادروز «داوود رشیدی» هنرپیشه تئاتر سینما و تلویزیون ایران، فارغ التحصیل در رشته کارگردانی و بازیگری تئاتر و لیسانس حقوق سیاسی از دانشگاه ژنو، گروه تئاتر امروز را او پایه گذاری کرد و  در سال ۱۳۵۲ از اداره تئاتر به تلویزیون ملی ایران رفت و در سمت مدیریت گروه نمایشات و سرگرمی‌های آن سازمان مشغول به کار شد. رشیدی از سال ۱۳۵۰ با فیلم سینمایی «فرار از تله» وارد عرصه بازیگری سینما شد و علاوه بر بازیگری و کارگردانی در سینما، تلویزیون و تئاتر به تهیه کنندگی سینما نیز روی آورد.
  • 1704 میلادی: در این روز منطقه «جبل طارق» که بر تنگه تلاقی مدیترانه و اقیانوس اطلس قراردارد و در عهد باستان به ستون «هرکول» معروف بود به تصرف انگلستان در آمد. این تنگه 13 تا 36 کیلومتر عرض دارد و در سال 711 میلادی به تصرف «طارق» سردار یک، سپاه اسلامی درآمد و از آن پس به اسم او نامیده شد. این منطقه که از اهمیت استراتژیک برخوردار است، از آن پس چند بار مورد حمله نظامی اسپانیا و فرانسه قرار گرفت، اما هم‌چنان در تصرف انگلستان باقی مانده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,