Saturday, 18 July 2015
14 June 2021
مهارت‌های زندگی- روش‌های ازبین بردن منفی‌گرایی درمحل کار

«غرزدن در محل کار؛هرگز»

2010 July 17

سیمین/ رادیو کوچه

simin@koochehmail.com

در برنامه‌ی امروز مخاطب من مدیران و مسوولان و تمامی کسانی هستند که مسوولیت اداره یک سازمان یا یک مجموعه را عهده‌دار هستند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

مدیریت دانشی است که برای اداره هر مجموعه هر چقدر هم کوچک باشد مورد نیاز است و مدیران موفق افرادی هستند که با پیروی از اصول صحیح مدیریت و با بهره‌گیری از اندکی خلاقیت و نوآوری می‌توانند به بهترین شیوه در اداره مجموعه تحت کنترل خود برسند.

اما بسیاری از اوقات مسایلی در محل کار، ادره آن مکان را با مشکل روبرو می‌کند و یک مدیر توانمند با بهره‌گیری از دانش و تجربه کافی می‌تواند بحران را مدیریت کرده و به اهداف نهایی خویش برسد.

یکی از این مشکلات بروز «منفی‌گرایی» در محل کار است. هیچ چیز بدتر از منفی‌گرایی در محل کار، روحیه کارکنان را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد. منفی‌گرایی انرژی سازمانی را تحلیل برده و توجه را از کار و عملکرد کارمندان منحرف می‌کند و در رفتار، دیدگاه‌ها و سخنان اعضای سازمان یا پاسخ‌ها و واکنش‌ها به تصمیم و اتفاقات محل کار دیده می‌شود.

اما باید دید یک مدیر توانمند چگونه آن را تشخیص می‌دهد و چه روشی را برای از بین‌بردن آن اتخاذ می‌کند؟

شما به عنوان یک مدیر و کارفرما با کارکنان زیادی در شرکت در تماس هستید. در نتیجه بیشتر ازهر فرد دیگری می‌توانید منفی‌گرایی‌های داخل سازمان را مشاهده کنید. می‌توانید اولین چراغ‌های چشمک‌زن هشدار برای شروع این منفی گرایی‌ها را تشخیص دهید و با آن برخورد کنید. شکایت‌های کارمندان همه به شما می‌رسد، مصاحبه‌های کارمندانی که از کار برکنار می‌شوند پیش شماست و خودتان بیشتر از هر فرد دیگر در مجموعه از اعتبار آن در شهر آگاهید.

بحث‌های بین کارمندان را می‌شنوید، قیمت‌ها را تعیین می‌کنید، مراحل انجام و نتیجه کار تمام و کمال در دست شماست و این شما هستید که هر کس را در موقعیت مناسب خودش می‌نشانید. این اطلاعات می‌تواند به شما برای تشخیص علایم منفی‌گرایی، قبل از این‌که تاثیر بدی روی روحیه کارکنان بگذارد و جو شرکت را خراب کند، کمک می‌کند.

تشخیص منفی‌گرایی  و روش‌های مبارزه

«گری اس. تاپچیک»، در کتاب خود با عنوان «برخورد با منفی‌گرایی در محل کار»، منفی‌گرایی را یک مشکل فزاینده در محل کار عنوان می‌کند. او اعتقاد دارد که منفی‌گرایی به طور معمول درنتیجه فقدان اعتماد به نفس، کنترل، یا اجتماع به وجود می‌آید. این‌که بدانید کارمندان نسبت به چه چیز تصور منفی دارند اولین قدم برای حل آن مشکل است.

اولین قدم برای حل مشکل این است که بدانید کارمندان نسبت به چه چیز تصور منفی دارند

زمانی که منفی‌گرایی و شکایت در شرکت آغاز می‌شود، حرف زدن با کارمندان به شما کمک می‌کند که مشکل اصلی را فهمیده و میزان تاثیر آن بر عمل‌کرد کارمندان را نیز دریابید. باید آن‌دسته از کارمندانی که دچار این منفی‌گرایی شده‌اند را مشخص کرده و دلیل اصلی نارضایتی آن‌ها را پرس و جو کنید.

ممکن است شرکت تصمیمی اتخاذ کرده که موجبات نارضایتی آن‌ها را فراهم کرده یا شایعاتی درمورد رکود بازار و کم‌کاری به گوش کارمندان رسیده باشد. شاید کارمندان احساس می‌کنند کم‌تر از زحمتی که می‌کشند، دریافت می‌کنند. شاید فکر می‌کنند با یکی از کارمندانشان بدرفتاری شده یا مستحق ترفیع بوده و نادیده گرفته شده‌اند.

علت منفی گرایی محل کار هر چه که باشد، باید مستقیم آن را هدف قرار دهید، درغیر این‌صورت خیلی زود همه شرکت را فرا می‌گیرد. بهترین راه برای برخورد و مقابله با این منفی‌گرایی‌ها این است که در مرحله اول از بروز آن جلوگیری کنید.

هفت نکته‌ای که در زیر عنوان می‌شود کمک می‌کند منفی‌گرایی محل کار را به حداقل برسد:

1. موقعیت‌هایی فراهم کنید که در آن کارمندان درمورد کار خود تصمیم‌گیری کنند. یکی از مهم‌ترین دلایل بروز منفی‌گرایی و نارضایتی این است که مدیران بدون مشورت با کارمند، برای کار او تصمیم‌گیری می‌کنند.

2. موقعیت‌هایی فراهم کنید که در آن کارمندان نظرات خود را درمورد سیاست‌های شرکت و فرایندهای آن ابراز کنند. تاثیر تغییرات در ساعت کار، دستمزدها، سودها، محل شرکت، نیازهای کاری و موقعیت‌های کار را بسنجید. این تغییرات به ذهن، قلب و وجود فیزیکی هر فرد نزدیک است. تغییر در این فاکتورها می‌تواند واکنش‌های منفی زیادی را در بر داشته باشد. برای بررسی سوالات و دغدغه‌های کارمندان وقت بگذارید.

3. با کارمندان با عدالت و انصاف برخورد کنید. سیاست‌های سازمان را طوری طرح‌ریزی کنید که عمل‌کرد کار را بالا ببرد و این سیاست‌ها را برای همه پیاده کنید. وقتی فقط چند نفر از هنجارها سرپیچی می‌کنند، برای همه کارمندان «قانون» نگذارید. با کارمندانتان مثل افراد بزرگ‌سال رفتار کنید؛ آنوقت طبق انتظارات شما و انتظارات خودشان رفتار خواهند کرد.

4. همه کارمندان دوست دارند عضوی از گروه به شمار برود. همه اطلاعات را باید در اختیار همه آن‌ها قرار دهید. موقعیت تصمیم‌گیری برایشان فراهم کنید و همیشه با آن‌ها در ارتباط مستقیم باشید.

5. موقعیت رشد و پیشرفت را برای همه مهیا کنید. آموزش، ایجاد موقعیت ترفیع و امثال آن نشانه تعهد شرکت به کارمندانش است.

6. رهبری و مدیریت شما باید صحیح باشد و چارچوبی استراتژیک داشته باشد. این چارچوب شامل رسالت شرکت، روی‌کرد آن، ارزش‌ها و اهداف آن است. افراد دوست دارند فکر کنند که جزئی از مجموعه‌ای بزرگ‌تر از خودشان هستند. وقتی جهت و مسیر شرکت را بدانند و خودشان را بخشی از نتیجه به دست آمده قلم‌داد کنند، مطمئنن عمل‌کرد بهتری پیدا می‌کنند.

7. پاداش تعیین کنید تا کارمندان بدانند که به کارشان ارزش گذاشته‌اید. تشویق و پاداش از موثرترین ابزارهایی است که شرکت می‌تواند برای بهبود روحیه کارمندان از آن استفاده کند.

این توصیه‌ها می‌تواند به شما برای بهبود روحیه کارمندان و از بین بردن نارضایتی‌ها و منفی‌گرایی‌ها کمک کند.

کمی زمان بگذارید و ببینید سازمان شما چگونه از این توصیه‌ها بیشترین بهره را می‌برد.

منبع

کاریزما مشاور

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , 

۱ Comment

 1. 1

  مشاغل دارای تقسیم بندی خاص خود هستند
  با توجه به نوع وحساسیت آنها در بازار پرسنل نیز تقسیم بندی می گردند
  رابطه مدیران با پرسنل و نهادهای مدیریتی با پرسنل
  بسیار مهم است لیکن دید گاه مدیریتی دیدگاه آبشاری است
  و دیدگاه پرسنل دیدگاه معکوس است
  این که سازمانی مثل گوگول باشد نیاز به آماده سازی تفکراتی دارد که در هر اداره ای امکان پذیر نیستژتئوری های سازمانی گاهی در حد تئوری می ماند و گاهی در عمل می توان از آن فرا تر رفت همه و همه به نوع سازمان و سیساتهای ژآن در عرصه رقابت بر می گردد
  ..
  ..
  مطالب جالب و قابل استفاده است
  سپاسگزارم
  سعی می کنم اجرا نمایم