Saturday, 18 July 2015
17 June 2021
محسن کدیور:

«خواستار استیضاح رهبر ایران»

2010 July 20

آن‌چه در این بخش می‌آیدانتخابی از رادیو کوچه در بین رسانه‌ها است

محسن کدیور خواستار استیضاح رهبر ایران شد.


محسن کدیور در نامه سرگشاده‌ای به هاشمی‌رفسنجانی، رییس مجلس خبرگان خواستار اقدام خبرگان برای استیضاح و سپس عزل آیت‌اله خامنه‌ای شد. عیسا سحرخیز نیز در دفاعیات خود خواستار محاکمه رهبر ایران شد.

به گفته کدیور ولایت آیت‌اله خامنه‌ای، «ولایت جائر» است

محسن کدیور پژوهشگر دینی و استاد مهمان در دانشگاه ایالت کارولینای آمریکا در نامه سرگشاده و شصت صفحه‌ای خود به اکبر هاشمی‌رفسنجانی رییس مجلس خبرگان، از وی خواست تا سید علی خامنه‌ای رهبر ایران را در مجلس خبرگان استیضاح و سپس عزل کند.

کدیور در نامه خود که روز یک‌شنبه (۱۸ جولای/۲۷ تیر) منتشر شده، با جمع‌آوری مستنداتی گفته است که رهبر ایران با تخلف از قانون اساسی مانع از نظارت خبرگان بر عمل‌کرد خود و نهادهای تحت نظارتش می‌شود.

در بخشی از نامه کدیور آمده است که آیت‌اله خامنه‌ای در دیدار با اعضای مجلس خبرگان با نظارت بر عمل‌کرد خود مخالفت کرده و این در حالی بوده که برخی از مسوولین بلندپایه نظام از جمله محمد یزدی و احمد جنتی با این امر مخالف هستند.

کدیور در نقل قولی از احمد جنتی دبیر شورای نگهبان می‌نویسد: «اگر بنا باشد که خبرگان فقط کسب خبر کند و بررسى کند که آیا شرایط رهبری وجود دارد یا نه، فایده‌اى ندارد. کار شبه لغوى است که قانون اساسى برعهده مجلس خبرگان گذاشته است».

وی هم‌چنین در مورد مخالفت آیت‌اله خامنه‌ای با نظارت خبرگان بر نهادهای زیر نظر رهبری می‌نویسد: «زمانی که مجلس خبرگان نظارت خود را بر برخی نهادهای منصوب رهبری آغاز می‌کند و مسوول آن نهاد را جهت دادن گزارش به مجلس خبرگان دعوت می‌کند، این مسئله با مخالفت دفتر رهبری مواجه می‌شود و مشخص می‌شود از نظر مقام رهبری نظارت بر مجموعه تحت امر ایشان جزو وظایف خبرگان نیست».

کدیور در این بخش به مصاحبه‌ای از هاشمی رفسنجانی که در تابستان ۱۳۵۸ با مجله حکومت اسلامی صورت گرفته اشاره می‌کند و به وی یادآور می‌شود که در آن مصاحبه گفته است: «مجلس خبرگان فرضش بر این بود که هر چیزى که به رهبرى مربوط مى‌شود را پی‌گیرى کند، مثل مجمع تشخیص مصلحت نظام، صدا و سیما، نیروهاى مسلح و هر چه که تحت امر رهبرى است. این‌ها به مجلس خبرگان فراخوانده شوند و گزارش کارهاى خودشان را به خبرگان بدهند و خبرگان هم سوال کنند و آن‌ها هم توضیح بدهند و احیانن اگر اشکال و ایرادى هم بود، در همان جلسه مطرح شود تا همه در جریان قرار بگیرند و این به صورت قانون در آمد. اما وقتى بعضى از این نهادها دعوت شدند که در جلسه خبرگان حضور پیدا کنند تا گزارش عمل‌کردهاى خودشان را بدهند، دفتر رهبرى مانع حضور آن‌ها در خبرگان شد و اظهار داشتند که رهبرى نظرشان این است که این موضوع جزو وظایف خبرگان نیست».

آیا هاشمی رفسنجانی پاسخی به نامه کدیور خواهد داد؟

اصلن حرف نظارت بر نیروهای مسلح را نزنید

این استاد دانشگاه در نامه سرگشاده خود احمد جنتی را نیز از مخالفان نظر رهبر بر عدم دخالت خبرگان بر عمل‌کرد وی خواند. کدیور در این زمینه به مصاحبه‌ای از جنتی با مجله حکومت اسلامی اشاره می‌کند که در آن با شرح مخالفت آیت‌اله خامنه‌ای با نظارت خبرگان بر نیروهای مسلح گفته بود: «در مورد نیروهاى مسلح فرمودند: اصلن حرفش را نزنید، براى این‌که در نیروهاى مسلح امکان این که کسى تحقیق و سوال کند، نیست. نیروهاى مسلح جاى این حرف‌ها نیست. مگر مى‌شود کسى در میان نیروهاى مسلح وارد شود و راجع به مسایلى ایجاد شبهه کند؟».

محسن کدیور در پایان نامه خود با شرح تخلفات قانونی آیت‌اله خامنه‌ای، وی را «بزرگ‌ترین برانداز جمهوری اسلامی» خوانده و او را متهم به «استبداد»، «ظلم» و «قانون‌شکنی» کرده است.

وی هم‌چنین خطاب به هاشمی رفسنجانی گفت: «اگر شما به‌عنوان رییس مجلس خبرگان رهبری از اهرم‌های پیش‌بینی شده در قانون اساسی نتوانید برای خروج از این مخمصه راهی بیاندیشد، معنایش این خواهد بود که به این گزاره تلخ نزدیک شده‌ایم که جمهوری اسلامی از طریق قانونی اصلاح‌ناپذیر است».

معترضان آیت‌اله خامنه‌ای را مسوول حوادث پس از انتخابات می‌دانند.

سحرخیز خواستار برکناری و محاکمه خامنه‌ای شد.

این در حالیست که عیسا سحرخیز مدیرکل پیشین مطبوعات وزارت ارشاد نیز روز یک‌شنبه در جریان دفاع از خود در جلسه دادگاه خواستار «برکناری» آیت‌اله خامنه‌ای از مقام رهبری و «محاکمه» وی شد.

سحرخیز در این جلسه دادگاه اعلام کرد که قصد دارد از رهبر ایران به اتهام «سکوت در برابر شکنجه زندانیان» شکایت کند.

وی گفت: «آیت‌اله سیدعلی خامنه‌ای، قانون اساسی و مفاد و اصول مربوط به ولایت فقیه را زیر پا گذارده و از راه عدالت و انصاف و بی‌طرفی در انتخابات منحرف شده است، به‌گونه‌ای که خود به ‌صورت علنی و آشکار می‌گوید که یک نامزد را به نامزدهای دیگر ترجیح می‌دهد و دلش برای پیروزی او می‌تپد».

از نظر سحرخیز این روش رهبر ایران در تعامل با مسایل دلیل اصلی «انتخابات مهندسی‌شده» ریاست جمهوری در سال گذشته است.

سحرخیز همچنین در دفاعیات خود گفت: «‌آیت‌اله خامنه‌ای به دلیل این‌که در حق مردم ایران ظلم کرده باید برکنار شود».

پیش از محسن کدیور و عیسا سحرخیز، احمد قابل نیز خواستار برکناری و عزل سید علی خامنه‌ای از مقام رهبری ایران شده بود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,