Saturday, 18 July 2015
17 June 2021
میرحسین موسوی،

«گسترش دروغ یکی ازعلایم زوال در جامعه»

2010 July 21

آن‌چه در این بخش می‌آیدانتخابی از رادیو کوچه در بین رسانه‌ها است.

موسوی: رسانه‌های سبز با دروغ‌های سازمان‌یافته دولتی مقابله کنند

میرحسین موسوی گسترش دروغ را یکی از علایم زوال در جامعه دانست و گفت که «رسانه‌های مجازی سبز باید حداکثر تلاش خود را در زمینه بر ملا کردن ابعاد این پدیده شوم و رو به گسترش به کار گیرند.»

به نقل از سی‌میل، آقای موسوی که در دیدار با جمعی از استادان انجمن اسلامی مدرسان سخن می‌گفت، افزود: «هنرمندان نیز همان‌گونه که با خلق پوستر جاودانه «دروغ ممنوع» موجی از حساسیت نسبت به دروغ را ایجاد کردند، امروز نیز از طریق تولید کلیپ‌ها و کاریکاتورها و پوسترها و سایر روش‌ها باید با این پدیده شوم مقابله کنند. ما باید در مقابل هر تحلیل آمیخته به دروغ تحلیلی مبتنی بر درستی و حقیقت در اختیار مردم‌مان بگذاریم. اگرچه در این راه توش و توان‌مان به اندازه اقتدارگرایان نباشد.»

میرحسین موسوی گفت که رسانه‌های سبز باید با دروغ‌های سازمان یافته دولتی مقابله کنند.

وی افزود: «امروز در ایران روش‌های اقتدارگرایانه دیروز در جعل و دستکاری تاریخ و واقعیت‌ها دیده می‌شود. این مسئله امروز فقط به تاریخ انقلاب اختصاص ندارد. شما امروز به سخنان دولتیان گوش کنید. به نظر می‌رسد که کشورما کم‌ترین نرخ تورم را دارد و یا رشد بی‌کاری به حداقل خود رسیده  و یا آنکه کشور ما بیش‌ترین سرمایه‌های اقتصادی جهان را جذب می‌کند و گویی سرمایه‌گذاران پشت دروازه کشور صف کشیده‌اند تا اجازه شرکت در سرمایه گذاری‌ها را بگیرند.»

به گفته‌ی میرحسین موسوی «سرنوشت اقتدارگرایان در سراسر جهان شبیه هم است و روش‌های آن‌ها مشابه یک‌دیگر است.»

موسوی در ادامه گفت: «دروغ‌گویی تا آن‌جا پیش رفته که می‌گویند مردم ما آزادترین کشور دنیا هستند. به نظر من باید تامل کنیم. آن‌ها می‌دانند  دروغ می‌گویند و یا حافظه‌شان دچار اختلال شده است. همین عکسی را که اخیرن از سحرخیز چاپ شده، ببینید و یا خبر محکومیت  آن خانم محترمی که جرمش فقط این بوده که شاهد زیر گرفتن یک شهروند توسط اتومبیل بوده، کافی است که بفهمیم حکومت به کجا رسیده است.»

میرحسین موسوی با اشاره به این‌که ابعاد گسترده دروغ در میان دولتیان به افسانه‌سازی و خلق توطئه‌های من درآوردی و عجیب و غریب منتهی شده است افزود: «دشنام و تهمت‌های سیاسی، اجتماعی و اخلاقی و امثال آن‌را نیز باید به شیوه‌های دولتیان اضافه کرد. دشنام‌ها و تهمت‌هایی که  کیفرهای سنگینی از نظر قانونی و شرعی دارد. لابد مسوولان قضایی نیز خواهند گفت قوه‌قضاییه ما مستقل‌ترین و بی‌طرف‌ترین دستگاه قضایی جهان است.»

آقای موسوی در ادامه گفت که باید بدانیم رواج دروغ با پول ملت و دلارهای نفتی نمی‌تواند پایه‌های یک نظام را استحکام بخشد و درکنار این حرکت همه باید در مرور ادعاهای اقتدارگرایان در‌باره افراد و زندانیان و شخصیت‌‌ها سوظن داشته باشند. ما نباید برنامه‌های هویت و چراغ و قتل‌های زنجیره‌ای یادمان برود. مبدا این جریان سیاه همان حوادث و روش‌هاست.»

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به «حمله سازمان یافته نسبت به علوم انسانی در دانشگاه‌های کشور» گفت: «من با دیدن این حملات یاد تجربه بسیار تلخ و هشداردهنده حکومت شوروی سابق و دیگر حکومت‌های توتالیتر اروپای شرقی می‌افتم. آن‌ها از زمان استالین به بعد علوم اجتماعی را علومی بر‌آمده از جوامع سرمایه‌داری و بورژوازی می‌دانستند و به همین دلیل تدریس آن را جز در مواردی اندک ممنوع کرده بودند.»

وی افزود: «تحریم و محدودیت این رشته‌ها چشم آن‌ها را روی روند تغییرات سریع جهان و جامعه خودشان بست و انعطاف‌پذیری نظامشان را در مقابل تحولات اجتماعی کشورهای خود و چهان از بین برد و باید یکی از دلایل سقوط این نظام‌ها را نبود دانشمندان و نظریه‌پردازان خبره در علوم انسانی دانست.»

آقای موسوی در پایان ابراز امیدواری کرد: «ان‌شااله تحقق وعده‌های حضرت حق را خواهیم دید که آن‌چه به نفع مردم است سرانجام باقی خواهد ماند. باید بدانیم که دروغ و ظلم رفتنی است.»

2010/07/21

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,