Saturday, 18 July 2015
16 September 2021
سی و یکم تیر - بیست و دوم جولای

«تقویم تاریخ سی و یکم تیر»

2010 July 22

مریم / رادیوکوچه

maryam.m@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • 1888 میلادی – «ریموند چندلر» داستان‌نویس آمریکایی که دوست داشت فقط داستان پلیسی و پرماجرا بنویسد 22 جولای در شیکاگو به‌دنیا آمد و 71 سال عمر کرد. معروف‌ترین داستان او که به صورت فیلم سینمایی هم درآمده است «خداحافظی طولانی» عنوان دارد. چندلر نمایش‌نامه‌های متعدد نیز نوشته ولی مهارت او در نگارش داستان‌های پلیسی بوده و به همین لحاظ داستان‌نگاران آمریکا او را به ریاست انجمن خود انتخاب کرده بودند.
  • 1822 میلادی – دانشمند اتریشی «گرگور مندل» به‌دنیا آمد. از مندل به‌عنوان پدر و بنیادگذار علوم ژنتیک نام برده می‌شود. وی بود که اصول وراثت را کشف کرد و قانون آن‌را نوشت که بعد از او راهش ادامه یافته و هنوز تلاش پژوهش‌گران برای تکامل این علوم ادامه دارد.
  • 1887 میلادی – «گوستاو هرتز» فیزیک‌دان آلمانی و برنده جایزه نوبل سال 1925 در چنین روزی در هامبورگ به‌دنیا آمد و شصت سال از عمر خود را در آزمایشگاه‌های فیزیک گذراند و قواعد جداسازی ایزوتوپ‌ها، مبادله انرژی میان اتم و الکترون هنگام برخورد و میزان انرژی از دست رفته یونیزاسیون گازها را کشف کرد.
  • 1968 میلادی – درگذشت «جووانی گوارسکی» نویسنده، روزنامه‌نگار، کاریکاتوریست و طنزپرداز ایتالیایی.
  • 1917 میلادی – «الکساندر کرنسکی» سیاست‌مدار میانه‌رو روسیه نخست‌وزیر این کشور شد تا از انقلاب بزرگ روس‌ها پیش‌گیری شود که چنین نشد و انقلاب بلشویکی 3 ماه و 20 روز بعد روی داد.
  • 1331 خورشیدی – رای مثبت دادگاه «لاهه» نسبت به حقانیت ایران در اختلاف با انگلیس. پس از ملی شدن صنعت نفت ایران در آخر اسفند 1329، شرکت نفتی انگلیس که طرف قرارداد شرکت نفت ایران بود، به این دلیل که متضرر شده است خواهان ادامه هم‌کاری با ایران شد. ولی چون نفت، ملی اعلام شده بود، شرکت انگلیسی به دیوان بین‏المللی دادگستری شکایت برد و خواهان احقاق حقوق خود بود. ایران، دیوان را برای رسیدگی به این پرونده دارای صلاحیت نمی‏دانست زیرا مسئله بر سر دولت‏ها نبود، بلکه دو شرکت با هم اختلاف داشتند. سرانجام رای دیوان بر حقانیت ایران صادر شد و از انگلستان در امور نفتی ایران خلع ید شد.
  • 1387 خورشیدی – درگذشت «ابوطالب طالبی»، کشتی‌گیر ایرانى و دارنده مدال برنز رقابت‌های کشتی آزاد بازی‌های المپیک تابستانی 1968 مکزیکوسیتی.
  • 1915 میلادی – وقوع نبرد معروف «ایزونزو» بین ایتالیا و اتریش در جریان جنگ جهانی اول. پس از آغاز جنگ جهانی اول و بروز اختلاف بین اتحاد سه‏گانه شامل آلمان، اتریش و ایتالیا، نیروهای ایتالیا از متحدان جدا شده و به متفقین پیوستند. ورود ایتالیا به جنگ، اهمیت زیادی نداشت، چرا که این کشور نه دارای صنایع وسیعی بود و نه از قشون و نیروهای عالی برخوردار بود، بلکه تنها باعث این می‏شد که اتریش عده زیادی از نیروهای خود را بدون این‏که فعالیتی از خود نشان دهند، در مرزهای ایتالیا نگه دارد. سرانجام در این‌روز نبرد معروف ایزونزو در ناحیه‏ای کوهستانی به همین نام در ایتالیا بین ارتش‏های ایتالیا و اتریش در گرفت. در این نبرد، در حدود هفتاد هزار نفر کشته شدند که اکثر آن‏ها ایتالیایی بودند. با این حال، در پایان جنگ ایزونزو، اتریش از ایتالیا شکست خورد.
  • 1802 میلادی – «فرانسوا زاویا بیشا» بافت‌شناس فرانسوی و بنیادگذار هیستولوژی (بافت‌شناسی) 22 جولای درگذشت. وی موفق به طبقه‌بندی بافت‌ها تا 21 نوع شد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,