Saturday, 18 July 2015
18 June 2021
ارثیه‌ی آیت‌اله خمینی- قسمت سوم

«گره کور‌ برای نسل سوخته»

2010 July 23

سورنا / رادیو کوچه

انتخابات ریاست‌جمهوری سال 1388

دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران، در روز جمعه 22 خرداد 1388 خورشیدی، برابر با 12 ژوئن 2009 میلادی برگزار شد. موقعیت و شرایط ویژه داخلی و خارجی ایران سبب شده‌ است که پیش‌بینی نتیجه انتخابات دهم، با اختلاف نظرهای بسیاری روبه‌رو شود. گرچه این انتخابات هم‌چون سایر انتخابات‌ها در ایران با انتقاداتی پیرامون عدم رعایت اصول دموکراتیک روبه‌روست.

بر اساس اعلام رسمی وزارت کشور، «محمود احمدی‌نژاد» (بیش از ۲۴ میلیون رای) در این انتخابات با اختلاف ری زیادی نسبت به «میرحسین موسوی» (بیش از ۱۳ میلیون رای) به‌پیروزی رسید. این نتیجه با اعتراض گسترده دیگر نامزدها و عده زیادی از مردم ایران مواجه شده‌ است. برخی صحت انتخابات را زیر سوال می‌برند.

نامزدهای رسمی

پس از بررسی‌های شورای نگهبان قانون اساسی چهار تن زیر به‌عنوان کاندیداهای رسمی به رقابت‌های انتخاباتی راه یافتند.

محمود احمدی‌نژاد – در چهارمین روز ثبت‌نام از داوطلبان نامزدی، به‌اتفاق تعدادی از اعضای کابینه و مشاوران، به‌وزارت کشور مراجعه و به‌طور رسمی ثبت‌نام نمود. وی یادآوری کرد که هزینه‌ای صرف تبلیغات انتخاباتی نخواهد کرد.

محسن رضایی – او با طرح ایده دولت ائتلاف ملی، پی‌گیر انتخابات دهم است. در روز 7 اردیبهشت 1388، سایت تابناک که از منابع نزدیک به‌رضایی به‌شمار می‌رود، از تصمیم وی مبنی بر اعلام رسمی نامزدی خبر داد. وی در تاریخ 9 اردیبهشت 1388 طی بیانیه‌ای رسمی خطاب به‌مردم ایران، نامزدی خود را اعلام کرد.

مهدی کروبی – حزب اعتماد ملی، مهدی کروبی را به‌عنوان نامزد خود در انتخابات آتی اعلام کرد. این اقدام زودهنگام به‌ایجاد شکاف در میان اصلاح‌طلبان تعبیر شد و یکی از اعضای شورای مرکزی حزب در اعتراض به‌این اقدام استعفا کرد. کروبی در سوم مهر از عدم ابراز نظر منفی آیتاله خامنه‌ای نسبت به کاندیداتوری او خبر داد و نهایتن نامزدی خود را به‌طور رسمی در یک نشست مطبوعاتی در 21 مهر 1387 یک هفته مانده به‌برگزاری کنگره سراسری حزب اعتماد ملی اعلام کرد. غلامحسین کرباسچی به‌عنوان رییس ستاد انتخاباتی کروبی تعیین شده‌ است.

میرحسین موسوی – آخرین نخست‌وزیر جمهوری اسلامی 20 اسفند 1387، با صدور اعلامیه‌ای، رسمن حضور خود در انتخابات را بیان داشت. وی در حالی به‌صحنه انتخابات وارد شد که قبل از آن خاتمی اعلام کرده بود که یکی از آن‌ها در انتخابات حضور خواهند داشت. اما مدتی پس از اعلام حضور وی، خاتمی با وجود فشار احزاب هوادار اصلاح‌طلب برای باقی‌ماندن به‌عنوان کاندیدا، به‌نفع وی کنار کشید.

داوطلبان مطرح رد صلاحیت‌شده :

اکبر اعلمی – نماینده دوره‌های ششم و هفتم تبریز در مجلس شورای اسلامی شورای نگهبان صلاحیت وی را برای شرکت در انتخابات‌های ریاست جمهوری و مجلس قبل رد کرد. وی در روز بیستم اسفند ماه 1387 در یک کنفرانس خبری رسمن اعلام کاندیداتوری کرد.

رفعت بیات – نماینده زنجان در دور هفتم مجلس شورای اسلامی بود.

قاسم شعله‌سعدی – نماینده مجلس سوم و مجلس چهارم از شهر شیراز در مجلس شورای اسلامی. وی در آذر 1381 طی نامه به‌آیت‌اله خامنه‌ای، انتصاب وی به‌رهبری را غیرقانونی دانسته و به‌همین جهت نیز بازداشت شد. هم‌چنین صلاحیت وی برای انتخابات دوره پنجم مجلس شورای اسلامی توسط شورای نگهبان رد شده بود.

ژیلا شریعت‌پناهی – پژوهش‌گر دینی و فعال حقوق زنان و صلح

اعتراضات به نتایج

پس از اعلام نتایج اولیه در روز 23 خرداد که نشان‌دهنده پیروزی چشم‌گیر احمدی‌نژاد نسبت به میر حسین موسوی و سایر نامزدها بود، موسوی طی نامه‌ای که خطاب به‌ملت ایران نوشته شده بود به این روند اعتراض کرد. موسوی نتایج انتخابات را شعبده بازی دست‌اندرکاران انتخابات و صدا و سیما دانسته و گفته که مردم به‌دنبال آن هستند که بدانند چگونه و توسط چه‌کسانی و مقاماتی طرح این بازی بزرگ ریخته شده‌ است. با وجودی‌که میرحسین موسوی در نامه خود از مردم خواسته بود از اقدامات کور جلوگیری کنند، در جاهای مختلفی از شهر تهران طرف‌داران میرحسین موسوی به برگزاری مخالفت‌هایی پرداختند. پس از تایید نتایج توسط آقای خامنه‌ای و اعلام نتایج توسط وزات کشور ایران میرحسین موسوی در نامه‌ای به‌مراجع شیعه گفته که تمامی راه‌ها برای احقاق حقوق مردم بسته شده و از آن‌ها خواسته تا به‌مسوولان تذکر دهند.

مهدی کروبی نتایج اعلام شده انتخابات را مضحک و شگفت توصیف کرده ‌است. کروبی شیوه رای‌گیری و شمارش آرا را به‌شمارش آرای آیت‌اله حسن مدرس تشبیه کرده که حتا از شمارش رایی که آن مرحوم به‌خویش داده بود دریغ کردند و گفته وضعیت موجود در بیان و بیانیه نمی‌آید و باید فکر دیگری کرد.

به‌گزارش سایت «بی بی سی» مهدی مقیمی، سخن‌گوی ستاد انتخاباتی محسن رضایی، به‌این خبرگزاری گفته ‌است که این ستاد نسبت به‌عدم اعلام جزبه‌جز آرا در حوزه‌های انتخابیه مختلف اعتراض دارد. یک‌روز پس از اعلام نتایج انتخابات، محسن رضایی در نامه‌ای به‌وزیر کشور ایران، صادق محصولی،خواستار انتشار نتایج شمارش آرا در شعب اخذ رای و حوزه‌های انتخابیه به تفکیک شد.

نامه میرحسین موسوی به علی خامنه‌ای

میرحسین موسوی در روز انتخابات دهم با نوشتن نامه‌ای اعتراضی به‌‌آیت‌اله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران اعتراض خود را نسبت به‌تخلفات انجام شده در انتخابات نشان داد. در قسمت‌هایی از این نامه آمده است: «شواهدی از مداخله تعدادی از فرماندهان و مسوولان سپاه و بسیج در انتخابات واصل گردیده است و به‌نظر می‌رسد این عمل در صورت صحت خبر علاوه بر نقض قوانین، شکاف بین فرماندهان و مسوولان رسمی و بدنه سالم و صادق نیروهای بسیج و سپاه را دامن می‌زند. از آن‌جا که دامنه اقدامات غیرقانونی فوق مشخص نیست و بخشی از اعضای شعب اخذرای و ناظران از حامیان نامزد خاص آن‌ها انتخاب شده‌اند احتمال تصرف در آرای مردم اذهان را می‌آزارد.»

تظاهرات گسترده در شهرهای مختلف ایران

در پی اعلام نتایج‌آرا شهرهای مختلف ایران از جمله تهران شاهد اعتراض‌های گسترده مردمی و درگیری با ماموران بود. ستاد انتخاباتی مرکزی میرحسین موسوی با حمله گسترده نیروهای انتظامی و استفاده از گاز اشک‌آور پلمپ شده، تلفن هم‌راه و پیامک در تهران قطع و بسیاری از منابع خبری فیلتر شدند.

مراسم تنفیذ

مراسم تنفیذ آقای احمدی‌نژاد با 2 ساعت تاخیر و با غیبت برخی از مسوولان عالی‌رتبه فعلی و پیشین نظام برگزار شد. این مراسم بدون پوشش مستقیم از سوی رسانه ملی ایران برگزار شد. آیت‌اله‌ هاشمی‌رفسنجانی رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام و رییس مجلس خبرگان رهبری و رییس‌جمهور هشت ساله ایران و رییس مجلس هشت ساله ایران، حسن خمینی نوه سید روح‌اله خمینی، محمد خاتمی رییس‌جمهور هشت ساله ایران، ناطق‌نوری رییس‌مجلس هشت ساله ایران، میرحسین موسوی نخست‌وزیر هشت ساله ایران و مهدی کروبی رییس‌مجلس ایران برای هشت سال، از جمله غایبان این مراسم بودند.

از اعضای سرشناس مجلس خبرگان رهبری که در این مراسم غایب بودند می‌توان به‌ابراهیم امینی، جوادی‌آملی، واعظ‌طبسی، رضا استادی، هاشم‌زاده‌هریسی، حسن روحانی، دستغیب، علی رازینی و طاهری‌خرم‌آبادی اشاره کرد. دراطراف خیابان جمهوری و تمامی خیابان‌های منتهی به‌محل مراسم تنفیذ، نیروهای انتظامی و امنیتی از صبح زود حضور چشم‌گیر داشتند.

مراسم تحلیف

پیش از مراسم تحلیف تمامی خیابان‌های منتهی به‌بهارستان بسته شد و بیش از پنج‌هزار نفر از نیروهای نظامی و امنیتی در این خیابان‌ها حضور پیدا کردند. هم‌چنین ایستگاه متروی بهارستان نیز به‌خاطر برگزاری این مراسم تعطیل موقت شده. محمود احمدی‌نژاد نیز با بالگرد وارد محوطه مجلس شد.

بسیاری از سفرای خارجی دعوت‌شده یا حاضر نشدند و یا مسوولان رده‌پایین سفارت چون دبیر سوم را به‌مراسم تحلیف فرستادند. ولی سفرای بریتانیا و سوئد (رییس دوره‌ای اتحادیه اروپا) در این مراسم شرکت داشتند. علی‌رغم اعلام علی لاریجانی مبنی بر حضور ورزش‌کاران و هنرمندان، چهره خاصی از این قشر دیده نشد. اکثریت نمایندگان عضو فراکسیون خط امام مجلس از غایبان جلسه بودند. هاشمی‌رفسنجانی، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام و رییس مجلس خبرگان رهبری همانند مراسم تنفیذ مهم‌ترین غایب جلسه بود. از هیات رییسه مجلس خبرگان تنها هاشمی‌شاهرودی به‌عنوان رییس قوه‌قضاییه در مراسم تحلیف احمدی‌نژاد شرکت کرد. از مجلس خبرگان رهبری تقریبن تنها ۶ نفر حضور داشتند. علی اکبر ناطق‌نوری، محسن رضایی، امیدوار رضایی و محمدباقر قالیباف از دیگر غایبان این مراسم بودند.

با آغاز مراسم تحلیف در مجلس، تجمعات پراکنده‌ای در اطراف بهارستان و ساختمان مجلس برگزار شد که با درگیری‌های پراکنده و در مواردی برخورد با معترضان ادامه یافت و چندین بار از گاز اشک‌آور استفاده شد. همه مغازه‌های بهارستان و خیابان اطراف تعطیل شدند و شماری از معترضان دستگیر شدند. و در ادامه‌ی این تظاهرات و راه‌پیمایی‌های روز قدس، 16 آذز و عاشورا بود که با سرکوب شدید مردم مواجه شد و اکنون که به‌سالگرد آن نزدیک می‌شویم باز هم فضای امنیتی سنگینی بر ایران سایه افکنده است.

بیشتر بخوانید:

بخش اول

بخش دوم

بخش پایانی

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,