Saturday, 18 July 2015
21 June 2021
یکم مرداد - بیست و سوم جولای

«تقویم تاریخ یکم مرداد»

2010 July 23

محبوبه / رادیوکوچه

mahboobeh@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • 1339 میلادی – اظهارات «محمدرضاشاه» درباره برسمیت شناختن اسراییل، وی در مصاحبه‌ای در پرسش به سوالی که از پیش آماده شده بود به صراحت گفت که ایران اسراییل را ده سال پیش به رسمیت شناخته و این، موضوع تازه‌ای نیست. انتشار این مطلب با عکس‌العمل شدید دولت‌های عربی رو‌به‌رو شد و «جمال عبدالناصر» ضمن حمله شدید به او، روابط مصر با ایران را قطع کرد و جنگ رادیویی دو کشور آغاز شد که سال‌ها طول کشید.
  • 1948 میلادی: سال‌روز درگذشت «دیوید وارک گریفیث»، او که متولد سال 1875 میلادی بود از پیشتازان و مهم‌ترین کارگردانان سینمای اهل آمریکا بود او نه تنها در زمان خود شاهکارهای سینمایی خلق کرده، بلکه خودش تکمیل کننده هنر مستقل سینما بود.
  • 1999 میلادی: پرتاب تلسکوپ فضایی«چاندرا» توسط «ناسا»، تلسکوپ فضایی چاندرا یا تلسکوپ پرتو ایکس چاندرا یک تلسکوپ فضایی ساخته شده توسط ناسا است که تمام فعالیت‌هایش در زمینه پرتو ایکس بوده است.
  • 2007 میلادی – «محمدظاهر شاه» پادشاه پیشین افغانستان در 92 سالگی در شهر کابل درگذشت. محمدظاهر که در نیمه اکتبر 1914 به دنیا آمده بود در سال 1933 پس از ترور پدرش، پادشاه شد و تا سال 1973 به مدت 40 سال بر افغانستان سلطنت کرده بود.
  • 1989 میلادی: سال‌روز مرگ «دونالد بارتلمی» نویسنده آمریکایی، او یکی از بنیان‌گذاران اصلی رشته نویسندگی خلاق دانشگاه هوستون بود و به پدر داستان‌های «پسانوگرایی» معروف بود او هرگز نویسنده علمی تخیلی و خیال‌پردازی نبود، اما آثاری جریان‌ساز خلق کرد که از پیش‌روترین آثار موج‌نوی علمی‌تخیلی و سایبرپانک محسوب می‌شود.
  • 1288 خورشیدی: انتقال احمد شاه خردسال از سفارت روسیه به کاخ گلستان، سلطان «احمدشاه» که کودکی بیش نبود از ساختمان تابستانی سفارت روسیه در زرگنده قلهک به کاخ گلستان انتقال یافت. پدرش، «شاه مخلوع» تا این روز حاضر نمی‌شد او را از خود دور سازد که «ایلخان قاجار» (پس از تبانی با دولت روسیه) با یک واحد قزاق به سفارت روسیه رفت و «احمدشاه» را که با پدر و اعضای خانواده در آن‌جا متحصن بودند بیرون آورد.
  • 1952 میلادی: سال‌روز ملی شدن و انقلاب جمهوری عربی «مصر»، مصر کشوری است واقع در شمال شرقی آفریقا و پایتخت آن «قاهره» است. امروز سال‏روز کودتای نظامی علیه حکومت پادشاهی «ملک فاروق» و زمینه سازی برای اعلام جمهوری در این روز در این کشور است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,