Saturday, 18 July 2015
17 September 2021
مطالعه خودرو ویژه تاکسی مراحل نهایی را می‌گذراند

«تاکسی «بنز» در خیابان‌های تهران»

2009 September 15

موضوع ساخت خودرو ویژه تاکسی که پیش از این در کمیته فنی شورای عالی ترافیک مطرح و برای بازنگری به اتحادیه تاکسی‌رانی ارسال شده، قرار است مطالعات آن ظرف دو ماه آینده نهایی شده و دوباره به شورای عالی ترافیک ارسال شود. این را مدیرعامل اتحادیه سازمان‌های تاکسیرانی کشور گفته و مدعی شده است که مطالعه خودرو ویژه تاکسی مراحل نهایی خود را می‌گذراند.
هوشمند که ساخت خودرو ویژه تاکسی را همواره از مهم‌ترین فعالیت‌های این اتحادیه می‌داند حتی به ویژگی‌های این خودرو نیز اشاره کرده و معتقد است: «در این طرح اندازه‌های خودرو، ارتفاع، اندازه صندلی، نحوه مسافرگیری، خدمات پس از فروش و برخی موارد دیگر که شامل 40 مورد خاص برای یک تاکسی می‌شود در نظر گرفته شده و با هماهنگی خودروسازان داخلی و تایید وزارت کشور برای تولید انبوه آماده می‌شود. »

موضوعی که تیموری‌کرمانی، مدیرعامل سازمان تاکسیرانی نیز به آن اذعان داشته و در گفت‌وگو با «تهران‌امروز» می‌گوید: «ما جلساتی با شرکت ایران‌خودرو داشتیم که این مسایل مورد بحث و بررسی قرار گرفت و توافقاتی با مسوولان آن انجام دادیم که به‌نظر می‌رسد در آینده نزدیک این مساله به نتیجه نهایی برسد.

20090915-taxi-koocheh
موضوع جالب‌توجهی که مدیرعامل اتحادیه سازمان‌های تاکسیرانی به آن اشاره می‌کند این است که تاکسیرانی‌های خصوصی اعلام کرده‌اند که تمایل به خرید خودروهای وارداتی و گران‌قیمت از جمله واردات «بنز» و «تویوتا کرولا» دارند. به‌گونه‌ای که درحال‌حاضر تاکسی‌های فعال در مسیرهای گردشگری فرودگاه و هتل‌ها به تاکسی‌های وارداتی اختصاص دارد و استفاده از این خودروها به هیچ وجه مغایر با حمایت از صنایع داخلی نیست.
موضوعی که پیش از این مخالفت‌هایی در مورد آن صورت گرفته و مخالفان استفاده از خودروهای وارداتی، خودروهای گران‌قیمت را تجملی دانسته و معتقد بودند اتحادیه از تاکسی‌هایی که ساخت داخل هستند استفاده کند. با این حال تاکسیرانی‌های خصوصی این استدلال را مطرح می‌کردند که مسیرهای گردشگری مانند هتل‌ها و فرودگاه نیازمند چنین خودروهایی بوده و گردشگران ترجیح می‌دهند از ماشین‌های راحتی برای رفت‌وآمد استفاده کنند.
به‌گونه‌ای که یکی از آن‌ها، استفاده از این ماشین‌ها را در راستای توسعه گردشگری دانسته و گفته بود که زمانی که وسایل حمل‌ونقل مجهز و راحت باشند گردشگران تمایل بیشتری برای بازدید دوباره از آن شهر دارند و استفاده از بنز و تویوتا کرولا به‌عنوان تاکسی می‌تواند در این ارتباط موثر باشد.
مدیرعامل اتحادیه سازمان‌های تاکسیرانی سراسر کشور اعلام کرده که کلان‌شهرها از تاکسی ویژه بانوان و تاکسی «بی‌سیم» استقبال می‌کنند و درحال‌حاضر 270 هزار دستگاه تاکسی در سطح شهر فعال است که تا چند ماه آینده طرح ساماندهی مسافربرهای شخصی تکمیل می‌شود و تعداد ناوگان تاکسیرانی به 320 هزار دستگاه خواهد رسید. هوشمند تاکید می‌کند تقاضا برای تاکسی در کل کشور بسیار زیاد است و تغییرات ساختار در مجموعه‌های تاکسیرانی و ساختار تاکسی به‌عنوان وسیله حمل‌ونقل عمومی و خصوصی آغاز شده و تاکنون نیز برخی روش‌ها از جمله استفاده از تاکسی ویژه بانوان و تاکسی «بی‌سیم» در بسیاری از کلان‌شهرها مورد استقبال قرار گرفته و موفق نیز بوده است.
از دیدگاه او توسعه تاکسیرانی جدا از بحث‌های مربوط به نوسازی نمی‌تواند قابل پیگیری باشد و درحال‌حاضر 57 هزار تاکسی فرسوده در کل کشور در نوبت نوسازی قرار دارند که باید در سال‌جاری تکلیف آن‌ها مشخص شود چرا که سالانه 10 درصد ناوگان تاکسیرانی به‌طور معمول فرسوده می‌شود و هر تعداد از تاکسی‌های فرسوده سال‌جاری که در نوبت باقی بماند به 35 هزار تاکسی فرسوده سال بعد که در نوبت قرار می‌گیرند، اضافه خواهد شد.
موضوعی که رییس ستاد ساماندهی مسافربرهای شخصی در مورد آن توضیحاتی مشابه داده و گفته: «تاکنون 52 هزار مسافربر شخصی تبدیل به تاکسی شده‌‌اند و با توجه به اجرایی شدن روند پرداخت تسهیلات، این تعداد افزایش می‌یابد. »
هم‌چنین درحال‌حاضر 18 هزار و 600 متقاضی برای اسقاط خودروهای مستعمل معرفی شده‌اند که می‌توانند نسبت به دریافت وام و تاکسی جایگزین اقدام کنند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|