Saturday, 18 July 2015
16 June 2021
نا‌امنی در جنوب و شرق افغانستان،

«موانع مبارزات انتخاباتی»

2010 July 23

نجیب عامری / دفتر کابل / رادیو کوچه

همان‌گونه که تب جنگ در جنوب و شرق افغانستان داغ است، مبارزات انتخابات مجلس نمایندگان این کشور در شمال و مرکز  نیز داغ شده است.

قرار است در 27 سنبله دومین انتخابات مجلس نمایندگان افغانستان بعد از سقوط حکومت طالبان برگزار شود. انتخاباتی که برای 249 کرسی مجلس نمایندگان 2557 نامزد به رقابت می‌پردازند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

بر اساس قانون اساسی افغانستان باید 68 کرسی مجلس نمایندگان به خانم‌ها اختصاص داده شود و در انتخابات پیش‌رو 406 خانم نیز نامزد هستند.

در حالی‌که حدود یک ماه از آغاز مبارزات انتخاباتی می‌گذرد اما شماری کمی از نامزدان در استان‌های نا‌امن جنوب و جنوب شرق مبارزات‌شان را آغاز کرده‌اند.

اما در استان‌های امن شمال و پایتخت تب مبارزات انتخابات با گذشت هر روز داغ‌تر می‌شود. در مجلس نمایندگان افغانستان کابل با 33 کرسی بیش‌ترین سهم و نامزدان بیش‌تر را نیز دارد. برای این‌ 33 کرسی 664 نفر به رقابت می‌پردازند.

از روز آغاز مبارزات انتخاباتی مشخص شد که رقابت میان نامزدان انتخابات مجلس نمایندگان در کابل داغ‌تر از آن است که تصور می‌شد.

نصب تصاویر کوچک و بزرگ نامزدان چهره شهر را تغییر داده و با گذشت هر روز تصاویر بیش‌تری نصب می‌شود.

فهیمه سرفراز استاد یکی از باشگاه‌های بدن‌سازی و نامزد انتخابات مجلس نمایندگان در کابل گفت: «‌دفاع از حقوق جوانان، ورزشکاران و خانم‌ها انگیزه‌ای شده تا او خود را برای انتخابات مجلس نمایندگان نامزد کند.»

به گفته خانم سرفراز مبارزات انتخاباتی در کابل به دلیل وضعیت مناسب امنیتی به گونه بهتر آن جریان دارد، ولی به دلیل نامزدان زیاد رقابت مشکل است.

اما نامزدان در جنوب کشور از هراس طالبان به مشکل می‌توانند به مبارزات انتخاباتی بپردازند.

این مشکل برای خانم‌های نامزد جدی‌تر است. خانم‌های نامزد در استان‌های نا‌امن شاکی که عدم سفر به تمام نقاط استان‌های‌شان سبب خواهد شد تا شماری زیادی از مردم از برنامه‌های آنان آگاهی پیدا نکرده و به آنان رای ندهند.

خانم شکریه عیسا خیل یک نفر از این نامزدان گفت: «به دلیل نا‌امنی نمی‌توانم به نقاط دور دست سفر کنم، ناگزیرم مردم را به منزل خود دعوت کرده و برنامه‌هایم را به آنان توضیح بدهم.»

خانم شریفه زرمتی یک نامزد مجلس نماینده گان در استان پکتیا در شرق کشور می‌گوید با نزدیک شدن انتخابات پکتیا نا‌امن شده است.

وی افزود در مجموع نامزدان به خصوص نامزدان زن نمی‌توانند آزادانه مبارزات انتخاباتی‌شان را پیش ببرند.

در این حال کمیسیون برگزاری انتخابات افغانستان از چند ماه قبل پلان برگزاری انتخابات در 6835 مرکز رای‌دهی را به ارگان‌های امنیتی کشور فرستادن تا اطمینان حاصل کند که می‌توانند امنیت این مراکز را تامین کنند.

فضل احمد معنوی ریییس کمیسیون برگزاری انتخابات می‌گوید: «تامین امنیت مراکز رای‌دهی از وظایف نهادهای امنیتی کشور است تا مردم بتواند با فکر آرام به پای صندوق‌های رای بروند.»

اما وی گفت که اگر بداند که در یک محل رای‌دهی جان رای‌دهنده، کارمندان کمیسیون و ناظران با خطر مواجه باشد در آن جا صندوق رای‌دهی گذاشته نمی‌شود.

نهادهای امنیتی کشور نیز پس از بررسی چند ماهه اخیرن اعلام کرد که در حال حاضر آنان توانایی تامین امنیت 6000 مرکز رای‌دهی را دارند.

جنرال محمد ظاهر عظیمی سخن‌گوی وزارت دفاع افغانستان گفت تا زمان برگزاری انتخابات نیروهای ارتش و پولیس افغانستان افزایش می‌یابد و از جانب دیگر نیز قرار است نیروهای تازه نفس آمریکا نیز برسد.

آقای عظیمی علاوه کرد برای تامین امنیت انتخابات با بیش از 350 هزار نیروی داخلی می‌روند در حالی که نیروهای بین‌المللی نیز آنان را کمک می‌کند.

وی گفت تا زمان برگزاری انتخابات آنان توان‌مندی این را نیز پیدا می‌کنند تا امنیت 835 مرکز رای‌دهی را که با تهدید مواجه است نیز تامین کند.

کارشناسان در افغانستان به این باور‌اند که انتخابات مجلس نمایندگان افغانستان به دلیل نا‌امنی با چالش‌های جدی مواجه است، اما برای رسیدن به دموکراسی و انتخابات ایده‌آل گامی به پیش محسوب می‌شود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , 

۱ Comment