Saturday, 18 July 2015
16 September 2021
چهارم مرداد - بیست و ششم جولای

«تقویم تاریخ چهارم مرداد»

2010 July 26

مریم / رادیو کوچه

maryam.m@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • 297 میلادی – ارتش ایران در نقطه‌ای نه چندان دور از رود فرات، ارتش روم را به فرماندهی «گالریوس» امپراتور روم شکستی سخت داد. گالریوس که پس از این شکست به «آنتیوک» عقب‌نشینی کرده بود مورد تحقیر دیوکلتیانوس قرار گرفت.
  • 1310   خورشیدی – اجباری شدن ثبت ازدواج و طلاق در ایران. بحث درباره لایحه اجباری شدن ثبت نکاح و طلاق که سوم مرداد این سال به مجلس تسلیم و با مخالفت‌هایی رو به رو شده بود از چنین روزی آغاز شده بود. مخالفان و از جمله روحانیون می‌گفتند که امر ازدواج و طلاق به «لفظ» و حضور دو شاهد استوار می‌شود و ثبت آن اختیاری باید باشد، ولی «داور»، وزیر دادگستری وقت پاسخ می‌داد که بسیار دیده شده که یک طرف ازدواج پس از فوت شهود دبه درآورده و حتا پس از تولد طفل، منکر ازدواج شده است. مخالفان لایحه، افزایش تشریفات نکاح را باعث فرار افراد مجرد از ازدواج و در نتیجه گسترش فساد و فحشا اعلام می‌کردند. از آن‌جا که اصرار رضاشاه پشت این لایحه بود بالاخره پس از جلسات متعدد بحث و کشمکش با اکثریت ضعیفی تصویب شد. به موجب این قانون، هرگونه نکاح ــ دایم و یا منقطع ــ و نیز طلاق باید به ثبت می‌رسید و اگر ازدواج در جایی انجام می‌گرفت که امکان ثبت آن در آن زمان نبود، زوجین باید در اولین فرصت پس از دست‌یابی به دفاتر مربوط، آن‌را به ثبت می‌رساندند.
  • 1307 خورشیدی – اجباری‌شدن شماره‌گذاری وسایط نقلیه. تهران در آن سال دارای 1589 خودرو بود که تنها 490 دستگاه آن شخصی بوده است. بقیه وسایط نقلیه تهران عبارت بودند از گاری و درشکه. گفتنی است ایران از 23 اردیبهشت سال 1307 دارای آیین‌نامه رانندگی شده است.
  • 1953 میلادی – سال‌گرد انقلاب کوبا. در این روز «فیدل کاسترو» حقوق‌دان جوان و پسر یک مهاجر اسپانیانی با 200 هم‌فکر تحصیل‌کرده و روشن‌فکر خود، مسلحانه به پادگان «مون کادا» در شهر «سانتیاگوی» کوبا حمله برد تا نه تنها جهانیان را متوجه جنبش خود و هدف‌های آن کند، بلکه نور امیدی در دل کوباییان بتاباند.
  • ۱۹۵۲ میلادی – «اوا پرون» معروف به «اویتا»، بانوی اول محبوب آرژانتینی، در سن ۳۳ سالگی و به‌خاطر ابتلا به بیماری سرطان درگذشت.
  • 1856 میلادی – «جورج برنارد شاو» نمایش‌نامه‌نویس سبک کمیک، منتقد ادبی و مبلغ سوسیالیست ایرلندی‌تبار به دنیا آمد. از او به‌عنوان پرقدرترین نمایش‌نامه نویس بریتانیایی پس از شکسپیر و نافذترین رساله‌نویس پس از جاناتان سوییفت، هجونویس ایرلندی، یاد می‌کنند. برنارد شاو هم‌چنین یکی از برترین نقادان موسیقی و تاتر نسل خود محسوب می‌شده ‌است.
  • ۱۹۶۴ میلادی – «ساندرا بولاک» بازیگر زن آمریکایی و برنده جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن بخاطر بازی در فیلم نقطه کور در سال ۲۰۰۹، به دنیا آمد. او پس از اجرای نقش‌های موفقی در دهه ۱۹۹۰ میلادی هم‌چون «سرعت» و «وقتی تو در خوابی» به شهرت رسید. پس از آن او حرفه‌اش را به‌عنوان یک بازیگر هالیوودی نقش اول مشهور با فیلم‌هایی مانند «خانم موافقت و تصادف» که تحسین منتقدان را دریافت کردند، آغاز کرد. در سال ۲۰۰۷ او با داشتن سرمایه ۸۵ میلیون‌ دلاری در رده ۱۴ ثروتمندترین اشخاص نام‌دار زن قرار گرفت.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,