Saturday, 18 July 2015
21 June 2021
دیده‌بان رسانه‌ها:

«قاتلان خبرنگاران در افغانستان مورد پی‌گرد قرار نمی‌گیرند»

2010 July 27

نجیب امیری / دفتر کابل / رادیو کوچه

یک نهاد ناظر بر فعالیت رسانه‌ها در افغانستان طی گزارشی اعلام کرد با وجود خشونت علیه خبرنگاران در افغانستان، رسانه‌ها در این کشور رشد خوبی داشته است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

صدیق‌اله توحیدی مسوول نهاد موسوم به دیده‌بان رسانه‌های افغانستان گفت: «از سال 1380 تا به حال 26 خبرنگار در این کشور کشته شده‌اند که 12 تن آنان خبرنگاران خارجی است.»

توحیدی علاوه کرد در ده سال اخیر بیش از 250 مورد خشونت علیه خبرنگاران در افغانستان ثبت شده است.

وی افزود 56 درصد این خشونت‌ها توسط دولت افغانستان، 26 درصد توسط افراد ناشناس، 16 درصد توسط طالبان و 2 درصد دیگر را هم نیروهای خارجی انجام داده‌اند.

محمدعمر محمدی یک روزنامه‌نگار افغانی می‌گوید در افغانستان خبرنگاران از سوی دولت، شورشیان و مافیای مواد مخدر مورد هدف قرار می‌گیرد.

او که خبرنگار جنایی و حوادث است می‌گوید بارها هنگام برای پوشش خبری از سوی پلیس تهدید و مورد خشونت قرار گرفته است.

محمدی گفت در یک مورد هنگام که برای پوشش خبر یک حمله انتحاری رفته بود از سوی نیروهای پلیس مورد لت و کوب قرار گرفت و ریکاردرش نیز شکست.

رشد رسانه‌ها

رسانه بعد از سقوط حاکمیت طالبان رشد چشم‌گیر داشته و خشونت علیه خبرنگاران نیز باعث محدودیت فعالیت رسانهها در افغانستان نشده است.

توحیدی گفت: «با وجود خشونت علیه رسانه‌ها و عدم حمایت خبرنگاران از سوی دولت با آن هم در حال حاضر 719 رسانه در افغانستان فعالیت می‌کند.»

وی شکایت دارد که دولت بعد از قتل هر خبرنگار وعده داده که به این موضوع رسیدگی می‌شود، اما نتیجه کار این کمیسیون‌‌های که وظیفه بررسی این قتل‌ها را داشتند معلوم نیست.

باری سلام، خبرنگار و مسوول رادیو صبح بخیر افغانستان گفت دولت افغانستان در عرصه حمایت از آزادی بیان تلاش جدی به خرج نداده است.

وی افزود: «متاسفانه افغانستان در شرایط کنونی چنان دچار هرج و مرج سیاسی درونی است که مسایل بسیار اساسی که ارتباط میگیرد به دموکراسی، آزادی بیان وحقوق اساسی، از جدول فعالیتهای حکومت خارج شده است.»

این در حالی است که در حال حاضر در کنار یک رادیو تلویزیون و چند نشریه دولتی صدها رادیو و دها تلویزیون خصوصی در افغانستان نشرات دارند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , 

۱ Comment