Saturday, 18 July 2015
14 June 2021
سوت- آغاز دهمین دوره لیگ برتر، در تبریز

«پیش‌رفت با گام‌های کوچک»

2010 July 26

محمدرضا / رادیوکوچه

mohamadreza@koochehmail.com

سیاه‌بینی مفرط است گفتن این‌که لیگ برتر ایران از 10 سال پیش که شروع شد تا امروز تغییر ملموسی نداشته است، با این‌حال شواهد زیادی هست که نشان می‌دهد سرعت رشد این لیگ در یک دهه گذشته به اندازه‌ای پایین بوده که نه تنها فاصله فوتبال ایران با سطح اول فوتبال جهان را کم نکرده بلکه رقابت با قدرت‌‌های صاحب فوتبال در آسیا را هم مشکل‌تر از همیشه کرده است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

به‌نقل از روزنامه ورزشی جهان ورزش آخرین راه‌کارهای کنفدراسیون فوتبال آسیا برای بالا بردن کیفیت فوتبال در کشورهای قاره هم ظاهرن در ایران به‌بار ننشسته، قرار بود با سخت‌گیری‌های این کنفدراسیون‌ها استاندارد باشگاه‌داری بهبود پیدا کند اما این حقیقتی تلخ است که باشگاه‌ها در ایران هم‌چنان در سیستم‌های فرسوده دست‌و‌پا می‌زنند.

اغلب مدیران هم‌چنان منتخب مستقیم دولت یا دستگاه‌ها و کارخانه‌های زیر مجموعه دولت هستند، و وضعیت مالی روشنی ندارند چون با وجود گذشت 10 سال از آغاز لیگ هنوز تلاش‌ها برای درآمد‌زایی به‌جایی نمی‌رسد، دلیل هم البته مشخص است، بیش‌تر راههای درآمدزا شدن فوتبال در جهان‌، این‌جا در ایران یا مسدود است یا به‌ مانند قراردادی که فدراسیون فوتبال با صدا‌و‌سیما برای فروش حق پخش تلویزیونی بسته، به کوره راهی می‌ماند.

و نتیجه همین است که می‌بینیم، لیگی غیر پویا که در سال‌های اخیر تعداد ستاره‌هایی که ساخته است بیش از انگشتان دو دست نیست، نمایندگان این لیگ در 10 سال گذشته تنها یک‌بار به‌جمع چهار تیم برتر باشگاهی در آسیا رسیده‌اند و البته هیچ‌گاه قهرمان نشده‌اند.

با پایین آمدن کیفیت فوتبال باشگاهی در مقایسه با رقبای آسیایی، ایران از کانون توجه خریداران اروپایی بازیکن هم خارج شده است، با سقوط «بوخوم» و جدایی احتمالی «وحید‌هاشمیان» برای اولین بار در 10 سال اخیر نه بازیکنی در لیگ آلمان خواهیم داشت و نه حتی در لیگ امارات، و ناامید کننده‌تر آن‌که هم‌چنان «علی کریمی»، «کریم باقری»، «مهدی مهدوی کیا» و «رسول خطیبی»، ستارگان لیگ فوتبال ایران خواهند بود.

در آستانه دهمین سال آغاز لیگ برتر، می‌توان به اتفاقاتی کوچک مانند اعلام برنامه‌های کامل نیم فصل، معرفی توپ رسمی بازی‌ها ،تمدید قرارداد حق پخش تلویزیونی با صدا و سیما، البته به‌قیمت پایین، واگذاری بلیت فروشی به باشگاه‌ها، تلاش برای بهبود کیفیت ورزشگاه‌ها، شایعه الکترونیکی کردن بلیت ورزشگاه آزادی دل‌خوش بود.

اما این دل‌خوشی‌های کوچک در برابر این حقیقت بزرگ که فوتبال در ایران درآمدزا نیست و باشگاه‌های خصوصی توان رقابت با باشگاه‌های دولتی را ندارد، ناچیز به‌نظر می‌آید.

مدارکی که مدیران فدراسیون فوتبال ایران به کنفدراسیون فوتبال آسیا داده‌اند نشان می‌دهد که مشکلات به‌حداقل رسیده اما کیست که نداند حقیقت کدام است.

اما امسال اولین دیدار لیگ برتر در شهر تبریز و به میزبانی شهرداری تبریز شروع میشود، شهرداری اولین حضور خود را در لیگ برتر تجربه می‌کند.

این تیم در فصل گذشته لیگ دسته اول و با مربیگری «اکبر‌میثاقیان» بدون این‌که حتا یک مسابقه را واگذار کند جواز صعود به لیگ برتر را به‌دست آورد.

اگر چه نحوه برنامه‌ریزی لیگ دسته اول و لیگ برتر به‌گونه‌ای بود که تیم‌های صعود کننده از دسته پایین‌تر به‌دلیل کمبود زمان با مشکلات زیادی مواجه هستند، اما تبریزی‌ها امیدوارند در خانه مقابل استقلال نتیجه خوبی بگیرند، میثاقیان هم به‌این نکته اشاره کرده که همواره مقابل پرسپولیس و استقلال نتایج خوبی گرفته است.

استقلال نیز در شرایطی که کاملن متحول شده گام به این میدان می‌گذارد. «پرویز مظلومی» اولین تجربه خود را روی نیمکت استقلال پیش‌رو دارد و می‌خواهد در همین گام نخست نظر هواداران را جلب کند.

«علی فتح‌اله‌زاده» که به‌عنوان سرپرست باشگاه فعالیت می‌کند به‌دنبال روزهایی است که در این باشگاه جشن پیروزی می‌گرفت. استقلال از نظر مهره تغییراتی داشته و باید دید خروجی‌ها و ورودی‌های این تیم در فصل نقل و انتقالات چه تاثیری در عمل‌کرد آبی‌پوشان خواهد گذاشت.

آبی‌پوشان پایتخت باید در نخستین بازی خود که دیدار افتتاحیه لیگ دهم خواهد بود، میهمان تیم تازه لیگ برتری شهرداری تبریز باشند، آن‌ها که در این فصل بار دیگر علی فتح‌اله‌زاده را به‌عنوان همه کاره باشگاه در کنار خود می‌بینند قصد دارند با سرمربیگری پرویز مظلومی فوتبال جدیدی را به هواداران نشان دهند.

واقعیت امر این است که اگر استقلالی‌ها کمی دیرتر دست به کار شده بودند ممکن بود عطای حضور موفق در لیگ را به لقایش ببخشند چرا که تا یک مقطع زمانی نه سرمربی داشتند، نه مدیرعامل و نه حتا هیت مدیره.

اما با آمدن فتح‌اله‌زاده کارهای استقلال دوباره رونق گرفت و آن‌ها توانستند با جذب ‌»ایمان‌مبعلی»، «فرزاد آشوبی»، «جواد شیرزاد» و چند بازیکن دیگر یکی از تیم‌های موفق فصل نقل و انتقالات لقب بگیرند. باید منتظر ماند و دید آیا حاشیه‌های فصل پیش دوباره برای مدیرعامل و سرمربی آبی‌پوشان پیش خواهد آمد یا خیر.

اما شهرداری تبریز که پس از تراکتورسازی نماینده‌ی دوم تبریز در لیگ برتر محسوب می‌شود و نوید یک فصل پرتماشاگر دیگر را در این شهر به لیگ می‌دهد تحت هدایت اکبر میثاقیان قطعن حریف سختی برای استقلال در زمین خود خواهد بود.

۱۳۸۹ مرداد

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,