Saturday, 18 July 2015
22 June 2021
در پی بازداشت جمعی از مسیحیان در مشهد،

«بی‌خبری از وضعیت استیفان و احسان بهروز»

2010 July 27

خبر / رادیو کوچه

بر اساس گزارش‌های رسیده 15 نفر از مسیحیان ساکن مشهد توسط نیروهای امنیتی اطلاعات این شهر بازداشت شده‌اند که از سرنوشت دو تن از آنان تاکنون خبری در دست نیست.

بنا به اطلاع گزارش‌گران هرانا، از شهرستان مشهد مرکز استان خراسان رضوی ، در روز پنج‌شنبه ۱۷ تیرماه تعداد ۱۵ تن از نوکیشان مسیحی آن شهر که در حال عزیمت به شهرستان بجنورد از توابع استان به منظور دیدار و مشارکت با برخی مسیحیان  آن شهر  بوده‌اند توسط نیروهای امنیتی اداره کل اطلاعات خراسان بازداشت شده‌اند‌.

این گزارش هم‌چنین می‌افزاید، کلیه این ۱۵ نفر‌ پس از دستگیری به بازداشتگاه اداره کل اطلاعات خراسان منتقل می‌شوند‌. در آن‌جا به‌طور مداوم و به مدت یک هفته تحت بازجویی بوده‌اند. پس از گذشت یک هفته سرانجام ۱۳نفر از آنان با امضای تعهد‌نامه و سایر فرم‌هایی که در این‌گونه موارد به اجبار باید آن‌ها را امضا کنند به‌طور موقت آزاد می‌شوند.

۲ نفر دیگر از بازداشت‌شدگان مسیحی به اسامی رضا (‌استیفان) ۴۸ ساله و احسان بهروز ۲۳ ساله که حاضر به امضای تعهد‌نامه و فرم‌های مذکور نشده‌اند‌ هم‌چنان در بازداشت به‌سر می‌برند‌.

گزارشات حاکی از آن است که «احسان بهروز» در همان روز بازداشت حوالی ساعت ۸ شب به هم‌راه سه تن از ماموران اطلاعات به محل سکونتش در خیابان نخ‌ریسی مشهد مراجعه می‌کنند و ماموران امنیتی پس از بازرسی و تفتیش منزل وی کلیه لوازم شخصی‌، کامپیوتر‌، کتب و نشریات ایشان را ضبط و با خود می‌برند. از زمانی که آقای بهروز به هم‌راه ماموران و وسایل ضبط شده از منزل خارج شده است خانواده وی تا کنون اطلاع دقیقی از آن‌چه بر او گذشته است ندارند‌. در طی این مدت او فقط دوبار در تماس‌های تلفنی کوتاهی که با خانواده‌اش گرفته است اعلام کرده که سالم است. احسان بهروز دانشجو و از اعضای کلیساهای خانگی مشهد است.

این در حالی است که گفته می‌شود هر دو آنان هم‌چنان در بازداشتگاه اطلاعات مشهد به‌سر می‌برند ‌و برای آنان در شعبه ۹۰۱ دادگاه انقلاب واقع در خیابان کوه‌سنگی تشکیل پرونده شده است‌. تاکنون‌ هیچ‌گونه خبری از تفهیم اتهام و انتخاب وکیل برای آنان نیست و مشخص نشده تا چه زمانی باید در بازداشت و بلا تکلیفی به‌سر ببرند‌.

گفتنی است بازداشت‌های مسیحیان در مشهد در حالی صورت می‌گیرد که «علی گلچین» ‌زندانی مسیحی ساکن  ورامین هم‌چنان  پس از گذشت قریب ۸۰ روز در زندان انفرادی اوین به‌سر می‌برد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,