Saturday, 18 July 2015
17 June 2021
ششم مرداد - بیست و هشتم جولای

«تقویم تاریخ ششم مرداد»

2010 July 28

مریم / رادیو کوچه

maryam.m@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • 1368 خورشیدی – هم‌زمان با برگزاری انتخابات همه‏پرسی اصلاح قانون اساسی، انتخابات پنجمین دوره ریاست جمهوری برگزار شد که در این میان آیت‏اله هاشمی‌رفسنجانی با کسب بیش از پانزده میلیون و پانصد و سی و هفت هزار رای از مجموع کل شانزده میلیون و چهارصد و سی و نه هزار رای اخذ شده، به عنوان رییس جمهوری اسلامی ایران انتخاب شد.
  • 1308 قمری – بازداشت و تبعید «سیدجمال‏الدین اسدآبادی» به دستور «ناصرالدین شاه». سیدجمال‌الدین اسدآبادی در شعبان سال 1217 خورشیدی در اسدآباد همدان به دنیا آمد. وی در ده سالگی هم‌راه پدر به قزوین رفت و در مدت دو سال، در حوزه‏ی علمیه‏ی آن شهر، به فراگیری علوم اسلامی پرداخت. سیدجمال الدین سپس عازم تهران شد و در کلاس درس آقا سیدمحمدصادق طباطبایى‌همدانی حاضر شد و توسط وی ملبس به لباس روحانیت شد. سپس راهی نجف شد و در محضر شیخ انصاری به کسب علوم تفسیری، حدیث، فقه، اصول، کلام، منطق، فلسفه، ریاضی، طب و نجوم همت گماشت. سپس راهی هندوستان شد. وی در آن‌جا به سلطه‏ی انگلیس بر هند پی برد و به مقابله علیه آن پرداخت.
  • 1818 میلادی – درگذشت «گاسپار مونژ» ریاضی‏دان شهیر فرانسوی و مبتکر هندسه ترسیمی. او پسر یک کاسب دوره‏گرد بود و خود نیز تا شانزده سالگی به کار اشتغال داشت. اما پس از مدتی به تحصیل روی آورد و از دانشگاه فارغ‌التحصیل شد. گاسپار در نوجوانی نقشه بزرگی از کشورش ساخته بود که مورد توجه دولت فرانسه قرار گرفت. از این‌رو، آن‌را در فرمانداری به دیوار نصب کردند و همین مسئله باعث فرستادن او به دانشگاه شد. مونژ به مطالعه بعضی از شاخه‏های هندسه، جانی دوباره بخشید و کار وی نقطه شروع شکوفایى فوق‏العاده آن رشته در سده نوزدهم بود.
  • 1878 میلادی – امضای معاهده «برلین» بین دول اروپایی. در پی امضای قرارداد «سن‌استفانو» که به جنگ‏های روس و عثمانی در اواخر قرن نوزدهم پایان داد و بر اساس آن بخش‏هایى از مناطق تحت حاکمیت عثمانی به روسیه واگذار شد، معاهده تاریخی برلین در پایان کنگره‏ای به همین نام، میان نمایندگان کشورهای روسیه، آلمان، فرانسه، انگلیس و اتریش به امضا رسید. دستور کار این کنگره، تجدیدنظر در پیمان سن‌استفانو بود و برنامه‏ریزی و مسوولیت آن هم برعهده بیسمارک، صدراعظم آلمان قرار داشت.
  • 1976 میلادی – وقوع زلزله در شرق چین. در 28 جولای 1916 زمین‌لرزه شدیدی در شهر «تانگ‌شان» در شرق چین به وقوع پیوست. این زلزله، 7.9 درجه در مقایس ریشتر قدرت داشت و بیش از 600 هزار نفر کشته و صدها هزار مجروح و آواره بر جای نهاد، هر چند مقام‏های چین تلفات این زلزله را نزدیک به 250 هزار نفر ذکر کردند. این دومین زلزله بزرگ چین در قرن بیستم و هم‏چنین بزرگ‏ترین زمین‌لرزه این کشور به حساب می‏آید که باعث مرگ 830 هزار تن شده بود.
  • 636 میلادی – درپی کشته شدن «رستم فرخزدا» یکی از ژنرال‌های ایران به دست اعراب مسلمان و افتادن درفش کاویان ــ پرچم ارتش ــ به دست آنان، یزدگرد سوم آخرین شاه ساسانی ایران به اصرار بزرگان کشور جلسه مشورتی در عمارت سلطنتی (طاق کسرا) تشکیل داد تا پیشنهادهای تازه شنیده شود. در این جلسه پیشنهاد شد که راه حل، انتقال فوری پایتخت از تیسفون به استخر است. تا آن زمان این نخستین بار بود که پرچم کاویان تصرف شده بود.
  • 1914 میلادی – امپراتوری اتریش به صربستان اعلان جنگ داد و به این ترتیب جنگ جهانی اول آغاز شد زیرا که روسیه به کمک کشور هم‌نژاد خود صربستان شتافت و آلمان نیز برای دفاع از هم‌نژادان اتریشی خود در برابر روسیه وارد جنگ شد. اروپا از سال‌ها قبل از این با تشکیل اتحادیه‌های نظامی دوگانه برای جنگ آماده می‌شد که مورخان این دوره را «دوران صلح مسلح» نوشته اند.
  • 1586 میلادی –  کشت سیب زمینی در اروپا آغاز شد.
  • 2004 میلادی – «حامد کرزای» رییس‌جمهوری موقت افغانستان احمدضیا مسعود برادر احمدشاه رهبر مقتول مجاهدان شمال به عنوان معاون اول و کریم خلیلی از قوم شیعه هزاره را به عنوان معاون دوم خود در انتخابات نهم اکتبر 2004 کرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,