Saturday, 18 July 2015
24 June 2021
سوت- پرواز پرسپولیس با شماره 10 دایی

«استارت سرخ‌ها با پیروزی»

2010 July 28

محمدرضا / رادیوکوچه

mohamadreza@koochehmail.com

به‌گزارش خبرگزاری فارس، دیدار تیم‌های پرسپولیس و تراکتورسازی در ورزشگاه آزادی و در حضور حدود 40 هزار تماشاگر آغاز شد و تیم پرسپولیس توانست با نتیجه یک بر صفر تراکتورسازی تبریز را شکست دهد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

غلامرضا رضایی در دقیقه 46 و درست بعد از آغاز نیمه دوم برای پرسپولیس گل‌زنی کرد تا سرخ‌پوشان تهرانی با همین تک گل به‌برتری برسند و سه امتیاز اول را در لیگ برتر کسب کنند.

درگیری لفظی تماشاگران دو تیم از ابتدای مسابقه آغاز شد و در اواخر مسابقه نیز تماشاگران تراکتورسازی برخی از صندلی‌های ورزشگاه را شکستند و آن‌ها را به کنار زمین پرتاب کردند و برخی از آن‌ها را نیز آتش زدند.

استفاده از الفاظ نامناسب از سوی تماشاگران دو تیم تلویزیون را وادار به قطع صدای ورزشگاه آزادی کرد به‌طوری‌که گزارشگر داخل استودیو دقایق زیادی از نیمه دوم را گزارش کرد.

اعتراض نامتعارف تماشاگران تراکتورسازی بعد از این‌که معتقد بودند باید یک پنالتی به سود تراکتورسازی گرفته ‌شود شدت گرفت و تا پایان مسابقه ادامه داشت. بلندگوی ورزش‌گاه‌ بارها از تماشاگران خواست که آرامش خود را حفظ کنند اما آن‌ها به این مسئله توجهی نداشتند. طرف‌داران تراکتورسازی هم‌چنین شعارهای ناشایستی علیه پرسپولیس سر دادند، البته هواداران پرسپولیس نیز پس از گل برتری از الفاظ ناشایستی استفاده کردند و علیه تراکتور شعار دادند.

در پی شعارهای نامتعارف تماشاگران در نیمه دوم، شبکه 3 سیما مجبور به قطع صدای ورزشگاه و عادل فردوسی پور شد که بازی را گزارش می‌کرد. این برای اولین بار در چند سال اخیر بود که صدای گزارشگر ورزشگاه به‌دلیل شعار تماشاگران قطع شد.

این‌ درحالی بود که روز گذشته صدا و سیما دلیل قطع صدای بازی پرسپولیس و تراکتورسازی را مسایل حاشیه‌ای اعلام کرد، مستنداتی وجود دارد که نشان می‌دهد قطع صدای ورزشگاه به دلیل مشکلات فنی بوده است .

ماجرا از آن‌جا شروع شد که در هنگام پخش بازی پرسپولیس و تراکتورسازی صدای پخش شده از استادیوم چندین بار قطع شد. پیمان یوسفی مجری برنامه لیگ برتر هر چند بعد از اولین قطعی صدا ، به خاطر مسایل فنی از مردم عذرخواهی کرد اما در دفعات بعدی اعلام کرد که ناسزا گویی تماشاگران دلیل اصلی این اتفاق بوده است، نه دلالیل فنی.

در حالی که یکی از دست اندرکاران واحد سیار حاضر در ورزشگاه در بین دو نیمه به خبرنگار جهان ورزش گفته بود: «چون بازی اول است هنوز سیستم صوتی درست نشده و به‌همین دلیل صدای رو به روی جایگاه در تلویزیون پخش نمی‌شود.»

آماده نبودن سیستم صدا برداری بازی هم خیلی راحت سبب شد که زمان شعار دادن‌ها مجبور به قطع صدا شوند. همیشه در پخش مستقیم مسابقات لیگ برتر میکروفن گزارشگر از میکروفون‌های تماشاگران جداست به‌همین دلیل وقتی که شعاری در استادیوم داده می‌شود مسوولان خودشان صدای ورزشگاه را کم می‌کنند.در حالی که در این بازی مسوولان تلویزیون با کم کاری موفق نشده بودند سیستم‌های خود را نصب کنند و حتی میکروفون‌های همیشگی را داشته باشند و با شعار دادن تماشاگران شوکه شدند.

پخش نشدن شعارهای داخل استادیوم تصمیمی است که مسوولان صدا وسیما از چندین سال قبل گرفته‌اند. حالا معلوم نیست چرا مسوولان صدا وسیما به‌خاطر اشتباه خودشان حاضر به‌ عذر‌خواهی نیستند و همه چیز را گردن تماشاگران می‌اندازند.

در پی این اتفاق مصطفی محبی مدیر روابط عمومی ورزشگاه آزادی گفت: «تمام خسارت‌های وارده به ورزشگاه از سوی هواداران تراکتورسازی بود، هواداران تیم تراکتورسازی در طول بازی به‌ تجهیزات، تاسیسات و صندلی‌های ورزشگاه آزادی به‌شدت آسیب رساندند.» وی ادامه داد: «تمامی این خسارت‌ها در جایگاه هواداران تیم تراکتورسازی بوده و میزان خسارت‌ها را بررسی و به سازمان لیگ اعلام خواهیم کرد.

علی دایی پس از برتری یک بر صفر برابر تراکتورسازی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: «بازی بدی نبود، نیمه اول را خوب شروع نکردیم و فقط دو سه موقعیت گل‌زنی را بدست آوردیم اما در نیمه دوم بازی را خیلی خوب شروع کردیم در مجموع از نتیجه بازی راضی هستم.»

وی ادامه داد: «چهار، پنج بازیکن ثابتی که امروز کنار هم در تیم بازی می‌کردند از ابتدای تمرینات کنار هم نبودند و طبیعی بود که هماهنگی کامل نداشتند. بازی سخت و نفس‌گیری بود که خوشبختانه پیروز شدیم. بازی‌های اول معیار خوبی برای قضاوت تیم‌ها نیست.»

سرمربی پرسپولیس در مورد اردوهای این تیم در آلمان و اردبیل گفت‌: «این اردوها کاملن مفید و برنامه‌ریزی شده بود و بازیکنان ما خودشان را در آن پیدا کردند اما باید با فضای لیگ جلو برویم و در هفته‌های آینده بازیکنان خودشان را بهتر نشان می‌دهند. در مجموع برتر و بهتر از تراکتورسازی بودیم.»

دایی در مورد این‌که حضور سه هافبک در خط میانی پرسپولیس و ناهماهنگی آن‌ها گفت:‌ «مازیار زارع، محمد نوری و کریم باقری برای اولین بار در کنار هم بازی می‌کنند و برای هماهنگی نیاز به زمان بیش‌تری دارند اما آن‌ها هیچ تداخلی با یک‌دیگر در مسابقه نداشتند.»

وی در مورد حضور «تیاگو» اظهار داشت:‌ «از وقتی او به میدان آمد خط میانی پرسپولیس بهتر کار کرد. از خط دفاع تیم نیز بسیار راضی هستم آن‌ها حتا یک موقعیت صددرصد هم به حریف ندادند.»

دایی در مورد عمل‌کرد علیرضا حقیقی در دروازه عنوان کرد:‌ «حقیقی به‌غیر از یک اشتباه عمل‌کرد خوبی داشت. البته آن اشتباه نزدیک بود همه چیز را خراب کند اما در مجموع حقیقی با مدافعان و هافبک‌های دفاعی تیم کاملن هماهنگ بود.»

اما در سوی دیگر فراز کمالوند سر مربی تراکتورسازی پس از شکست یک بر صفر تیمش مقابل تیم پرسپولیس در نشست پس از بازی اظهار کرد: «این بازی کیفیت فنی بالایی نداشت چون تیم‌ها به تازگی از شرایط بدن‌سازی‌ خارج شده بودند اما در هر حال نتیجه‌ بازی می‌توانست مساوی شود. اگرچه تیم تراکتورسازی صاحب موقعیت‌های زیادی نشد، تیم پرسپولیس هم موقعیت چندانی نداشت. پرسپولیس تنها یک موقعیت گل داشت که از آن استفاده کرد.»

وی افزود: «آن گل هم به‌دلیل کم‌تجربگی بازیکنان ما بود که در لحظات ابتدایی نیمه‌ دوم هنوز سازماندهی کافی را به‌دست نیاورده بودند. پرسپولیس پس از آن یک موقعیت بیش‌تر نداشت، ما هنوز به کیفیت فوتبال مدنظرمان نرسیدیم و باید در آینده بهتر شویم.» کمالوند در ادامه گفت:‌ «البته باید بدانید که تراکتورسازی تمریناتش را زمانی آغاز کرد که پرسپولیس تازه از اردوی آلمان برگشته بود، ما در این مسابقه چند بازیکن اصلی‌ را هم در اختیار نداشتیم که تمام این موارد به اضافه سنگینی و سخت بودن نخستین بازی لیگ، شرایط را برای تراکتورسازی دشوار کرد.»

وی درباره رفتار ناشایست هواداران تیمش که در حین بازی بطری‌های آب زیادی را به درون زمین پرتاب کردند و در دقایق پایانی هم صندلی‌های زیادی را به آتش کشیدند، گفت:‌ «نمی‌خواهم رفتار تماشاچیان تراکتورسازی را توجیه کنم، اما هر عملی،‌ عکس‌العمل خود را دارد، زمانی که ما برای تمرین به درون زمین آمدیم طرفداران پرسپولیس حدود 200 بطری آب را به سمت بازیکنان ما پرتاب کردند و طرف‌داران تراکتورسازی هم جوابش را در ادامه کار دادند، رفتار تماشاگران هر دو تیم درست نبود و این هم به دلیل فرهنگ ناسالمی است که در تمام استادیوم‌های ایران وجود دارد.»

محمد نصرتی هم پس از شکست یک بر صفر تیمش برابر پرسپولیس گفت: «دوست دارم کمیته انضباطی این موضوع را بداند که آغازگر درگیری‌های تماشاگران، طرفداران پرسپولیس بودند، آن‌ها هنگام گرم کردن به طرف ما بطری و ساندیس پرت کردند که یکی از آن‌ها به پای من خورد، مقصر حوادث پیش آمده در مسابقه تماشاگران تهرانی بودند اما تعجب می‌کنم چرا پس‌از رفتار پرسپولیسی‌ها نیروی انتظامی به سمت تماشاگران تراکتورسازی رفت.»

کاپیتان تراکتورسازی با انتقاد از قضاوت مسعود مرادی اظهار داشت: «داوری مسابقه فوق‌العاده افتضاح بود، در شروع فصل این شیوه قضاوت می‌تواند برای فوتبال ما مشکل‌ساز شود، در جریان بازی یکی از بازیکنان پرسپولیس با خنده به‌من گفت توپ به‌دستم خورد اما داور آن را ندید. البته مطمئنم مرادی آن را دید ولی توجهی‌ نکرد، بارها از این صحنه در مسابقه پیش آمد، داور خطاهای واضحی را به سود تیم ما نمی‌گرفت و من فقط به او نگاه می‌کردم، این شیوه قضاوت باعث تحریک تماشاگران تبریزی شد، مطمئنم قضاوت داور بر روی تماشاگران دو تیم تاثیرگذار بود.»

نصرتی تاکید کرد: «خودم را جزو خانواده تیم‌های تهرانی می‌دانم و این برد را به پرسپولیس تبریک می‌گویم، نتیجه بازی نشان می‌دهد که آن‌ها بهتر بودند، من هیچ‌وقت رفتار طرفداران تراکتورسازی در این بازی را تایید نمی‌کنم اما تاکید می‌کنم که پرسپولیسی‌ها آغازگر این درگیری‌ها بودند.»

مهاجم تیم فوتبال پرسپولیس هم گفت: «همان طور که گفته بودم برای پرسپولیس گل زدم.» غلامرضا رضایی که توانست در اولین بازی خود با پیراهن پرسپولیس تک گل سه امتیازی این تیم را در خانه به‌ثمر برساند، وی در مورد عمل‌کرد خود در این دیدار گفت: «خوشحالم که توانستیم با برد لیگ را آغاز کنیم، به هرحال بازی اول همیشه سخت بوده است و این برد بسیار روحیه‌بخش خواهد بود.» رضایی در مورد به ثمر رساندن اولین گلش برای پرسپولیس نیز گفت: «خدا را شکر که به قولم عمل کردم و همان‌طور که گفته بودم برای پرسپولیس گل زدم، امیدوارم که این روند در دیدارهای آینده نیز ادامه داشته باشد و بتوانیم به روند رو به ‌رشدمان ادامه دهیم.» رضایی در مورد بازی حریف هم گفت: «تراکتور تیم خوبی بود و عمل‌کرد خوبی برابر ما داشت اما به هرحال ما از فرصت‌هایمان بهتر استفاده کردیم.»

۱۳۸۹ مرداد 6

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,