Saturday, 18 July 2015
21 June 2021

«مجله افغانستان»

2010 July 29

آرین/ دفتر کابل / رادیو کوچه

…………………………………..

 «برای تدارک اکمالات به مسیر آسیای میانه تمرکز می‌کنند»

ناتو می‌گوید پس از مسدود شدن راه اکمالاتی‌اش از مسیر خاک پاکستان، مواد مورد ضرورت‌اش را از طریق آسیا میانه به افغانستان وارد می‌کنند.پاکستان از حدود یک ماه به این سو و در پی کشته شدن شماری از سربازانش در حمله هوایی ناتو، به کاروان‌های ناتو اجازه عبور از خاکش را نمی‌‌دهد.

…………………………………..

 «پاکستان حاضر شد به هیت افغانی اجازه تحقیق را بدهد»

افغانستان می‌گوید پاکستان حاضر شده است به هیت افغانی اجازه بدهد تا در مورد ترور برهان‌الدین ربانی رییس شورای عالی صلح این کشور تحقیق کند. سخن‌گوی رییس جمهوری افغانستان می‌گوید کابینه افغانستان فیصله کرده است تا به زودی هیت افغانی به پاکستان سفر کند.

…………………………………..

 «۷۵۰۰ افغان از زیارت حج بازماندند»

وزارت ارشاد حج و اوقاف افغانستان می‌گوید 7500 تن از زائرین حج به دلایل مختلف از رفتن به عربستان سعودی بازمانده‌اند. این زائران نیز شکایت دارند که وزارت حج به جای ارسال آنان نزدیکان و وابستگان مقامات بلند پایه‌ی دولتی را به زیارت حج ارسال کرده است.

…………………………………..

 «آیساف می‌گوید خشونت‌ها در افغانستان کاهش یافته است»

در حالی که آمار قربانیان در افغانستان در نیمه امسال نسبت به سال گذشته افزایش را نشان می‌دهد، آیساف می‌گوید خشونت‌ها در کشور کاهش یافته است.دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در کابل آمار قربانیان در سال روان نسبت به سال پیش آن 15 درصد افزایش یافته است.

…………………………………..

 «جلوگیری از خشونت علیه بانوان جدی است»

در حالی که نهادهای مدافع حقوق زنان در افغانستان از عدم کاهش خشونت علیه بانوان سخن می‌زنند، دولت افغانستان می‌گوید در این راستا دست‌آوردهای خوبی داشته است. در هفته‌های اخیر رسانه‌ها در افغانستان خبرهای کشته شدن دست کم چهار بانو..

…………………………………..

 «بانو بارکزی با ختم اعتصاب‌اش خواهان رسیدگی به پرونده‌اش شد»

«سیمین بارکزی» نماینده سلب صلاحیت شده‌ی مجلس افغانستان پس از هجده روز اعتصاب غذایی، به این اعتصاب‌اش پایان داد. بانو بارکزی در پی تلاش‌های حکومت و رهبران پیشین جهادی افغانستان به این اعتصاب‌اش به این شرط پایان داد تا به پرونده انتخاباتی‌اش رسیدگی شود.

…………………………………..

 «قربانی می‌شوم تا عدالت زنده بماند»

شماری از نهادهای جامعه مدنی در افغانستان حکومت این کشور را متهم می‌کنند که در مورد اعتصاب غذایی یک نماینده مجلس که سلب صلاحیت شده توجه نکرده است.«سیمین بارکزی» از ده روز به این سو دست به اعتصاب غذایی زده و با وجود اصرار نهادهای جامعه مدنی و حکومت به اعتصاب‌اش ادامه می‌دهد.

…………………………………..

 «افغانستان و فراخوان ۵۹۶ میلیون دلار»

در حالی‌که خشک‌سالی و کمبود مواد خوراکه هزاران خانواده افغان‌ها را تهدید می‌کند، وزارت زراعت افغانستان قرار است امروز فراخوان کمک 596 میلیون دلاری را به کشورهای کمک کننده بسپارد. این کمک‌ها به افراد زیر خط فقر و کشاورزانی که در اثر خشک‌سالی کشاورزی‌شان آسیب دیده است کمک می‌شود.

…………………………………..

 «قاتل استاد ربانی پیام‌آور طالبان بود»

«حامد کرزی» رییس جمهوری افغانستان گفت: «فردی که با انتحار خودش برهان‌الدین ربانی رییس شورای عالی صلح این کشور را ترور کرد، پیام‌آور طالبان بود.» آقای کرزی که امروز در یک نشست خبری در کابل صحبت می‌کرد گفت: «این فرد عامل پیام صوتی از جانب طالبان بود که وی نیز آن را شنیده بود.»

…………………………………..

 «جلو ورود وسایط اضافه‌بار گرفته می‌شود» 

وزارت فواید عامه افغانستان اعلام کرد، پس از این به موترهای با توناژ بلند اجازه داده نمی‌شود در جاده‌های شاهراه‌ها گشت و گذار کنند. هدف از این برنامه مراقبت از جاده‌هایی می‌باشد که در اثر رفت و برگشت موترهای با توناژ بلند تخریب شده ‌است.

…………………………………..

 «جلو اعمار بلندمنزل در شهر کابل گرفته شود»

در پی حمله مهاجمان مسلح از یک ساختمان بر سفارت آمریکا، فرمان‌دهی آیساف و برخی نمایندگان مجلس افغانستان، خواهان توقف ساخت بلند منزل‌ها شدند. آن‌ها می‌گویند در سال‌‌های اخیر شماری از بلندمنزل‌ها در نقاطی اعمار شده که نهادهای امنیتی و دولتی را تهدید می‌کنند.

…………………………………..

 «با تمام موارد این گزارش موافق نیستیم»

وزارت داخله افغانستان گزارش دیده‌بان حقوق بشر را که پلیس محلی این کشور را به نقض حقوق بشر متهم کرده است، بررسی می‌کند.در گزارش دیده‌بان حقوق بشر پلیس محلی افغان به قتل، تجاوز جنسی، بازداشت‌های خودسرانه، آدم‌ربایی و غصب زمین متهم شده‌اند.

…………………………………..

 «زندانیان در بازداشت‌گاه‌های افغانستان شکنجه نمی‌شوند»

بی بی سی به نقل از گزارش سازمان ملل متحد نوشته است که در زندان‌های افغانستان بر علاوه شکنجه زندانیان، حتا به آنان شوک برقی داده می‌شود. اما «ژنرال بسم‌اله محمدی» وزیر داخله کشور امروز در یک نشست خبری مشترک با سرپرست ریاست امنیت ملی این گزارش را بی‌اساس خواندند.

…………………………………..

 «به جای سیاست به تعلیم و آموزش رو بیاورید»

«حامد کرزی» رییس جمهوری افغانستان در دومین اجلاس عمومی شورای عالی جوانان افغان از جوانان خواست تا به جز از تعلیم و آموزش به چیزی دیگری فکر نکنند.

…………………………………..

 «از مخالفان می‌خواهیم دست از برادر‌کشی بردارند»

آقای کرزی خطاب به مخالفان دولت گفت: «یک بار دیگر از هم‌وطنان خود می‌خواهیم تا سلاح‌شان را به زمین گذاشته به جای خرابی وطن و کشته فرزندان این وطن بیایند و به صلح بپیوندند و برای فرزندان این کشور خدمت کنند.»

…………………………………..

 «نیاز به امضای توافق‌نامه تازه با آیساف دیده می‌شود»

«نور‌الحق علومی» نماینده پیش مجلس و تحلیل‌گر نظامی گفت: «به دلیل مشکلات در توافق‌نامه فعلی، نیاز جدی احساس می‌شود تا افغانستان با آیساف توافق‌نامه جدیدی را امضا کند.»

…………………………………..

 «نگرانی از بروز بحران در افغانستان»

در حالی که نزدیک به یک سال از برگزاری انتخابات مجلس نمایندگان افغانستان می‌گذرد، اما با گذشته هر روز تنش‌های این انتخابات افزایش می‌یابد. در پی برگزاری این انتخابات شماری از نامزدان راه نیافته …

…………………………………..

 «افزایش نگرانی از کمبود مواد خوراکی در افغانستان»

کشاورزان در افغانستان می‌گویند به دلیل خشک‌سالی حاصلات للمی آنان متضرر شده است. این کشاورزان می‌گویند اگر به روستانشینانی که تنها منبع عاید‌شان کشاورزی است کمک نشود، زمستان با کمبود مواد خوراکی مواجه خواهند شد.

…………………………………..

 «در افغانستان از بازی‌های المپیک ۲۰۱۲ تجلیل شد»

«محمدظاهر اغبر» رییس کمیته ملی المپیک افغانستان گفت: «ورزش‌کاران افغانستان با وجودی که مانند ورزش‌کاران دیگر کشورها از امکانات و فکر آرام بر خوردار نیستند، اما تلاش می‌کنند تا به این المپیک راه یابند.»

…………………………………..

 «برای مسوولیت‌گیری بیش‌تر، باید نیروهای افغان تجهیز شوند»

در حالی که مسوولیت‌های امنیتی هفت محل از نیروهای بین‌المللی به نیروهای افغان سپرده شد، مقامات امنیتی افغان خواهان تشدید کمک‌های جهانی می‌باشند وزیر داخله افغانستان: «نیروهای امنیتی افغان می‌توانند، امنیت کشور‌شان را به عهده بگیرند.»

…………………………………..

 «همسایه‌های افغانستان باید به تصمیم این کشور احترام بگذارد»

«یوشکس ویگادس» سفیر اتحادیه اروپا در کابل با اشاره به نگرانی برخی از کشورهای همسایه افغانستان در مورد امضای پیمان راهبردی آمریکا با افغانستان گفت، این تصمیم را مردم و دولت افغانستان می‌گیرد و باید به آن احترام شود.

…………………………………..

 «پس از ۲۰۱۴ نیز با پولیس افغانستان هم‌کاری می‌کنیم»

ناتو می‌گوید: «تلاش‌ها برای رشد ظرفیت پلیس افغانستان افزایش یافته است و این روند تا پس از سال 2014 نیز ادامه خواهد داشت.»مقامات ناتو می‌گویند در دوسال اخیر پیش‌رفت‌های خوبی در بخش کمیت و کیفیت پلیس افغانستان به وجود آمده است.

…………………………………..

 «تروریستان جنگ را از جنوب به شرق افغانستان برده‌اند»

وزارت دفاع افغانستان اعلام کرد تمرکز تروریستان داخلی و خارجی از جنوب به شرق افغانستان بیش‌تر شده است. بیش‌تر نقاط شرق افغانستان کوهستانی و هم‌مرز با پاکستان می‌باشد و مقامات افغان می‌گویند در نا‌امنی‌های این مناطق تروریستان پاکستانی، عرب و چیچینیایی نقش دارند.

…………………………………..

«راکت پراکنی باید هرچه زودتر متوقف شود»

حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان در گفت‌و‌گو با مقامات پاکستانی بار دیگر خواهان توقف موشک پراگنی از خاک آن کشور به افغانستان شد. هیت پاکستانی نیز به رییس جمهوری افغانستان وعده هم‌کاری را داده است.

…………………………………..

 «نیازی به مداخله نهادهای بین المللی در افغانستان نیست»

حکومت افغانستان اعلام کرد مشکل به وجود آمده میان نهادهای قضایی و مجلس نمایندگان این کشور راه حل قانونی دارد و نیاز به مداخله نهادهای بین المللی نیستدر پی اعلام نتیجه کار دادگاه ویژه و حذف 62 نامزد مجلس به اتهام تقلب، مجلس نمایندگان این تصمیم را غیر قانونی دانست.

…………………………………..

 «صدها حمله تروریستی پیش از اجرا جلوگیری می‌شود»

ریاست امنیت ملی افغانستان می‌گوید با رشد ظرفیت این اداره، شماری زیادی از حملات تروریستی پیش از اجرا جلوگیری می‌شود. لطف‌اله مشعل سخن‌گوی ریاست امنیت ملی افغانستان گفت، در کنار مشاوران بین‌المللی نقش اصلی را در موفقیت آنان، متخصصان سابق این اداره بازی می‌کند.

…………………………………..

 «تهدید مواد مخدر از تروریزم خطرناک‌تر است»

در حالی که آمار معتادان مواد مخدر در افغانستان رو به افزایش است، وزارت مبارزه با مواد مخدر این کشور اعلام کرد تنها یک درصد این معتادان را تداوی می‌تواند.

…………………………………..

 «پاکستان باید در مبارزه با تروریزم کارهای بیش‌تری کند»

«اندرس فوگ راسموسن» دبیرکل ناتو که پس از گفت‌و‌گو با حامدکرزی رییس جمهوری افغانستان در یک نشست خبری مشترک در کابل گفت: «شورشیان و تروریستان در مرزهای افغانستان و پاکستان فعال‌اند و برای نابودی آنان تلاش‌ها بیش‌تر شود.»

…………………………………..

 «قوای هوایی افغانستان هنوز فعال نشده است»

با نزدیک شدن به آغاز برنامه انتقال امنیت از نیروهای بین‌المللی به نیروهای افغان، وزارت دفاع این کشور بار دیگر از عدم تجهیز قوایی هوایی ابراز نگرانی کرد. بر اساس توافق دولت افغانستان و جامعه جهانی قرار است انتقال امنیت، تا حدود دو ماه دیگر آغاز شود.

…………………………………..

«اگر دادگاه ویژه لغو نشود، بحران به وجود می‌آید»

هم‌زمان با نزدیک شدن پایان کار دادگاه ویژه انتخاباتی در افغانستان، نمایندگان مجلس این کشور بار دیگر خواهان لغو این دادگاه شدند. نمایندگان مجلس از آغاز ایجاد این دادگاه آن را غیر‌قانونی خوانده و تصمیم‌های آن را غیر‌قابل قبول می‌خوانند.

…………………………………..

«با مرگ بن‌لادن تغییری در تشکیلات القاعده به وجود نخواهد آمد»

«انجنیر احمدشاه احمدزی» یکی از رهبران پیشین جهادی افغانستان است که در زمان جهاد این کشور، به صفت معاون حزب اتحاد اسلامی به رهبری «عبدالرب رسول سیاف» کار می‌کرد.

…………………………………..

«با استعفای وزیر دفاع، تروریستان به هدف می‌رسند»

وزارت دفاع افغانستان اعلام کرد جنرال عبدالرحیم وردک وزیر دفاع این کشور استعفا نمی‌دهد، زیرا با استعفای وی تروریستان به هدف می‌رسند.

…………………………………..

«افزایش نگرانی از نفوذ شورشیان در میان پلیس و ارتش افغانستان»

مقامات نهادهای امنیتی در افغانستان می‌گویند مخالفان در صدد نفوذ در صفوف ارتش و پلیس این کشورند، اما با تدابیری که در نظر گرفته شده موفق نمی‌شوند.

…………………………………..

«نیروهای پلیس تا ختم سال به ۱۴۰ هزار می‌رسد»

با نزدیک شدن برنامه انتقال امنیت از نیروهای بین‌المللی به نیروهای افغانی، وزارت داخله افغانستان جلب و جذب جوانان به صفوف پلیس را افزایش داده است.

…………………………………..

«کشت کوکنار در سال روان کاهش می‌یابد»

وزارت داخله افغانستان اعلام کرد در سال روان کشت کوکنار در کشور افزایش نه، بلکه کاهش خواهد یافت. این ادعا بر عکس نگرانی‌هایی است که پیش از این از سوی اداره مبارزه با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد (UNODC) و وزارت مبارزه با مواد مخدر افغانستان در مورد افزایش کشت کوکنار در سال روان ابراز شده بود.

…………………………………..

«سفیر پیشین بریتانیا در ایران، نماینده جدید ناتو در افغانستان»

ماموریت «مارک سیدویل» نماینده ارشد ملکی ناتو در افغانستان ختم شد و «سایمن گاس» سفیر پیشین بریتانیا در ایران به حیث نماینده جدید آن به کار آغاز کرد.

…………………………………..

«پولیس در مهارکردن خشونت‌ها ضعیف عمل کرده است»

تحلیل‌گران عمل‌کرد پولیس افغانستان را در مهار کردن خشونت‌ها در راه‌پیمایی‌های اخیر که در آن به شمول هفت کارمند سازمان ملل متحد ده‌ها افغان کشته شدند، ضعیف می‌خوانند.

…………………………………..

«نتیجه کانکور افغانستان اعلام شد»

با اعلام نتیجه کانکور در ا فغانستان، از بیش از 117 هزار داوطلب حدود 41 هزار تن موفق شده‌اند. حدود هفتاده و پنج هزار نفر در کانکور امسال بی‌نتیجه اعلام شده است و وزارت تحصیلات عالی افغانستان می‌گوید حدود 2500 این افراد را نیز جذب کند.

…………………………………..

«شصت درصد قربانیان مین‌ کودکان‌اند»

در هر ماه چهل افغان در اثر انفجار مین‌ و مهمات منفجر نشده کشته می‌شوند که 60 درصد آن را کودکان تشکیل می‌دهد. بیش‌تر این مین‌‌ها مربوط به جنگ‌های گذشته بوده و با وجود فعالیت ده‌ها موسسه مین‌ پاکی، هنوز هم ماهانه صدها تن در اثر انفجار مین‌ جان داده و یا اعضای بدن‌شان را از دست می‌دهند.

…………………………………..

«سال جدید تعلیمی در افغانستان آغاز شد»

حامدکرزی رییس جمهور افغانستان با به صدا در آوردن زنگ معارف، آغاز سال تعلیمی 1390 را اعلام کرد. وی از مخالفان طالبان خواست تا مانع مکتب رفتن دانش آموزان نشده و مکاتب را آتش نزنند، زیرا این اقدام مخالف تمام موازین اسلامی و اخلاقی است.

…………………………………..

«افزایش چهل و چهار درصدی کشتار سربازان ارتش افغانستان»

وزارت دفاع افغانستان می‌گوید آمار کشته‌شدگان سربازان ارتش این کشور در سال روان خورشیدی چهل و چهار درصد افزایش یافته است. این در حالیست که هنوز حدود یک هفته به ختم سال 1389 خورشیدی باقی مانده و در روزهای اخیر نیز نیروهای امنیتی افغان مورد اهداف حملات مخالفان قرار گرفته است.

…………………………………..

«برای اولین بار اسکی دختران در بامیان»

برای اولین بار شماری از دختران افغان در ولایت بامیان افغانستان به اسکی‌بازی شروع کردند. این برنامه اسکی‌بازی زنان، توسط دفتر ساحوی سازمان ملل متحد (UNAMA) در بامیان، دفتر ایکوتوریزم ولایت بامیان و شرکت توریستی راه ابریشم دایر شده است.

…………………………………..

«اسناد و شواهد در مورد مداخله ایران وجود دارد»

شماری از نمایندگان مجلس افغانستان می‌گویند ایران در تجهیز و آموزش شورشیان در این کشور دست دارد. این نمایندگان بر سخنان اخیر وزیر داخله این کشور انتقاد کردند که گفته است هیچ اسناد و شواهدی علیه مداخله ایران ندارد.

…………………………………..

«از کشتار غیرنظامیان توسط سربازان کشورش پوزش‌خواهی کرد»

رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا که به کابل سفر کرده است از کشته شدن مردم ملکی در عملیات نیروهای آمریکایی در افغانستان پوزش‌خواهی کرد. وی که تا ‌وقت شام دیروز در نشست خبری مشترک با حامد کرزى رییس جمهوری افغانستان صحبت می‌کرد، مخالفین حکومت افغانستان را مسوول ٨٠ درصد کشتار غیر‌نظامیان در این کشور خواند.

…………………………………..

«آمار کشته شدگان نیروهای خارجی در افغانستان از مرز هفتاد گذشت»

به گزارش سایت (icasualties) از آغاز سال روان میلادی تا کنون 73 سرباز خارجی در افغانستان کشته شده‌اند که 47 تن شان سربازان آمریکایی می‌باشند. این وب سایت که تلفات سربازان خارجی را در افغانستان و عراق را ثبت می‌کند، 10 تن از کشته شدگان را سربازان بریتانیایی و 16 سربازان دیگر را مربوط به کشورهای عضو ناتو ثبت کرده است.

…………………………………..

«تلاش‌ها برای ترویج موسیقی سنتی»

طبله، دوتار، رباب و آرمونیه آلاتی‌اند که موسیقی محلی افغانستان را می‌سازند. هرچند در سال‌های اخیر جوانان افغان به جای فراگرفتن موسیقی محلی افغانستان بیش‌تر به موسیقی غربی علاقه‌مند شده‌اند، اما تلاش‌های برای احیا و ترویج موسیقی محلی در این کشور نیز جریان دارد.

…………………………………..

«افزایش تلاش‌ها برای جلب مخالفان دولت افغانستان به صلح»

در حالی که مخالفان دولت افغانستان در این اواخر اهداف ملکی را هدف قرار می‌دهند، حکومت این کشور تلاش‌های صلح و گفت‌و‌گو با مخالفان را ا فزایش داده است.

…………………………………..

«آمادگی کامل برای دفع حملات بهاری طالبان وجود دارد»

مسوولان نهادهای امنیتی در افغانستان می‌گویند، آنان برای دفع حملات بهاری طالبان آمادگی کامل دارند. از چندی به این سو فرماندهان نظامی افغان و قوای بین‌المللی بهار سال آینده خورشیدی را خونین پیش‌بینی می‌کنند، اما در این اواخر و پیش از فرا رسیدن بهار حملات طالبان افزایش یافته است.

…………………………………..

«افزایش علاقه‌مندی به تجلیل از روز عاشقان»

تجلیل از روز عاشقان (valentine day) در افغانستان از چند سال به این سو در میان جوانان مروج شد و در این روز به نامزد، خانم و دوستان‌شان هدایان رد و بدل می‌شود.

…………………………………..

«به لغو دادگاه اختصاصی انتخابات رای دادند»

نمایندگان مجلس در افغانستان ایجاد دادگاه اختصاصی انتخابات را غیر‌قانونی خوانده و به لغو آن رای دادند. این نمایندگان هم‌چنان مصوبه‌ای را تصویب کردند و در آن از رییس جمهوری کرزی خواهان لغو این دادگاه شدند.

…………………………………..

«حکومت در تلاش تضعیف مجلس نمایندگان است»

تحلیل‌گران افغان می‌گویند کارکرد ده روز نخست مجلس نمایندگان این کشور نشان می‌دهد که این مجلس در ماه‌ها و سال‌های آینده با چالش‌های جدی داخلی هم‌راه خواهد بود.

…………………………………..

«افغان‌ها انتخابات مجلس نمایندگان را خوب برگزار کردند»

هرچند انتخابات افغانستان با اتهامات تقلب و تخطی هم‌راه بود، جامعه جهانی و اتحادیه اروپا همواره از آن حمایت کرده است. پس از گشایش مجلس نمایندگان افغانستان که توام بود با تنش‌های میان حکومت و نمایندگان، اتحادیه اروپا از آن استقبال کرده است.

…………………………………..

«بمب‌های دل‌خراش و روزنه امید»

درست 9 سال پیش در روزهای هفتم و هشتم ماه اکتبر بود که سکوت کابل را صدای بمب‌های هواپیماهای آمریکایی شکست و پای‌گاه‌های طالبان را هدف قرار دادند.

…………………………………..

«ورود محموله مواد انفجاری از ایران به افغانستان»

پلیس در استان نیمروز در جنوب‌غرب افغانستان یک محموله بزرگ مواد انفجاری را که از کشور ایران به خاک افغانستان وارد شده بود، کشف کرد.

…………………………………..

«نه کشته و سی زخمی بر جا گذاشت»

در اثر انفجارات پی هم شب گذشته در استان کندهار در جنوب افغانستان، 9 تن کشته و 30 نفردیگر زخمی شدند. مسوولان وزارت داخله افغانستان انفجارات شب گذشته را سه مورد عنوان می‌کنند، اما برخی از شاهدان می‌گویند کندهار شب گذشته شاهد پنج انفجار بود.

…………………………………..

«هیچ زندانی افغانی در گوانتانامو باقی نمانده است»

دادستان کل افغانستان می‌گوید 650 شهروند افغان که در بازداشت‌گاه گوانتانامو زندانی بودند، آزاد و یا به زندان‌های افغانستان انتقال شده است.

…………………………………..

«یک مقام کمیسیون انتخابات افغانستان بازداشت شد»

پلیس افغانستان یک مقام بلند پایه کمیسیون مستقل انتخابات این کشور را به اتهام تقلب در انتخابات بازداشت کرد. مقامات پلیس در استان خوست امروز اعلام کردند شهزاده حسن رییس کمیسیون مستقل انتخابات در آن استان را بر اساس دستور وزارت داخله بازداشت کرده‌اند.

…………………………………..

«ما مانع نشر هیچ گزارشی نشده‌ایم»

در هفته جاری روزنامه لی تیمپس سویس گزارش داد که سازمان ملل متحد در پی درخواست دولت افغانستان این گزارش 300 صفحه‌ی را به‌دلیل این که از برخی افراد شامل در حکومت افغانستان نام برده شده بود، نشر نکرده است.

…………………………………..

«استرالیا به تعهداتش در افغانستان پابند است»

نخست‌وزیر استرالیا در یک سفر غیرمترقبه به افغانستان سفر کرد و با حامدکرزی رییس‌جمهوری این کشور دیدار و گفت‌و‌گو کرد. جولیا گلارد نخست وزیر استرالیا پیش از دیدار با حامد کرزی با سربازان استرالیایی در استان ارزگان افغانستان نیز دیدار دو ساعته داشت.

…………………………………..

«چهارکشته و بیست‌و‌پنج زخمی»

در اثر واژگون شدن یک اتوبوس مسافربری در جنوب‌غرب افغانستان، 4 تن به شمول دو کودک کشته شدند. هم‌چنان در این رویداد و 25 تن دیگر به شمول مردان، زنان و کودکان زخمی شده‌اند.

…………………………………..

«معرفی کارمندان متقلب به نهادهای عدلی و قضایی»

در پی انتقادات نامزدان و نهادهای ناظر از دست داشتن کارمندان کمیسیون برگزاری انتخابات افغانستان در تقلب، این کمیسیون نیز این موضوع را پذیرفت. انتخابات مجلس نمایندگان افغانستان دو هفته پیش برگزار شد.

………………………………….

«تشکیل شورای عالی صلح بی‌نتیجه است»

گروه طالبان در واکنش به اعلام اعضای شورای عالی صلح، کار این شورا را بی‌نتیجه خوانده و یک‌بار دیگر خواهان خروج نیروهای خارجی از افغانستان شده است.در اعلامیه طالبان نگاشته شده صلح و امنیت، نیاز اساسى همه شهروندان است .

…………………………………

«اعلام اعضای شورای صلح در افغانستان»

دولت افغانستان روز گذشته اعضای شورای عالی صلح را که قرار است با طالبان گفت‌و‌گو کند اعلام کرد. بیش‌تر اعضای این لیست را رهبران جهادی، علمای دینی، برخی از وزرا بر حال کابینه و چندتن از اعضای سابق گروه طالبان تشکیل می‌دهد.

…………………………………

«طالبان نباید مانع مدرسه‌رفتن کودکان افغان شوند»

حامدکرزی رییس‌جمهوری افغانستان از خانواده‌ها خواست با وجود مشکلات امنیتی بگذارند تا فرزندان‌شان برای آموزش به مدارس بروند. آقای کرزی که امروز در یک محفلی تعلیمی صحبت می‌کرد گفت ریشه مشکلات افغانستان در بی‌سوادی بوده.

………………………………..

«یک مقام دولتی و چهار تن دیگر کشته شدند»

صبح امروز در یک حمله انتحاری در افغانستان، کاظم‌ اله یار معاون استاندار غزنی با سه عضو خانواده و یک محافظ‌ش کشته شد. مقامات محلی می‌گویند هم‌چنان شماری از افراد غیرنظامی نیز در این روی‌داد زخمی شده‌اند، اما تا هنوز شمار دقیق زخمی‌شدگان معلوم نیست.

…………………………………

«یک فرمانده طالبان کشته و یک نفر دیگرشان بازداشت شد»

آیساف در یک اعلامیه گفته است فرمانده طالبان که در استان پکتیکا کشته شد عزیزاله نام داشت و در اختطاف و قتل دو سرباز آمریکایی که در ماه جولای در استان لوگر کشته شدند دست داشته است.

………………………………….

«یک خانم بریتانیایی و چهار هم‌کار افغانش را ربودند»

افراد مسلح یک شهروند بریتانیایی را که در یک نهاد خیریه آمریکایی کار می‌کرد با چهار هم‌کار افغان‌اش در شرق افغانستان اختطاف کردند. این خانم بریتانیایی لیندا نام دارد و روز گذشته هنگامی که برای افتتاح یک پروژه از استان ننگرهار به استان کنر رفته بود، اختطاف شد.

………………………………….

«از سرنوشت نا معلوم یک خبرنگار زندانی ابراز نگرانی کرد»

انجمن آزاد روزنامه‌نگاران افغان در شمال کابل از بازداشت و وضعیت نا‌معلوم یک روزنامه‌نگار افغان که هفته گذشته از سوی ریاست امنیت ملی این کشور بازداشت شده است ابراز نگرانی کرد.

…………………………………

«دستگیری دو فرمانده طالبان و یک ماین‌گذار»

یک فرمانده طالبان در استان پکتیا و یک فرمانده دیگر این گروه و یک ماین‌گذار در استان هلمند در جنوب افغانستان بازداشت شدند. جنرال محمود معاون ریاست امنیت ملی استان هلمند گفته است که این افراد از روستای ناوه آن ولایت و با مقداری مواد انفجاری دستگیر شده‌اند.

………………………………….

«کاغذپران‌ها به پرواز درآورده شدند»

به کمک اداره انکشافی ایالات متحده امریکا (USAID) برنامه کاغذپران بازی (بادبادک بازی) در شهر کابل برگزار شد. حدود هزار کاغذپران از سوی (USAID) به علاقمندان کاغذپران بازی توزیع شد، که در این کاغذپران‌ها تساوی حقوق زن و مرد، مبارزه با فساد اداری و حق دست‌رسی به‌عدالت شعار داده شده بود.

……………………………………

«روزنامه‌نگارهای بازداشت‌شده باید آزاد شوند»

حامد کرزی رییس‌جمهوری افغانستان به وزارت اطلاعات و فرهنگ این کشور دستور داد تا علت بازداشت سه خبرنگار افغان را روشن کرده و در آزادی آنان اقدام کند. در روزهای اخیر دو خبرنگار تلویزیون الجزیره از سوی نیروهای آیساف و یک خبرنگار دیگر افغان توسط نیروهای امنیت ملی افغانستان دستگیر شدند.

………………………………….

«ژاپن پنجاه میلیون‌دلار به افغانستان کمک می‌کند»

ژاپن کمک پنجاه میلیون دلاری را برای تسریع روند صلح و ادغام مجدد مخالفان به دولت افغانستان اعلام کرد. توافق‌نامه این کمک میان حضرت عمر زاخیلوال و شیگوگی هیروکی سفیر ژاپن در کابل روز گذشته به امضا رسید.

………………………………….

«سه خبرنگار افغان بازداشت شدند»

بازداشت سه خبرنگار افغانی در هفته جاری سبب نگرانی روزنامه‌نگاران و نهادهای مدافع روزنامه‌نگاری شده است. در این هفته یک خبرنگار افغان در استان کاپیسا از سوی نیروهای امنیتی افغان، یک خبرنگار افغانی تلویزیون الجزیره در کندهار و یک خبرنگار دیگر الجزیره در استان غزنی از سوی آیساف دستگیر شده‌اند.

………………………………….

«به جنگ نه و به صلح بلی باید گفته شود»

از ۲۱ سپتامبر روز جهانی صلح با برگزاری جشن کاغذپران بازی (بادبادک بازی)، کنسرت، مسابقات ورزشی و آزاد ساختن کبوتران در افغانستان استقبال شد. این برنامه از جانب بیش از بیست نهاد جامعه مدنی در یکی از تپه‌های شهر کابل ترتیب شده بود و در آن صدها مرد، زن، جوانان و کودکان اشتراک نموده بودند.

…………………………………

«ثبت صدها شکایت از تقلب در انتخابات افغانستان»

کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی در افغانستان از دریافت صدها مورد شکایت از تقلب در انتخابات مجلس نمایندگان این کشور خبر داد. احمد ضیا رفعت عضو و سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی امروز گفت ۱۳۸۸ شکایت تحریری در دفاتر این کمیسیون ثبت شده است. وی افزود این شکایات از جانب نامزدان و رای دهندگان است و آنان در حال حاضر این شکایات را دسته بندی می‌کنند.

…………………………………..

«۹ سرباز آیساف در افغانستان کشته شدند»

صبح امروز ۹ سرباز بین‌المللی در افغانستان در اثر سقوط یک چرخ‌بال نیروهای آیساف کشته شدند. دفتر مطبوعاتی آیساف با نشر خبرنامه‌ی نگاشته است که این روی‌داد در جنوب افغانستان رخ داد و دو سرباز دیگر آیساف، یک سرباز ارتش افغانستان و یک غیرنظامی آمریکایی نیز در این روی‌داد زخمی شده‌اند. در اعلامیه آمده است که زخمی‌های این روی‌داد به شفاخانه آیساف انتقال شده است.

………………………………….

«سه کارمند کمیسیون انتخابات کشته و هشت نفر آزاد شدند»

طالبان سه کارمند کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان را که قبلن به اسارت گرفته بودند، به قتل رسانده و در یک رویداد دیگر هشت کارمند دیگراین کمیسیون را آزاد کردند. افراد طالبان در روز انتخابات سه کارمند کمیسیون مستقل انتخابات را از استان بلخ در شمال افغانستان ربودند.

………………………………….

«میلیون‌ها افغان به پای صندوق‌های رای رفتند»

امروز دومین انتخابات پارلمانی افغانستان پس از سقوط طالبان در افغانستان برگزار شد و قرار است میلیون‌ها نفر رای‌شان را به صندوق‌ها بریزند. اشتراک زنان نیز در شماری از استان‌های امن چشم‌گیر بوده، اما در بعضی مناطق ناامن اندک است.

…………………………………..

«بدون نگرانی در انتخابات شرکت کنید»

حامد کرزی رییس‌جمهوری افغانستان از شهروندان افغان خواست تا بدون هیچ نگرانی در انتخابات شرکت کنند. آقای کرزی گفت آرزو دارد مردم در هر گوشه و کنار کشور به مراکز رای‌دهی رفته و بدون زور و پول به نامزدان دلخواه‌شان رای بدهند.

………………………………….

«دوازده عضو ستاد انتخاباتی یک نامزد گروگان گرفته شدند»

طالبان در استان بادغیس در غرب افغانستان ۱۲ عضو ستاد مبارزات انتخاباتی یک نامزد را گروگان گرفته اند. جنرال سیداحمد سامع فرمانده پلیس استان بادغیس، گفته است که این روی‌داد، ساعت ٧ شب گذشته به وقوع پیوسته است.

…………………………………………..

«پنج نگهبان یک شرکت سرک‌سازی کشته شدند»

طالبان با حمله بر نگهبانان یک شرکت سرک‌سازی در مسیر استان‌های غزنی و پکتیای افغانستان پنج تن را کشتند. جنرال زاهد فرمانده پلیس استان غزنی گفت با حمله طالبان بر نگهبانان این شرکت سرک‌سازی میان آنان یک ساعت درگیری جریان داشت.

…………………………………………

«محرومیت دو نامزد مجلس در افغانستان»

کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی افغانستان، برای اولین‌بار دو نامزد مجلس نمایندگان این کشور را به‌دلیل ارتکاب جرایم قتل و قاچاق موادمخدر از اشتراک در انتخابات محروم کرد.

………………………………………..

«معرفی دو رسانه افغانی به دادستانی»

وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان یک تلویزیون خصوصی و یک سایت خبری را به دادستانی معرفی کرد و به شماری از رسانه‌های خصوصی دیگر و شبکه‌های کیبلی نیز هشدار داد.وی هشدار داد اگر این رسانه‌ها به نشر این‌گونه برنامه‌ها ادامه بدهند، ابتدا مجازات نقدی شده.

…………………………………………

«سیزده زخمی در کنسرت فرهاد دریا»

در جریان کنسرت فرهاد دریا آوازخوان مشهور افغانی و سفیر صلح سازمان ملل متحد برای افغانستان، یک انفجار رخ داد و سبب زخمی شدن ۱۳ نفر شد.این کنسرت در ورزشگاه استان هرات برگزار شده بود، هزاران نفر شرکت کرده بودند که خانم‌ها نیز حضور داشتند.

…………………………………………

«هزاران تن در افغانستان فریاد‌های اله‌اکبر سر دادند»

هزاران تن از ساکنان استان هرات در غرب افغانستان، شب گذشته با بالا رفتن بر پشت بام منازل‌شان به شکرانه لغو سوختاندن قرآن کریم در آمریکا فریادهای اله‌واکبر سر دادند.

………………………………………..

«دو کشته و هشت زخمی بر اثر انفجار مین»

خودرو یک خانواده در استان کندهار افغانستان با ماین برخورد کرده و در نتیجه پدر و مادر این خانواده کشته و شش کودک‌شان زخمی شدند. این رویداد بعدازظهر روز گذشته در روستای ناآرام ژیری استان کندهار در جنوب افغانستان رخ داد.

………………………………………..

«کشته‌شدن یک فرمانده و پنج تن از طالبان»

در یک عملیات مشترک شبانه از سوی نیروهای افغان و آیساف در استان ننگرهار افغانستان، پنج طالب به شمول یک فرمانده محلی آنان کشته شدند. این فرمانده طالبان مسوولیت ناامن‌سازی را در استان ننگرهار در شرق افغانستان به عهده داشته است.

………………………………………..

«افغانستان۹ سال پس از حمله یازده سپتامبر»

یازدهم سپتامبر نه سال از حملات القاعده بر مرکز تجارت جهانی و پنتاگون در آمریکا می‌گذرد، حمله‌یی که آمریکا را واداشت تا علیه حکومت طالبان در افغانستان اقدام نظامی کند.

……………………………………….

«آرزو دارم طالبان دست از برادرکشی بردارند»

آقای کرزی پس از ادای نماز عید فطر در صحبتی که در مقر ریاست جمهوری این کشور با خبرنگاران داشت خطاب به رهبر طالبان گفت که دست از برادر کشی برداشته و سبب مرگ زنان، کودکان و جوانان افغان نشود.

…………………………………….

«آمریکا باید جلو آتش زدن قرآن را بگیرد»

امروز پنج شنبه شماری از نمایندگان پارلمان افغانستان به دولت آمریکا هشدار داد تا جلو سوختاندن قرآن کریم را بگیرد، زیرا این عمل سبب دشمنی جهان اسلام با آن کشور خواهد شد.

………………………………………….

«ما برنده جنگ هستیم»

ملا محمدعمر رهبر طالبان با ارسال پیام عیدی از شورشیان تحت فرمانش خواسته است به افرادی ملکی آسیب نرسانند. این پیام رهبر طالبان در آستانه عید سعید فطر، از طریق پست الکترونیکی به خبرنگاران فرستاده شده است.

…………………………………………

 «برگزاری دومین انتخابات پارلمانی افغانستان نشانه پیش‌رفت است»

منوچهر متکی وزیر خارجه ایران که وارد کابل شده است در دیدار با حامد کرزی رییس‌جمهوری افغانستان برگزاری دومین انتخابات پارلمانی این کشور را موفقیت عنوان کرد.

……………………………………….

 «دو کشته و دو زخمی برجا گذشت»

در یک حمله انتحاری در استان بغلان دو تن کشته و به شمول یک فرمانده محلی یک تن دیگر زخم برداشت. جنرال احمدجان مدیر مبارزه با تروریزم فرماندهی پلیس استان بغلان گفت که این حمله انتحاری صبح امروز در ناحیه سوم شهر پلخمری مرکز آن استان رخ داد.

……………………………………….

 «قهرمان جام رمضان در پاکستان»

تیم کرکیت جوانان افغانستان شب گذشته با شکست تیم (A.O Blues) از پاکستان به قهرمانی جام رمضان رسید. این جام که به نیز یاد می شود همه ساله از سوی وزیر ورزش ایالت سند پاکستان میان تیم‌ها برتر .کرکیت آن کشور برگزار می‌شد.

……………………………………….

 «معاون اتحادیه روزنامه‌نگاران افغان کشته شد»

افراد ناشناس «سیدحامد نورى» از روزنامه‌نگاران سابقه‌دار و معاون اتحادیه روزنامه‌نگاران افغانستان را شب گذشته با ضربات چاقو به قتل رساندند. وابستگان آقای نوری می‌گویند وی با هیچ کسی دشمنی نداشته و نمی‌دانند کی در قتل وی دست داشته است.

……………………………………….

 «خبرنگار ربوده شده جاپانی در افغانستان آزاد شد»

کوسوکه تسونیوکا (Kosuke Tsuneoka) خبرنگارجاپانی که هشت ماه قبل در مسیر شاه‌راه کندزـ بغلان در شمال شرق افغانستان ربوده شده بود، رها شد. وی علاوه کرد معلومات آن‌ها نشان می‌دهد که این خبرنگار، ۴١ ساله دارای صحت می‌باشد.

………………………………………

 «تلفات غیرنظامیان چهل درصد کاهش یافته است»

زمری بشری سخنگوی وزارت امور داخله افغانستان امروز در یک نشست خبری در کابل گفت: در هفته که گذشت۵۱ فرد ملکی کشته و ۷۴ تن دیگر زخمی شده‌اند.قای بشری علاوه کرد در هفته که گذشت ۳۱ پلیس کشته و ۵۷ تن دیگر آنان زخمی شده‌اند.

…………………………………….

 «چهار پلیس افغان و سه فرد ملکی  کشته شدند»

پس از ظهر امروز در اثر یک انفجار در استان کندز در شمال شرق افغانستان، چهارسرباز پلیس و سه غیر نظامی جان باختند. هدف این انفجار کاروان سربازان پلیس افغانی بود.

……………………………………

 «فرمانده پلیس استان فراه در افغانستان جان به سلامت برد»

صبح امروز خودروی فرمانده پلیس استان فراه در غرب افغانستان با بمب جاسازی شده در کنار جاده برخورد کرد، اما وی جان به سلامت برد. محمدفقیر عسکر، فرمانده پلیس فراه پس از وقوع این حادثه گفت در این رویداد به خودش و محافظانش آسیبی نرسیده.

………………………………….

«مبارزه با تروریزم برای افغانستان و آمریکا ضروری است»

رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا شام روز گذشته وارد کابل شد و با حامد کرزی رییس‌جمهوری افغانستان دیدار کرد. این دو مقام در یک کنفرانس خبری نیز ظاهر شده و بر ادامه مبارزه جدی با تروریزم تاکید کردند.

………………………………….

 «دو فرد انتحارکننده در غرب افغانستان کشته شدند»

دو مرد انتحار کننده زمانی که قصد ورود به استانداری فراه در غرب افغانستان را داشتند، هدف گلوله پولیس قرار گرفته کشته شدند. محمدفقیر عسکر فرمانده پولیس استان فراه گفت که این روی‌داد ظهر روز گذشته رخ داد.

………………………………….

 «کشته شدن یک نامزد انتخاباتی افغانستان»

یک مقام دولت افغانستان گفت که افراد مسلح ناشناس روز شنبه یکی دیگر از نامزدهای انتخابات مجلس را در غرب این کشور به قتل رسانده‌اند. این چهارمین نامزدی است که قبل از انتخابات ۲۷ شهریور مجلس افغانستان به قتل می‌ رسد.

…………………………………..

 «من هندو هستم، اما هندوی افغانستانی»

پس از سقوط حکومت طالبان در افغانستان، قرار است دومین انتخابات مجلس نمایندگان در این کشور حدود یک ماه بعد برگزار شود. در انتخابات مجلس نمایندگان افغانستان نزدیک به ۲۵۰۰ نفر نامزد شده‌اند که ۴۰۰ نفرشان خانم‌ها می‌باشند.

…………………………………..

 «مسمومیت ده‌ها دانش‌آموز دختر در افغانستان»

هفتاد دانش آموز دختر یک مدرسه در شهر کابل پایتخت افغانستان مسموم شده و به بیمارستان انتقال شدند. این دانش آموزان هنگام که مصروف آموزش بودند بوی سمی در فضای مدرسه به مشام‌شان رسیده است.

…………………………………..

 «یک سرباز افغان و دو سرباز آیساف کشته شدند»

در پی تبادل گلوله میان یک سرباز افغان و نیروهای آیساف در استان بادغیس در غرب افغانستان، یک پولیس افغان و دو سرباز اسپانیایی آیساف کشته شدند.این برخورد صبح امروز چهارشنبه رخ داد.

………………………………….

 «هیچ پولی به خارج انتقال نداده‌ام»

حمدولی کرزی رییس شورای استان کندهار و برادر رییس‌جمهوری افغانستان، اتهامات روزنامه واشنگتن پست مبنی بر انتقال میلیون‌ها دالر به امارات را رد کرد. آقای کرزی اتهامات وارده بر خود را حرف‌هاى خیالى خواند.

…………………………………..

 «ترکمنستان هزارتن آرد به افغانستان کمک می‌کند»

ترکمنستان همسایه غربی افغانستان وعده داد به مناسبت ماه رمضان، یک هزار تن آرد را به افغانستان مساعدت مى‌کند. این وعده را قربان‌قلی بردی‌محمدوف رییس‌جمهوری ترکمنستان بیان کرده است.

………………………………….

 «محروم شدن ده نامزد انتخابات»

کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی افغانستان ۱۰ نامزد انتخابات مجلس نمایندگان این کشور را به دلیل عدم استعفا از شغل‌های دولتی‌شان از حق اشتراک در انتخابات محروم کرد.

………………………………….

 «سخنان جنرال سه ستاره آمریکایی اشتباه است»

وزارت دفاع افغانستان پایین بودن سطح کیفی ارتش ملی این کشور را رد کرد.جنرال کالدویل آموزگاز پیشین ارتش افغانستان در مصاحبه با مجله اکونومنست بریتانیا گفته در تشکیل ارتش افغانستان نسبت به کیفیت به کمیت بیش‌تر توجه شده است.

………………………………….

 «جمع‌آوری اعانه برای کودکان پرورشگاه‌ها»

گروهی از جوانان افغان موسوم به گروه «هدیه» برای جمع‌آوری اهانه برای کودکان پرورشگاه‌های افغانستان نمایشگاه نقاشی و نمایش عکس را در کابل برگزار کردند. در این نمایشگاخ نقاشی‌های کودکان یک پرورشگاه به نمایش گذاشته شد .

……………………………………

 «حمایت کری از لغو کمپنی‌های امنیتی»

جان کری رییس کمیته روابط بین‌المللی سنای آمریکا با حامد کرزی رییس‌جمهوری افغانستان روی مبارزه با فساد اداره و مبارزه با تروریزم گفت‌وگو کرد. کرزی دستور داد تا چهارماه آینده فعالیت کمپنی‌های امنیتی در افغانستان متوقف شود.

…………………………………

 «راه‌یافتن ناقضان حقوق‌بشر به مجلس افغانستان»

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان می‌گوید به دلیل خلای قانونی، شماری از افراد متهم به جنایات جنگی برای انتخابات مجلس نمایندگان این کشور نامزد شده‌اند.

………………………………

 «افزایش تهدیدات علیه کارمندان امدادرسانی در افغانستان»

هم‌زمان با تجلیل از روز جهانی امدادرسانی، دفتر نمایندگی سیاسی سازمان ملل متحد در کابل از افزایش حملات بر کارمندان امداد‌رسانی خبر داده است.

…………………………………

 «تحریم جشن استقلال افغانستان»

خبرنگاران در کابل تهیه گزارش از مراسم جشن ۲۸ اسد/مرداد روز استقلال افغانستان را تحریم کردند. این جشن در مقر وزارت دفاع افغانستان برگزار شد و یک روز قبل نیز به خبرنگاران کارت‌های مخصوص برای اشتراک در جشن توزیع شده بود.

…………………………………

 «یک فرمانده طالبان با دوازده تن دیگر کشته شدند»

نیروهای ناتو در یک اعلامیه از کشته شدن دوازده طالب به شمول یک فرمانده آن گروه در استان لوگر خبر داده است.

………………………………..

 «بیش از ۹۰۰ مرکز رای‌دهی در انتخابات باز نمی‌شود»

فضل احمد معنوی رییس کمیسیون انتخابات افغانستان عصر روز چهارشنبه در یک نشست خبری گفت این مراکز مربوط به ۲۵ استان می‌باشد و تنها در ۹ استان هیچ مرکز رای دهی بسته نمی‌شود.

………………………………..

 «راه پیمایی در افغانستان علیه ناتو»

امروز صدها تن از ساکنان استان ننگرهار در شرق افغانستان در اعتراض به کشته شدن دو فرد ملکی از سوی سربازان ناتو دست به راه‌پیمایی زدند. آنان شاهراه کابل – ننگرهار را نیز به روی ترافیک بسته نموده و شعارهای مرگ بر آمریکا، مرگ بر اوباما و مرگ بر کرزی سر دادند.

……………………………….

 «چهار آدم‌ربا دستگیر و یک کودک گروگان آزاد شد»

نیروهای امنیتی افغان، چهار آدم ربا را دستگیر کرده و پسر یک تاجر را از بند آنان آزاد کردند.آدم ربایان موتورسیکلت سوار، حدود دو هفته پیش این کودک را از شهر کابل ربوده و در بدل رهایی وی از خانواده‌اش خواهان ۵۰۰ هزار دلار امریکایی شده بودند..

………………………………

 «تلفات نیروهای بین‌المللی در افغانستان از مرز دوهزار تن گذشت»

ناتو امروز با نشر خبرنامه‌ی از کشته‌شدن یک سرباز این نیروها در غرب افغانستان در اثر انفجار ماین خبر داده است. وحید عمر سخن‌گوی رییس‌جمهوری افغانستان آمار ارایه شده را تکان دهنده خواند.

……………………………….

 «سنگ‌سار یک مرد و زن توسط طالبان»

طالبان یک مرد و یک زن را به اتهام داشتن رابطه نامشروع جنسی در استان کندز افغانستان سنگ‌سار کردند. این روی‌داد در روستای دشت ارچی استان کندز محلی که طالبان بر آن تسلط دارد، دو روز پیش رخ داده است.‌

………………………………

 «پنج غیرنظامی افغان کشته شدند»

ناتو مسوولیت مرگ پنج غیرنظامی افغان را که در یک حمله هوایی در جنوب افغانستان کشته شده بودند به‌عهده گرفت. ناتو با انتشار یک اعلامیه‌ی گفته است این روی‌داد هفته گذشته در شهر لشکرگاه مرکز استان هلمند زمانی رخ داد که نیروهای آنان مورد حمله طالبان قرار گرفته و آنان نیز به عملیات هوایی پرداختند.

………………………………

 «کاهش ۶۱ درصدی صادرات میوه تازه افغانستان»

صادرات میوه تازه‌ی افغانستان در سه ماه نخست سال روان خورشیدی ۶۱ درصد کاهش یافته است. سیلاب‌های اخیر در پاکستان، بلند‌بردن‌‌های گمرکی از طرف حکومت پاکستان بر صادرات افغانستان، از جمله دلایل کاهش صادرات میوه در افغانستان است.

………………………………

 «شکست اسکاتلند برابر تیم ملی کرکت افغانستان»

تیم ملی کرکت افغانستان در مسابقات جام انترکانتننتال در بازی چهار روزه تیم ملی میزبان اسکاتلند را شکست داد. این بازی‌ها میان چهار تیم افغانستان، اسکاتلند، کنیا و زیمبابوی به میزبانی اسکاتلند برگزار شده است.

………………………………..

 «تطبیق قانون شریعت اسلامی در افغانستان»

شورای علمای افغانستان پس از سه روز بحث با نشر اعلامیه‌ی خواهان تطبیق قانون شریعت اسلامی در کشور شده است. در اعلامیه هم‌چنین برای جلوگیری از فساد اداری و اخلاقی و تهاجم فرهنگی تقاضا شده است.

…………………………………..

 «ده کشته و ده‌ها زخمی در کابل»

شاهدان عینی می‌گویند درگیری بین کوچی‌ها (عشایر) و ساکنان غرب کابل پایتخت افغانستان دست کم ده کشته و ده‌ها زخمی بر جا گذاشت. اما مقامات رسمی رقم کشته شده‌گان و زخمی‌های این رویداد را کم‌تر از آن می‌گویند.

…………………………………

 «استقبال از درخواست سازمان عفو بین‌المللی در افغانستان»

شماری از نهادهای مدافع حقوق بشر و نماینده‌گان مجلس افغانستان از درخواست سازمان عفو بین‌الملل مبنی بر محاکمه جنایت‌کاران جنگی استقبال کردند.

…………………………………

 «در ماه رمضان دست به خشونت نزنید»

حامد کرزی رییس‌جمهوری افغانستان از مخالفان دولت‌اش خواست تا در ماه رمضان دست از جنگ و خشونت بردارند. آقای کرزی از مخالفان دولت‌اش خواسته تا در ماه مبارک رمضان از خون‌ریزی دست کشیده و بگذارند تا مردم با فکر آرام به عبادت بپردازند.

………………………………..

 «طالبان گزارش سازمان‌ملل‌متحد را بی اساس خواند»

امروز گروه طالبان در واکنش به گزارش اخیر سازمان‌ملل‌متحد مبنی بر افزایش تلفات ملکی واکنش نشان داده و این گزارش را نادرست خوانده است.

…………………………………..

 «رشد کمی سربازان ارتش افغانستان قابل تمجید است»

جنرال دیوید پترویوس فرماندهی عمومی ناتو و آیساف در افغانستان، پیش‌رفت سریع کمیت ارتش افغانستان را تمجید کرد.

…………………………………..

 «حمله انتحاری در کابل دو تن را کشت»

دو مهاجم انتحاری عصر روز گذشته سه‌شنبه خود را در مقابل یک کمپنی امنیتی خصوصی در شهر کابل انفجار داده و بر علاوه خود آنان باعث مرگ دو تن و زخمی‌شدن یک تن دیگر گردیدند.

…………………………………..

 «آغاز برنامه جدید فرهاد دریا برای جوانان افغان»

فرهاد دریا هنرمند مشهور افغانی و سفیر صلح سازمان ملل متحد برای افغانستان، امروز از آغاز برنامه جدیدش تحت نام «زندگی زیباست» برای جوانان خبر داد.

………………………………….

 «ادامه کار موسسه آی‌ای‌ام در افغانستان»

رییس (IAM) اعلام کرد با وجود کشته‌شدن هشت کارمند خارجی و دو کارمند افغان آن موسسه به کارشان در افغانستان ادامه می‌دهند. جمعه گذشته شش کارمند آمریکایی، یک کارمند انگلیسی، یک کارمند آلمانی و دو هم‌کار افغان این موسسه در استان بدخشان افغانستان کشته شدند.

…………………………………….

 «افزایش آمار خودسوزی در هرات»

مقامات محلی استان هرات در غرب افغانستان می‌گویند آمار خودسوزی‌ها در سال روان نسبت به سال گذشته ۴۱ درصد افزایش یافته است. اکثریت این موارد خودسوزی مربوط به زنان و دختران بوده و گاه گاهی پسران و مردان نیز دست به خودسوزی می‌زنند.

………………………………………

 «آزادی ۲۰ نفر از زندان بگرام»

نیروهای آمریکایی ۲۰ زندانی افغان را روز گذشته از بازداشتگاه بگرام در افغانستان آزاد کردند. در بازداشتگاه بگرام که مربوط به نیروهای آمریکایی است، افراد مظنون به هم‌کاری با گروه طالبان و القاعده زندانی می‌باشند.

…………………………………….

 «قتل یک بیوه ۴۸ ساله توسط طالبان»

طالبان در افغانستان یک خانم بیوه ۴۸ ساله را به جرم داشتن ارتباط جنسی با یک مرد به قتل رساندند. این رویداد روز گذشته در یکی از ساحات تحت تسلط طالبان در استان بادغیس در شمال‌غرب افغانستان رخ داد.

……………………………………..

 «سیلاب در افغانستان جان ده‌ها تن را گرفت»

جاری شدن سیلاب در افغانستان جان نزدیک به صد تن را گرفت. این سیلاب‌ها از دو هفته به این سو در پی بارش باران در شماری از استان افغانستان بر علاوه تلفات جانی خسارات مالی را نیز به ساکنان روستاها و زارعان وارد کرده است.

…………………………………….

 «افزایش ۶ درصدی سرمایه گذاری در افغانستان»

اداره حمایت از سرمایه‌گذاری در افغانستان (AISA) اعلام کرد میزان سرمایه‌گذاری در این کشور افزایش یافته است. نوراله دلاوری رییس اداره حمایت از سرمایه‌گذاری در افغانستان می‌گوید در هشت ماه اول سال روان میلادی، میزان سرمایه‌گذاری‌های خارجی و داخلی شش درصد افزایش یافته است.

………………………………………

 «کمپین‌های امنیتی خصوصی در اعمال تروریستی دست دارند»

حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان خواهان توقف فعالیت کمپنی‌های امنیتی خصوصی شد. وی که امروز در انستیتوت خدمات ملکی افغانستان حضور یافته بود، گفت سربازان کمپنی‌های امنیتی شب‌ها به دزدی و اعمال تروریستی دست می‌زنند.

……………………………………..

 «صلح را به قیمت نظام طالبانی نمی‌خواهیم»

در حالی که تلاش‌ها برای گفت‌و‌گو با طالبان در افغانستان شدت یافته، نگرانی در میان فعالان جامعه مدنی و حقوق زنان نیز افزایش یافته است. فعالان نهادهای جامعه مدنی می‌گویند در گفت‌و‌گو با مخالفان دولت حقوق زنان و آزادی بیان نباید قربانی شود، زیرا طالبان به این ارزش ها ارج نمی‌گذارند.

………………………………………..

 «سفر حامد کرزی رییس‌جمهوری افغانستان به ایران»

هدف از این سفر شرکت در نشست سه‌جانبه می‌باشد که میان افغانستان، ایران و تاجکستان قرار است در تهران برگزار شود. اجندای این نشست را روابط تجاری میان افغانستان، ایران و تاجکستان، راه‌برد مبارزه با قاچاق موادمخدر و هم‌کاری‌های منطقه تشکیل می‌دهد.

…………………………………………

 «محکومیت ده سال زندان برای جنرال افغانی»

برای اولین بار یک جنرال بلند رتبه پولیس افغانستان به اتهام هم‌کاری با قاچاق‌بران موادمخدر به ده سال زندان محکوم شد. این جنرال پولیس متهم است که با قاچاق‌بران موادمخدر هم‌کاری داشته و در یک مورد ۷۰۰۰ دلار از آنان رشوه گرفته است.

……………………………………….

 «سارقان مسلح شش محافظ یک بانک را سر بریدند»

روز گذشته دوشنبه سارقان مسلح با کشتن شش محافظ نماینده‌گی یک بانک خصوصی در افغانستان، سه صد هزار دلار را به سرقت بردند. این روی‌داد شب گذشته در شهر مزار شریف مرکز استان بلخ در شمال افغانستان رخ داد.

………………………………………

 «محرومیت شش نامزد انتخابات مجلس»

شش نامزد انتخابات مجلس نمایندگان افغانستان از نامزدی محروم شدند. کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی افغانستان، شش نامزد مجلس نمایندگان را به‌دلیل این که از وظایف دولتی‌شان استعفا نداده بود از حق نامزدی محروم کرد.

…………………………………….

 «نگرانی از تاثیرات منفی خروج سربازان هالندی»

با آغاز خروج نیروهای هالندی از استان ارزگان در جنوب افغانستان، شماری از تحلیل‌گران و شهروندان افغانستان ابراز نگرانی می‌کنند.

…………………………………….

 «پنج کودک در افغانستان کشته شدند»

یک بمب گذار انتحاری که بر یک خودرو سوار بود، صبح امروز در استان کندهار خود را انفجار داده و سبب مرگ پنج تن گردید. وزارت داخله افغانستان گفته است کشته‌شد‌‌گان این روی‌داد کودکان می‌باشد و یک مرد نیز زخم برداشته است.

……………………………………

 «جولای ماه خونین یا پر دست‌آورد»

در حالی‌که رسانه‌های افغانستان جولای را ماه خونین برای سربازان آمریکایی عنوان کرده‌اند. فرماندهی نظامی مشترک افغان و ناتو امروز یک‌شنبه با نشر گزارشی، مدعی شده که در جریان ماه جولای ۳۳۰ شورشی را دستگیر کرده و بیش از شصت شورشی دیگر را در جریان عملیات به قتل رسانده‌اند.

……………………………………

 «سه تن کشته در زمین فوتبال کندوز»

یک بمب‌گذار انتحاری شام‌گاه روز شنبه به وقت محلی خودش را در یک میدان فوتبال در استان کندز در شمال افغانستان انفجار داد.

…………………………………….

 «خودکشی ۲۳۰۰ زن و دختر افغان درسنین ۱۵ تا ۴۰»

ازدواج‌های اجباری، افسردگی‌ها و خشونت‌های خانوادگی از دلایل عمده خودکشی در افغانستان خوانده می‌شود. فیض‌اله کاکر مشاور صحی ریاست جمهوری افغانستان امروز در یک کنفرانس خبری گفت در پی تحقیق در مورد خود‌کشی‌های زنان به این ارقام تخمینی دست یافته است.

…………………………………….

 «مرگ چهار غیرنظامی در کابل»

در اثر تصادم یک خودروی نیروهای آمریکایی با یک خودروی غیرنظامیان در شهر کابل چهار فرد ملکی کشته و دو تن دیگر زخمی شدند. این حادثه بعدازظهر روز جمعه در سرک میدان هوایی کابل رخ داد.

……………………………………

 «افغان‌ها به مد و فیشن علاقه خاصی دارند»

با وجود جنگ و بحران‌های مختلف در افغانستان، مردم این کشور مد و فیشن را نیز فراموش نکرده‌اند .افغانستانی‌ها در واقعیت به مود فیشن علاقه زیادی دارند و تا جای که توانایی اقتصادی دارند کوشش می‌کنند از مود فیشن به دور نمانند.

…………………………………..

 «جسد دومین سرباز آمریکایی پیدا شد»

مقامات محلی در استان لوگر در افغانستان می‌گویند جسد دومین سرباز ناپدید شده آمریکایی پیدا شده است. جسد این سرباز آمریکایی را روستایان بره‌کی برک استان لوگر روز چهارشنبه از یک دریاچه پیدا کرده‌اند.

………………………………….

 «دو کشته و یک زخمی»

امروز در اثر انفجار مواد جا‌سازی شده در یک موترسایکل در استان کندهار، یک دختر خورد سن و یک خانم کشته شده و یک دختر کوچک دیگر زخم برداشت.

…………………………………..

 «درخواست حمله به طالبان توسط قوای بین‌المللی»

قوای بین‌المللی باید پناه‌گاه‌های تروریستان در خارج از کشور را هدف قرار بدهد. رییس‌جمهوری افغانستان از قوای ایتلاف خواست تا مراکز طالبان و تروریستان در خارج از این کشور را مورد حمله قرار بدهند.

………………………………….

 «درخواست کمک کمیسیون برگزاری انتخابات افغانستان»

کمیسیون برگزاری انتخابات افغانستان از مخالفان دولت و کشور‌های همسایه خواست تا در برگزاری انتخابات پارلمانی این کمیسیون را کمک کند.

……………………………….

«۲۵ کشته و ۲۷ نفر زخمی»

صبح امروز چهارشنبه بر اثر انفجار بمب در جنوب‌غربی افغانستان ۲۵ شهروند این کشور کشته و ۲۷ نفر دیگر زخمی شده‌اند. به گفته مقامات محلی استان نیم‌روز هدف از قراردادن این بمب کنار جاده‌ای عبور نیروهای ناتو از این منطقه اعلام شده است.

…………………………….

 «پیدا شدن جسد یک سرباز آمریکایی»

جسد یکی از دو سرباز ناتو که روز جمعه گذشته در استان لوگر افغانستان از سوی طالبان ربوده شده بود، پیدا شده است. ناتو در یک اعلامیه که لحظات قبل منشتر کرده گفته است جسد این سرباز را در پی عملیات جستجو از استان لوگر پیدا کرده‌اند.

…………………………….

 «حکم توقف نشرات یک تلویزیون خصوصی»

شورای وزیران افغانستان تلویزیون خصوصی «امروز» را به تفرقه افگنی میان اقوام و مذاهب این کشور متهم کرده است. مالک و رییس این تلویزیون خصوصی نجیب‌اله کابلی یکی از نماینده‌گان مجلس افغانستان است.

……………………………..

«یک دانشجوی افغان بازداشت شد»

نیروهای امنیت ملی افغانستان یک دانشجوی دانشگاه کابل را به اتهام هم‌کاری با تروریستان دستگیر کرد. ریاست امنیت ملی افغانستان با نشر اعلامیه گفته است که این شخص با گروه جهیش محمد که در پاکستان فعالیت دارد هم‌کاری داشته است.

……………………………

 «قاتلان خبرنگاران در افغانستان مورد پی‌گرد قرار نمی‌گیرند»

یک نهاد ناظر بر فعالیت رسانه‌ها در افغانستان طی گزارشی اعلام کرد با وجود خشونت علیه خبرنگاران در افغانستان، رسانه‌ها در این کشور رشد خوبی داشته است.

…………………………..

 «مبارزه علیه مواد مخدر شدت می‌یابد»

وزارت مبارزه با مواد مخدر افغانستان اعلام کرد پس از این بر علاوه بریتانیا و آمریکا شمار بیش‌تری کشور‌ها، آن وزارت را کمک می‌کند. وزارت مبارزه با مواد مخدر روز گذشته گفت: «طرحی که برای مبارزه با مواد مخدر به کنفرانس بین‌المللی کابل ارایه گردید از سوی جامعه جهانی پذیرفته شد.»

……………………………

 «افزایش حملات تروریستی درافغانستان»

زمری بشری سخن‌گوی وزارت امور داخله کشور امروز در یک نشست خبری گفت: «در هفته اخیر تلفات پلیس و مخالفان دولت نیز افزایش یافته، اما در تلفات افراد ملکی ۶۷ درصد کاهش دیده می‌شود.»

 «عملیات ارتش آمریکا در افغانستان»

دو سرباز آیساف بعد از ظهر روز جمعه در استان لوگر از سوی طالبان ربوده شده‌اند. آیساف با نشر یک اعلامیه گفته است این دو سرباز آنان زمانی که به سوی یک مرکز‌شان روان بودند نا پدید شده‌اند.

……………………………

 «انجام تعهدات دولت بر رشد اقتصادی»

شورای امنیت سازمان ملل متحد از دولت افغانستان خواست تا به تعهدات خود مبنی بر رشد اقتصادی، بهبود امنیت و مبارزه علیه فساد اداری به موقع عمل کند. این مطلب امروز در یک اعلامیه که از سوی دفتر نمایندگی سیاسی سازمان ملل متحد در کابل منتشر شده، آمده است.

…………………………….

 «موانع مبارزات انتخاباتی»

همان‌گونه که تب جنگ در جنوب و شرق افغانستان داغ است، مبارزات انتخابات مجلس نمایندگان این کشور در شمال و مرکز نیز داغ شده است. قرار است در ۲۷ سنبله دومین انتخابات مجلس نمایندگان افغانستان بعد از سقوط حکومت طالبان برگزار شود.

……………………………

 «دولت برای اجرای اعلامیه کنفرانس قوی عمل کند»

صبح امروز پنج‌شنبه واحد تحقیق و ارزیابی افغانستان (AREU) از دولت خواست تا برای عملی‌کردن اعلامیه کنفرانس بین‌المللی کابل با اراده قوی سیاسی عمل کند.

…………………………….

 «کشف اجساد حادثه سقوط هواپیمای پامیر»

روز پنج‌شنبه وزارت دفاع افغانستان اعلام کرد بقایای اجساد ۲۶ نفر را که در حادثه سقوط هواپیمای شرکت پامیر جان باخته بودند، شناسایی کرده‌اند. وی افزود بقایای اجساد افغان‌ها به خانواده‌های‌شان تسلیم داده شده و قرار است اجساد شهروندان خارجی نیز از طریق سفارت‌خانه‌های آن کشور‌ها به خانواده‌های‌شان تسلیم داده شود.

………………………………

 «قرضه دهی به کشاورزان افغان»

به منظور قرضه دهی به کشاورزان افغان، اداره انکشاف بین‌المللی آمریکا (USAID) قرارداد پرداخت ۱۵۰ میلیون دالری را امروز با وزارت زراعت افغانستان امضا کرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , 

۱ Comment