Saturday, 18 July 2015
21 June 2021
میکروفن

«صدا‌های قوی، گوش‌های ضعیف»

2010 July 29

شکوفه / دفتر ترکیه / رادیو کوچه

shokufeh@koochemail.com

شاید شما هم دیده باشید که در تبلیغات آی پاد‌ها و  ام‌پی‌تری‌پلیر‌ها mp3 player فرد بعد از گذاشتن گوشی درون گوش‌اش، دیگر صدای محیط را نمی‌شنوند و با صدای بلندی که درون گوشش پخش می‌شود در دنیای دیگری سیر می‌کند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

لذت شنیدن آهنگ مورد علاقه‌ توسط دستگاه‌های پخش صوت، آن هم در مواردی که صداهای محیط بیرون زیاد و گوش‌خراش هستند و تمایلی به شنیدن آن‌ها نیست، بسیار زیاد است.  این روزها، هم‌زمان با اوج گرفتن رقابت بین شرکت‌های مختلف برای تولید آی پاد‌های گوناگون، رسانه‌های ارتباط جمعی مثل رادیو، تلویزیون و مجلات اینترنتی، مادام بر این تاکید دارند که استفاده از این وسایل، می‌تواند آسیب‌های جدی را به گوش وارد کند.

گوش‌ها اندام شنوایی بدن هستند که وظیفه دریافت صداهای محیط و حفظ تعادل را بر عهده دارند و اختلال و بیماری در هر یک از قسمت‌های بیرونی، میانی و داخلی گوش می‌تواند سبب افت شنوایی خفیف تا ناشنوایی کامل شود، بنابراین برای این که گوش دقیق و سالم داشته باشید، رعایت اصول مراقبت از آن بسیار مهم است.

دکتر «محمدحسین برادران‌فر» با بیان این که سر و صدای بلند از هر نوع، روی گوش تاثیر‌گذار است، می‌گوید: «در قاعده حلزونی شنوایی گوش، فرکانس‌های بالای 4000 و 8000 و در راس حلزونی شنوایی، فرکانس‌های پایین‌تر قابل شنیدن است.»

هم‌چنین به این مسئله اشاره کرده است که: «فرکانس شنوایی فرکانس‌های500 ، 1000 و 2000 است و فرکانس 250 ،4000 و 8000 چندان در مجاورات شنوایی معمولی تاثیری ندارد. ولی فردی که در فرکانس بالا کاهش شنوایی پیدا می‌کند، معمولن صدای زیر را خوب نمی‌شنود و در محیط شلوغ، شنوایی او مناسب نبوده و در محیط آرام، خیلی قابل مشخص شدن نیست.»

توصیه‌ی او برای مصرف کنندگان این وسایل این است: «افراد نباید به صداهای بسیار بلند گوش دهند. در محیط‌هایی که صدا بالاتر از 80 دسی بل است، مثل کارخانجات و مکانی که موسیقی بلند است از گوشی محافظت کننده استفاده شود؛ چرا که در غیر این صورت در طولانی مدت، عصب شنوایی ضعیف ‌شده و ضعیف شدن عصب شنوایی درمان دارویی و جراحی ندارد و فرد فقط می‌تواند از سمعک استفاده کند.

افرادی که از هدفون MP3 player استفاده می‌کنند باید موسیقی را با صدای آهسته گوش دهند، زیرا صدای بلند علاوه بر سردردی که ایجاد می‌کند در دراز مدت باعث کاهش شنوایی حسی و عصبی می‌شود.

«اصوات بلند (شدید) به خصوص اگر فرد مدت طولانی‌تری در معرض آن قرار گیرد سبب آسیب شنوایی شده که این کاهش شنوایی اغلب غیر قابل برگشت است. بنابراین:

هنگام شنیدن موسیقی از زیاد کردن صدای آن اجتناب کنید. درصورتی‌که از هدفون استفاده می‌کنید افزایش صدا آسیب شدیدتری به گوش شما می زند.

اگر در محیط پر سر و صدا ناچار هستید کار کنید، حتمن از «پلاگ‌های» مخصوص گوش و هدفون‌های محافظ گوش استفاده کنید.

اصوات شدید و کوتاه مدت مانند صداهای انفجاری نیز به شدت به گوش و شنوایی شما آسیب می‌رسانند. در صورتی‌که در محیط کاری شما چنین اصواتی وجود دارد نیز از پلاگ‌ها و هدفون‌های محافظ استفاده کنید.

دردها و عفونت‌های گوش را جدی بگیرید و در اسرع وقت به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

درصورت خارش گوش از خاراندن آن پرهیز کرده و به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

از ورود عمدی آب و مواد شوینده مانند شامپوها به داخل مجرای گوش در حین استحمام اجتناب کنید.

از شنا کردن در آب‌های آلوده بپرهیزید.

از گوش پاک کن برای خشک کردن گوش‌ها بعد از هر استحمام اجتناب کنید. بعد از استحمام با جریان دادن هوای گرم و ملایم سشوار به مدت دو دقیقه از فاصله نیم متری به سمت گوش‌ها آن‌ها را خشک کنید.

ضربه به گوش و سر می‌تواند سبب افت شنوایی شما شود.

مصرف بعضی از داروهای تزریقی می‌تواند باعث کاهش شنوایی و حتا کری کامل شود. پزشکان در تجویز این‌گونه از داروها باید نهایت احتیاط را به خرج دهند.»

با هم به گزارش امروز گوش می‌کنیم.

منبع:  p30downloades.persianblog.ir

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,