Saturday, 18 July 2015
19 June 2021
مجله اقتصادی - مروری بر تازه ترین خبرها

«وزیر نفت: ۱۵ میلیون لیتر بنزین تولید می‌کنیم»

2010 July 31

ریحانه  /پاریس/رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

وزیر نفت: 15 میلیون لیتر بنزین تولید میکنیم

مسعود میرکاظمی وزیر نفت از آماد‌ه‌باش مجتمع‌های پتروشیمی برای تولید آزمایشی روزانه بیش از ۱۵ میلیون لیتر بنزین خبر داد و اعلام کرد که با تولید بنزین در داخل زیر بار منت خارجی‌ها نمی‌رویم.

میرکاظمی در مراسم بهره‌برداری از دو طرح پتروشیمی در منطقه عسلویه گفت: امروز می‌توانیم ادعا کنیم که با خودکفایی در تولید بنزین و سایر فرآورده‌های مورد نیاز کشور، ابزار فشار از دست خارجی‌ها گرفته شده است.

خبرگزاری ایلنا به نقل از وزیر نفت خبر داد که  ایران تا سال ۹۲ امکان تولید روزانه ۱۷۰ میلیون لیتر بنزین خواهد داشت که از این میزان، بیش از ۶۶ میلیون لیتر به مصرف داخلی می‌رسد و مابقی صادر خواهد شد.

اظهارات وزیر نفت در شرایطی ایراد می‌شود که چند روز پیش محمود احمدی‌نژاد اعلام کرده بود ایران طی دو روز می‌تواند ۱۷ میلیون لیتر بنزین تولید کند.

با وضع دور جدید تحریم‌ها علیه ایران در شورای امنیت، بسیاری از شرکت‌های بزرگ نفتی و تجاری هم‌کاری خود با تهران را کاهش داده یا کاملن قطع کرده‌اند.

استرالیا هم به جمع تحریم کنندگان نفت و گاز ایران پیوست

استرالیا از تحریم شرکت‌های فعال در نفت و گاز ایران خبر داد.

روزنامه سیدنی مورنینگ هرالد با اعلام این خبر به نقل از استفان اسمیت، وزیر امور خارجه استرالیا  نوشت: «دولت فدرال استرالیا این اقدام را در راستای قطع‌نامه 1929 شورای امنیت سازمان ملل متحد و در چارچوب موارد تعیین شده در آن انجام می‌دهد. استرالیا در ماه ژوئن نیز تحریم‌های مالی و مسافرتی علیه دو شرکت ایرانی اعمال کرده بود.

به گفته اسمیت، تحریم‌های جدید استرالیا شامل حال 98 شرکت و 12 فرد حقیقی می‌شود که در بخش‌های مالی و حمل و نقل ایران فعالیت می‌کنند. هم‌چنین این کشور برای نخستین بار معاملات تجاری خود با بخش‌های نفت و گاز ایران را محدود می‌کند.

سکه چهار هزار تومان ارزان شد

رییس اتحادیه کشوری طلا و جواهر از کاهش 21 دلاری قیمت هر اونس طلای جهانی خبر داد و با اشاره به کاهش 4 هزار تومانی قیمت انواع سکه در بازار داخلی، قیمت سکه طرح جدید را 292 هزار و 500 تومان اعلام کرد.

محمد کشتی‌آرای در گفت‌و‌‌گو با مهر در مورد کاهش قیمت طلا و سکه گفت: «به‌دلیل با ارزش شدن سهام، بسیاری از سرمایه‌گذاران طلاهای خود را به سهام تبدیل کردند که همین امر باعث افزایش عرضه طلا در بازارهای جهانی شده است.»

رییس اتحادیه کشوری طلا و جواهر با بیان این‌که افزایش عرضه نیز باعث کاهش قیمت طلای جهانی شده است، قیمت هر اونس طلای جهانی را یک‌هزار و 164 دلار اعلام کرد و افزود: «قیمت هر اونس طلای جهانی امروز نسبت به روز گذشته با کاهش 21 دلاری مواجه شده است.»

وی قیمت طلای داخلی را نیز تابعی از قیمت طلای جهانی دانست و تصریح کرد: «در پی کاهش قیمت طلا، قیمت هر قطعه سکه نیز در بازار داخلی نسبت به روز گذشته با کاهش 4 هزار تومانی مواجه شده است.

وی در مورد پیش‌بینی وضعیت بازار طلای جهانی و داخلی گفت: «با توجه به کاهش معاملات بورس‌ها و تعطیلات تابستانی شرکت‌ها و موسسات مالی، کاهش قیمت سکه موقتی است.»

تهدید 600 هزار کارمند به اخراج

در پی تصمیم دولت مبنی بر خروج شرکت‌های بزرگ از تهران، «آیین‌نامه اعطای تسهیلات به کارکنان دستگاه‌های اجرایی متقاضی انتقال از شهر تهران» ابلاغ شد.

بر اساس این آیین‌نامه، کارکنانی که حاضر به انتقال اجباری به شهرستان‌ها نباشند در خطر بازنشستگی، بازخریدی، استعفای اجباری و اخراج قرار خواهند گرفت

این تسهیلات که  تمامی کارکنان رسمی، قراردادی، پیمانی و خرید خدمت همه دستگاه‌ها، وزارت‌خانه‌ها و سازمان‌ها را در بر می‌گیرد، شامل واگذاری زمین به قیمت تمام شده و اعطای تسهیلات خرید خودرو، ساخت مسکن، کمک سود متعلق به تسهیلات بانکی، قسط ‌بندی پنج‌ساله بدون سود و کارمزد انشعابات آب، برق، گاز، تلفن و فاضلاب، برداشتن محدودیت اضافه کار بهره‌مندی با اولویت از تسهیلات طرح بنگاه‌های زودبازده برای یکی از اعضای خانواده درجه یک کارمند منتقل شده و اعطای یک ماه مرخصی تشویقی است.

مسوولان دولتی انتظار داشتند با درنظر گرفتن این تسهیلات بی‌سابقه حدود 30 درصد کارمندان دولت که حدود 600 هزار نفر می‌شوند را به شهرستان‌ها منتقل کنند، اما عمل‌کرد حدودن یک‌ساله این مصوبه نشان می‌دهد که تا پایان شهریور 87 تنها 10 درصد رقم مورد نظر، یعنی 60 هزار نفر تهران را ترک کرده اند. عدم استقبال کارکنان سازمان‌ها و ادارات دولتی از این طرح، دولت را ناگزیر کرده است تا تسهیلات مشابهی نیز برای همسران کارمندان در نظر بگیرد.

معاون مدیریت و توسعه منابع انسانی در پاسخ به این سوال که آیا خروج از تهران اجباری است یا نه گفت: «وقتی یک مرکز منتقل می‌شود، افراد آن نیز باید منتقل شوند و در این‌باره، مکانیزم‌های نظارت بر حسن انجام کار آن هم در قانون پیش‌بینی شده است.

لطف‌اله فروزنده در حاشیه جلسه هیت دولت در خصوص کارمندانی که این دستور دولت را اجرا نکنند گفت: «کارمندان مشمول این مصوبه در صورت تمایل نداشتن با انتقال، می‌توانند به دستگاه‌های اجرایی دیگر منتقل شوند یا در بخش خصوصی مشغول به فعالیت شوند. فروزنده هم‌چنین بازنشستگی، بازخرید شدن و استعفا را راه‌کارهای دیگری برای ماندن نیروها در تهران عنوان کرد.»

رشد منفی 12 درصدی ایران در بخش کشاورزی

رییس کل بانک مرکزی رشد اقتصادی بخش کشاورزی در سال 1387 را منفی 12 درصد اعلام کرده ‌است.

روزنامه جهان‌صنعت به نقل از محمود بهمنی مهم‌ترین دلیل برای این میزان رشد منفی در بخش کشاورزی را افزایش واردات و عدم سرمایه‌گذاری ذکر کرده است.

از زمان آغاز به‌کار دولت نهم تاکنون واردات بی‌رویه کالاها به‌ویژه محصولات کشاوری و دامی، آسیب‌های جبران‌ناپذیری به بخش تولید وارد کرده‌ است تا آن‌جا که در حال حاضر بسیاری از چای‌‌کاران و برنج‌کاران به ناچار دست از کار کشیده‌اند و در انتظار مشتری برای برنج انبار شده خود در سیلوها نشسته‌اند.

آمارهای منتشر شده توسط گمرک ایران نشان می‌دهد که در سال 88 ارزش واردات در کشور دو برابر صادرات بوده است.

با وجود آن‌که دست‌یابی به خودکفایی فرآورده‌هایی چون برنج و گندم در سیاست‌های دولت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، اما آمارها نشان می‌دهد که واردات برنج در 11 ماه سال 88 بیش از 49 درصد نسبت به مدت مشابه در سال 87 افزایش یافته است

واردات مرکبات نیز در سال گذشته با افزایش چشم‌گیر روبه‌رو بوده است. براساس آمار گمرک، ارزش واردات مرکبات تنها در هشت ماه نخست سال 88 نسبت به‌مدت مشابه سال 87، بیش از 158 درصد رشد داشته است.

در همین زمینه علی عزتی، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس می‌گوید که به‌دلیل واردات بی‌رویه، کشاورزان ورشکسته شده‌اند و این موضوع به فرار سرمایه از بخش کشاورزی منجر شده است.

علی عزتی در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر، تاکید کرد که ناهماهنگی میان وزارت بازرگانی و وزارت جهاد کشاورزی، واردات بی‌رویه را به دنبال داشته است به‌طوری که هر یک از این دو سعی می‌کنند توپ را به زمین دیگری بیاندازند ولی بیش‌تر این مسایل به وزارت بازرگانی باز می‌گردد.

وی با انتقاد از وضعیت موجود در بخش کشاورزی گفت: «مخالف واردات نیستیم بلکه معتقدیم بر اساس نیاز کشور باید واردات انجام شود نه این‌که بدون حساب و کتاب مجوز واردات بدهیم و تولید داخلی را از بین ببریم.

مجلس با افزایش سه‌برابری تعرفه واردات محصولات کشاورزی در بودجه سال 89 ، تلاش کرده تا با کاهش واردات منافع تولید‌کنندگان داخلی را نیز برای افزایش تولید فراهم کند اما دولت تا کنون از اجرای این طرح ممانعت کرده و هم‌چنان به واردات بی‌رویه محصولات کشاورزی اقدام می‌کند.

بر همین اساس‌، مهرداد لاهوتی، نماینده مجلس، شنبه دوم مردادماه در گفت‌و‌گو با خبرگزاری کار ایران از ارایه تقاضای استیضاح صادق خلیلیان، وزیر کشاورزی به‌دلیل حمایت نکردن وی از تولید‌کنندگان داخلی و کشاورزان و آسیب شدید به آن‌ها خبر داد‌ه بود.

واردات بی‌رویه محصولات کشاورزی در کشور موجب شد 121 نفر از نمایندگان مجلس، اوایل اردیبهشت امسال درمورد میزان و نحوه واردات محصولات کشاورزی به محمود احمدی‌نژاد تذکر دهند.

هم‌چنین واردات بی‌رویه محصولات کشاورزی و نیز مرکبات سبب شده تا پیش از این نمایندگان مجلس طرح استیضاح وزیر بازرگانی را نیز عنوان کنند که تا کنون این طرح ناکام مانده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,