Saturday, 18 July 2015
21 June 2021
هشتم مرداد، سی‌ام جولای

«تقویم تاریخ هشتم مرداد»

2010 July 30

محبوبه / رادیوکوچه

mahboobeh@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • 1380 خورشیدی: سال‌روز درگذشت «امیرحسین آریان‌پور»، آریان‌پور در هشتم اسفند 1303 در خانواده‌ای فرهیخته در کاشان زاده شد او نویسنده، فرهنگ‌نویس، مترجم و استاد دانشگاه ایرانی بود. وی در سه زمینه، انسان‌شناسی، جامعه‌شناسی و حقیقت‌شناسی گام‌های ارزنده‌ای برداشته، کار عظیم او تدوین «فرهنگ تفصیلی علوم اجتماعی» در حوزه فرهنگ فلسفه و جامعه‌شناسی، به چهار زبان فارسی، انگلیسی، فرانسه و آلمانی بوده است.
  • 1073 خورشیدی: سال‌روز درگذشت «شاه صفی دوم» یا «شاه سلیمان»، فرزند ارشد «شاه عباس دوم» و «پادشاه صفوی» بین سال‌های ۱۰۴۵ تا ۱۰۷۳ بود. وی پس از مرگ پدرش در حالی‌که از ابتدای زندگی طبق رسمی که از زمان شاه عباس اول وجود داشت در حرم‌سرا رشد کرده بود، در روز دوشنبه ۱۰ آبان ۱۰۴۵ او تاج‌گزاری شد و در سال نخست سلطنت وی اوضاع کشور به شدت آشفته بود. شاه سلیمان در چنین روزی به علت بیماری نقرس و یا شراب خوردن زیاد در اصفهان فوت کرد، و در قم به خاک سپرده‌ شد.
  • 2007 میلادی: سال‌روز درگذشت «ارنست اینگمار برگمان» کارگردان و نویسنده و تهیه کننده و از برجسته‌ترین فیلم‌سازان معاصر سوئدی بود او متولد سال 1918 بود و نخستین فیلم سینمایی تحسین برانگیزش به زبان انگلیسی «فریادها و نجواها» نام دارد و از دیگر فیلم‌های مشهور وی می‌توان به «پرسونا» و «مهر هفتم» اشاره کرد.
  • 1848 میلادی: زادروز «امیلی جین برونته» داستان‌نویس و شاعر انگلیسی است. داستان «بلندی‌های بادگیر» اثر بسیار معروفی از اوست. امیلی برونته اشعار بسیاری نیز سروده‌ است  برخی از اشعار او به هم‌راه اشعار دو خواهر دیگرش، شارلوت برونته و آن برونته در یک مجموعه به چاپ رسیده است، او در سن سی سالگی درگذشت.
  • 1914 میلادی: سال‌روز کشته‌شدن ‌«ژان ژوره» از سوسیالیست‌های بزرگ و فیلسوف و تاریخ‌دان فرانسوی که در چنین روزی در پاریس به قتل رسید، وی نخستین سوسیالیست نبود که در فرانسه قربانی عقیده می‌شد . در قرن 20 چندین سوسیالیست معروف به همین ترتیب جان خود را از دست دادند. ژان در زمان قتل رهبری سوسیالیست‌های فرانسه را بر عهده داشت او در عین حال یک نویسنده و خطیب بود.
  • 1784 میلادی: سال‌روز درگذشت «دونی دیدورو» نویسنده، فیلسوف، روشن‌فکر، دایره‌المعارف نویس، نقد نویس و طنزگوی قرن 18 فرانسه وی از فلاسفه «ماتریالیسم» بود و این افکار او در دو کتاب فلسفی‌اش منعکس شده است. هم‌چنین به عنوان سردبیر «دائره المعارف»‌ تقریبن‌ همه نویسندگان عصر روشن‌گری فرانسه را به کار گرفت و از قلم و اطلاعات آنان بهره برد او کتاب‌های داستانی متعدد نوشته که منعکس‌کننده اوضاع روز بوده و واقعیات زمان خود را به خوبی ترسیم کرده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,