Saturday, 18 July 2015
13 May 2021
مکارم شیرازی:

«اطاعت از خامنه‌ای بر مراجع هم واجب است»

2010 July 30

خبر / رادیو کوچه

آیت‌اله مکارم شیرازی در پاسخ به ۳ استفتا درباره «مفهوم و جایگاه ولایت فقیه» با بیان این‌که «ولی فقیه نماینده امام عصر در زمان غیبت است» گفته است: «تبعیت از حکم حکومتی ولی فقیه بر مراجع تقلید هم واجب است.»

به نقل از سیمیل، هفته‌ی گذشته رهبر جمهوری اسلامی برای نخستین بار در پاسخ به یک استفتا اطاعت از دستورات حکومتی خود را واجب شرعی و نشانه التزام به ولایت فقیه دانست. در این پاسخ، آقای خامنه‌ای خود را «مجتهد جامع‌الشرایط» نیز نامیده بود. آیت‌اله مکارم شیرازی در پاسخ به این استفتا که «در صورتی که در زمینه سیاسی یا اجتماعی حکمی از جانب رهبری جهت عامه شیعیان صادر شود آیا برای مقلدین دیگر مراجع تکلیف می‌آورد؟» گفته است: «در مسایل حکومتی حکم ولی فقیه مطاع است.»

لازم به ذکر است انتشار این استفتا در خبرگزاری‌های داخل ایران، با واکنش‌های گسترده‌ای روبه‌رو شد به طوری که برخی خبرگزاری‌ها و پایگاه اطلاع‌رسانی آیت‌اله خامنه‌ای، این استفتا را از سایت‌های خود حذف کرده‌اند.

اما چند روز بعد، وب‌سایت آیت‌اله خامنه‌ای مجدد با انتشار این استفتا در مطلبی به دفاع از فتوای رهبر جمهوری اسلامی پرداخت و با انتفاد از «جنجال رسانه‌های ضد انقلاب» درباره فتوای اخیر وی در مورد الزام جامعه به اطاعت از «دستورات حکومتی ولی امر مسلمین» از آنان خواست که با پذیرش این فتوا «خود را به ملت ملحق کنند.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,